М'ЯЗИ ГРУДЕЙ І ЖИВОТА
В області грудей розрізняють три роди м'язів: поверхневу, глибокі і діафрагму.
До поверхневих м'язів належать два широкі м'язи: великі грудні і передні зубцювата, покриваючі груди попереду і збоку. Вони мають найбільший пластичний інтерес.
Великий грудний м'яз (m. pectoralis major) - самий могутній м'яз, має віялоподібну форму і розділяється на три порції: ключичну, грудино-реберну і черевну.
Ключична порція починається від внутрішньої половини ключиці, грудино-реберна від передньої поверхні грудини і хрящів верхніх шести ребер; черевна від передньої стінки піхви прямого м'яза живота. Волокна цих порцій направляються в бічну сторону, сходяться між собою, входять до складу передньої стінки пахвової западини і прикріплюються міцним сухожиллям до гребеня великого бугра плечової кістки.
Великий грудний м'яз розташовується безпосередньо під шкірою у виді плоского чотирикутного узвишшя. Від її форми в значній мірі залежить форма самих грудей.
У чоловіків із сильно розвитий мускулатурою вона різко виступає під шкірою, також різко виступає при підтягуванні на турніку, при лазінні, витягуванні рук уперед.
При скороченні великого грудного м'яза часто можна бачити під шкірою не тільки її границі, але і напрямок окремих пучків. Між внутрішніми краями м'яза уздовж грудини утвориться поглиблення, покрите тільки шкірою.
Функція м'яза різноманітна в залежності від скорочення її окремих частин. Так, при скороченні ключичної порції рука піднімається вперед, при скороченні грудино-реберної і черевний рука обертається усередину до середньої лінії, а піднята рука приводиться до тулуба. Якщо ж рука фіксована, як це буває при підтягуванні на турніку, м'яз піднімає ребра і тим сприяє вдихові.
Передній зубцюватий м'яз (т. зеггаіш апіегіог) розташовується на бічній стінці грудної клітки, починається зубцями від 9 верхніх ребер, утворить внутрішню стінку пахвової западини і прикріплюється до хребетного краю і нижнього кута лопатки.
Передній зубцюватий м'яз разом з підлопаткової є причиною виступу лопатки позаду. Три верхніх її зубці покриті великим грудним м'язом, а шість нижніх переплітаються з м'язовими пучками зовнішнього косого м'яза живота й утворять на бічних поверхнях грудей характерну зубцювату лінію, що рельєфно виступає під шкірою. Шостий і сьомий зубці більше розміром, ширше і видаються вперед. Восьмий і дев'ятий косо відступають назад. Задня частина м'яза покрита найширшим м'язом спини. При скороченні передній зубцюватий м'яз фіксує лопатку і відтягає неї вперед.
В атлетів є добре розвитою мускулатурою передній зубцюватий м'яз разом з виступаючими вперед краями найширшого м'яза спини збільшує поперечник грудей нижче соскової лінії. До глибоких м'язів грудей належать підключична, мала грудна і два міжреберних м'язи (зовнішня і внутрішня). Підключичний м'яз розташовується між ключицею й І ребром. Вона зміцнює ключицю і тягне неї вниз.
Малий грудний м'яз (т. ресіогаііз тіпог) лежить під великим грудним м'язом, починається чотирма пучками від II до V ребра і прикріплюється до дзьобоподібного відростка лопатки.
Міжреберні м'язи — зовнішніх і внутрішня розташовуються в міжреберних проміжках, при скороченні вони зближають ребра між собою. Глибокі м'язи грудей не грають великої пластичної ролі, вони покриті поверхневими м'язами і не утворять помітного рельєфу на поверхні шкіри.
Діафрагма - тонкий опуклий м'яз, що відокремлює грудну порожнину від черевний, бере участь при вдиху, звужує просвіт стравоходу і грає, таким чином, роль його сфінктера. Підвищуючи при скороченні внутрішньочеревний тиск, він може сприяти спорожнюванню кишечнику, сечового міхура, а також родовому актові.
При скороченні діафрагми одночасно випинається живіт і трохи розширюється нижній край грудної клітки; таким чином, її скорочення впливає на пластику грудей і живота.
Усі м'язи грудної клітки покриті трьома фасціями: поверхневої, глибокою і внутрішньогрудною.
Поверхнева фасція у виді тонкої пластинки покриває великий грудний м'яз, глибока фасція, більш щільна, лежить під великим грудним м'язом, розщеплюється на два листки й утворить піхву, у якому розташовується підключична і.малий грудний м'яз. Внутрішньогрудна фасція вистилає всю порожнину грудної клітки зсередини.
М'ЯЗИ ЖИВОТА
М'язи живота утворять передню стінку черевної порожнини і звуться м’язами черевного преса.
До складу черевного преса входять 5 м'язів: прямий м'яз живота, два косі м'язи - зовнішня і внутрішня, один поперечний і пірамідальна. Волокна цих м'язів йдуть у різних напрямках, завдяки чому черевний прес являє собою міцну стінку.
З погляду зовнішніх форм найбільше значення мають тільки два м'язи: пряма і зовнішня коса, розташовані найбільше поверхово.
Прямий м'яз живота (m. rectus abdominis) починається від хрящів передньої поверхні V, VI і VII ребер, йде вертикально вниз до лобкової кістки і розташовується по обох сторони від середньої лінії живота у виді широкої м'язової стрічки. У верхньому відділі вона більш широка, а донизу
поступово звужується. На своєму шляху прямий м'яз живота має три сухожильних перемички. Верхня перемичка розташовується на рівні VIII реберного хряща, нижня - на рівні пупка, а між ними. Іноді спостерігається четверта перемичка, що розташовується нижче пупка.
Прямий м'яз живота звичайно добре видний під шкірою і легко прощупується. У людей з добре розвитий мускулатурою при скороченні прямого м'яза живота на місці перемичок з'являються поперечні борозни у виді вдавлений, а ділянки між перемичками випинаються й утворять добре помітні чотирикутні валики. Поперечні валики прямого м'яза прекрасно виражені на відомій античній скульптурі "Дорифор" Поликлета. Зовнішні краї м'яза утворять на животі подовжні борозенки.
Прямий м'яз живота лежить у міцній сухожильній піхві, утвореній плоскими сухожиллями інших м'язів живота. При скороченні прямий м'яз живота тягне грудну клітку вниз, згинає тулуб, а при фіксованій клітці піднімає таз нагору.
Зовнішній косий м'яз живота (m. obli-quus abdominis externus) -найбільший, поверхово розташований м'яз, починається зубцями на бічній поверхні грудної клітки від восьми нижніх ребер і тягнеться косо вниз. Напрямок її волокон тієї й іншої сторони нагадує римську цифру V. Цей м'яз є як би продовженням зовнішніх міжреберних м'язів.
Чотири верхніх зубці м'яза розташовуються між чотирма початковими зубцями найширшого м'яза спини.
При скороченні зовнішнього косого м'яза в сухорлявих чоловіків з добре розвитий мускулатурою ці зубці чітко виступають під шкірою, а у випадку розслаблення нижній край м'яза разом зі шкірою нависає над гребінцем підвздошної кістки.
Нижній сухожильний край зовнішнього косого м'яза живота, перекидаючись через передньо-верхній виступ підвздошної кістки і лоний горбок, підвертається усередину, товщає й утворить так називану пахове, або пупартове, зв'язування, що зовні виражається наявністю пахової складки.
При скороченні зовнішній косий м'яз тягне грудну клітку вниз і згинає хребетний стовп, при фіксованій грудній клітці піднімає таз нагору, а у випадку однобічного скорочення повертає хребет у протилежну сторону. Лежачі глибше пірамідальний, внутрішній косий і поперечний м'язи через глибоке залягання не мають пластичного інтересу.
Функціональне значення м'язів черевного преса дуже велико: вони нахиляють грудну клітку вперед, згинають хребет, будучи, таким чином, антагоністами довгих м'язів спини, сприяють спорожнюванню кишечнику (дефекації), виділенню сечі із сечових шляхів, полегшують родовий акт, беруть участь при кашлі, блювоті, також разом з діафрагмою беруть участь в акті подиху.
М'яза живота покриті двома фасціями: тонкою поверхневою фасцією, що лежить над зовнішнім косим м'язом живота, і глибокою фасцією, або поперечної, котра покриває задню поверхню поперечного м'яза живота.
Лекція 17
Дата добавления: 2015-12-16 | Просмотры: 537 | Нарушение авторских прав
|