Кваліфікована медична допомога.
Кваліфікована медична допомога - це комплекс хірургічних і терапевтичних заходів, що здійснюються хірургами, терапевтами, і надається в районних, міських, обласних лікарнях, в окремих медичних центрах, у пересувних закладах медичної служби, а також у закладах інших медичних служб у терміни - не пізніше 8-12 год після травмування - і має усунути загрозливі для життя потерпілих наслідки уражень і захворювань, попередити розвиток ускладнень і боротися з ускладненнями, що вже розвинулися, лікувати потерпілих, як правило, до кінцевого результату і підготувати потерпілих, що потребують наступної евакуації в інші лікувальні заклади.
Аналіз медичних наслідків катастроф і стихійних лих мирного часу дозволяє зробити висновок, що переважна більшість серед потерпілих -уражені хірургічного і терапевтичного профілю. Виразною рисою хірургічних ушкоджень є значна кількість множинних і комбінованих травм, що супроводжуються такими тяжкими ускладненнями, як травматичний і опіковий шок, гостра крововтрата, асфіксія, синдром тривалого стиснення. При цьому в 30% потерпілих стан може бути тяжким і вкрай тяжким. Серед потерпілих терапевтичного профілю найбільш численна група осіб із гострими отруєннями СДОР і тих, що підпали під дію іонізуючого опромінення. У 30 - 40% пацієнтів з отруєнням стан може бути вкрай тяжким. Тому особливу увагу під час надання екстреної медичної допомоги набуває чинник часу. Оптимізація ЕМД наможлива без застосування послідовності і спадкоємності лікувальних заходів на етапах медичної евакуації. У боротьбі за зберігання життя потерпілих особливу увагу приділяють вчасно розпочатим реанімаційним заходам. Відомо, що таке ускладнення, як шок, через 1 год може бути необоротним, а одразу розпочаті протишокові заходи знижують смертність на 25 - 30%.
Кваліфікована і спеціалізована медична допомога і лікування потерпілих здійснюється на другому етапі медичної евакуації в лікувальних закладах. Заходи цього виду допомоги за терміновістю їх виконання поділяються на дві групи: невідкладні і ті, з якими можна почекати.
До невідкладних заходів кваліфікованої хірургічної допомоги належать:
- усунення асфіксії і відновлення адекватного дихання;
- остаточне припинення внутрішньої і зовнішньої кровотечі;
- комплексна терапія значної крововтрати, шоку, травматичного токсикозу;
- надолуження об'єму крові, що циркулює, корекція гемостазу;
- некротомія в разі глибоких циркуляторних опіків грудей і кінцівок, що спричиняє розлад дихання і кровообігу;
- лікування анаеробної інфекції;
- хірургічна обробка й ушивання ран у разі внутрішньоплевральної кровотечі, надто відкритого пневмотораксу (що не герметизується оклюзійною пов'язкою), поранення серця, зовнішнього клапанного пневмотораксу;
- лапаратомія в разі поранень і закритої травми живота з ушкодженням внутрішніх органів і кровотечі, внутрішньочеревного ушкодження сечового міхура і прямої кишки;
- декомпресійна терапія черепа при пораненнях і ушкодженнях, що супроводжуються сдавленням головного мозку.
Відстрочені заходи кваліфікованої хірургічної допомоги поділяють на дві підгрупи. Перша підгрупа заходів, відстрочення у виконанні яких, як правило, буде призводити до тяжких ускладнень, включає:
- ампутацію при відривах, руйнуваннях і ішемічному некрозі кінцівок;
- хірургічну обробку ран, що заражені СДОР, ФОР, переломів довгих трубчастих кісток із великою руйнацією м'яких тканин або ран з масивною кровотечею;
- накладення надлобкової фістули при ушкодженні уретри і протиприродного заднього проходу в разі позачеревинного ушкодження.
До другої підгрупи заходів, відстрочка виконання яких не виключає розвитку тяжких ускладнень, але небезпека їх виникнення може бути зменшена застосуванням антибіотиків та інших засобів, належать:
- первинна хірургічна обробка ран (за винятком включених у першу групу);
- некротомія в разі глибоких циркуляторних опіків грудей і кінцівок, що не спричиняють розладу дихання і кровообігу, дуже забруднених опікових поверхонь;
- накладення пластичних швів при клаптевих пораненнях обличчя;
- лігатурне зв'язування зубів при переломах нижньї щелепи з дефектом. Невідкладні заходи кваліфікованої терапевтичної допомоги включають:
- санітарну обробку потерпілих від СДОР, ФОР й інших хімічних речовин;
- введення антидотів і протиботулічної сироватки;
- комплексну терапію гострої дихальної недостатності;
- дегідратаційну терапію при пухліші головного мозку;
- корекцію грубих порушень кислотно-лужного стану й електролітного балансу;
- комплекс заходів у разі попадання всередину СДОР, ФОР, РР та інших отруйних речовин;
- введення знеболюючих, десенсибілізуючих, проти блювотних, протисудомних і бронолітичних засобів;
- застосування транквілізаторів, нейролептиків при гострих реактивних станах;
- призначення протисвербіжних засобів при поширених дерматозах.
До відстрочених заходів кваліфікованої терапевтичної допомоги належать:
- введення (давання) антибіотиків і сульфаніламідів з метою профілактики;
- гемотрансфузія із замісною ціллю (при помірній анемізації);
- застосування симптоматичних медикаментозних засобів. Повний обсяг допомоги включає застосування заходів обох груп.
Скорочення обсягу допомоги досягається завдяки повній або частковій відмові від виконання тих заходів, що вимушено можуть бути відстрочені.
За умови ураження СДОР, ФОР, іншими хімічними речовинами і токсинами в повному обсязі і за невідкладними показаннями кваліфікованої терапевтичної допомоги потребує приблизно 70% потерпілих. Терміни надання допомоги такі; хірургічної - 8-12 год після травмування (поранення), а терапевтичної- 6-8 год із моменту появи ознак інтоксикації. Проте найбільш оптимальним терміном надання кваліфікованої терапевтичної допомоги варто вважати 2-4 год.
Дата добавления: 2015-12-16 | Просмотры: 622 | Нарушение авторских прав
|