Будова і функції апарату Гольджі у рослинній клітині.
Ще однією ультраструктурою цитоплазми мембранної природи є апарат Гольджі (рис. 6). Термін апарат Гольджі використовують для позначення усіх диктіосом, або тілець Гольджі в клітині. Диктіосоми - це групи плоских, дископодібних пухирців, або цистерн, які до периферії утворюють трубчасті відростки.
Цистерни апарату Гольджі полярні. Вони мають цис-бік, що формується, і транс-бік, що дозріває. Мембрани цистерн, що формуються, за структурою нагадують мембрани ендоплазматичного ретикулума, а мембрани дозріваючих цистерн - плазматичну мембрану.
Диктіосоми беруть участь в секреції, а у більшості вищих рослин - в утворенні клітинної стінки. Полісахариди клітинної стінки, які синтезуються диктіосомами, накопичуються в пухирцях, які потім відокремлюються від дозріваючих цистерн. Ці секреторні пухирці мігрують і зливаються з плазматичною мембраною, при цьому полісахариди, які в них містяться вбудовуються в клітинну стінку. Продукти, що накопичуються в диктіосомах не завжди секретуються ними. Деякі речовини утворюються в інших структурах, наприклад в ендоплазматичному ретикулумі, а потім транспортуються до диктіосом, де видозмінюються перед секрецією. Вдалий приклад таких речовин - глікопротеїни (важливий будівельний матеріал клітинної стінки). Білкова частина секретується полісомами шорсткого ендоплазматичного ретикулума, а вуглеводна - диктіосомами, де обидві частини і об'єднуються, утворюючи глікопротеїни.
В 1957 р. відомий французький цитолог Р. Бюва достовірно встановив наявність апарату Гольджі і в клітинах рослинних організмів.
Питання про походження апарату Гольджі остаточно не з'ясоване. За даними С. Граве, апарат Гольджі формується з ендоплазматичного ретикулума злиттям численних пухирців, які відділяються від його канальців.
Диктіосоми функціонують як секреторні структури, виділяючи з пухирцями ефірні олії, слиз (клітини кореневого чохлика, залозисті клітини комахоїдних рослин) або деякі речовини вторинного синтезу, які з пухирцями надходять у вакуолю.
У рослинних клітинах, особливо меристематичних, буває до 15 апаратів Гольджі, які беруть участь у формуванні первинної клітинної стінки. Пухирці диктіосом збираються в площині поділу на місці майбутньої оболонки між двома новоутворюваними клітинами і зливаються між собою. В меристематичних клітинах порівняно рідко зустрічаються диктіосоми. Навколо 3-5 цистерн групується невелика кількість трубочок і дрібних пухирців.
Під час росту клітини апарат Гольджі активно розвивається. Збільшується загальна кількість диктіосом в клітині і кількість пухирців Гольджі, що відокремлюються від кожної диктіосоми. При переході до стадії формування вторинної стінки кількість і секреторна активність диктіосом досягають найвищого рівня. Ступінь розвитку апарату Гольджі в клітині корелює з інтенсивністю секреції полісахаридів в її клітинну стінку. Диктіосоми є важливим елементом у механізмі синтезу і секреції речовин клітинної стінки. Цікаво, що диктіосоми апарату Гольджі можуть продукувати пухирці різних типів: великі (500 нм) - прозорі і невеликі (80 нм) - щільні, іноді облямовані. Є дані, що апарат Гольджі є джерелом всіх полісахаридів клітинної стінки.
Не менш важливе значення функціонування диктіосом пов'язане з процесом утворення вакуолей і лізисом. Внесок апарату Гольджі в ці процеси може бути суттєвим.
Термін А.Г. використовують для позначення усіх диктіосом, або тілець Гольджі в клітині. Диктіосоми – це групи плоских, дископодібних пухирців, або цистерн, які до периферії утворюють трубчасті відростки. Цистерни полярні. Цис-бік формується, транс-бік дозріває. У 1957 р. відомий французький цитолог Р. Бюва достовірно встановив наявність А.Г. в рослинах. Диктіосоми функціонують як секреторні структури, виділяючи ефірні олії, слиз які з пухирцями надходять у вакуолю. У рослинних клітинах буває до 15 А.Г. які беруть участь у формуванні первинної клітинної стінки. При переході до формування вторинної стінки секреторна активність диктіосом досягають найвищого рівня. Важливе значення функціонування диктіосом пов’язане з процесом утворення вакуолей і лізисом
Дата добавления: 2015-12-16 | Просмотры: 825 | Нарушение авторских прав
|