АкушерствоАнатомияАнестезиологияВакцинопрофилактикаВалеологияВетеринарияГигиенаЗаболеванияИммунологияКардиологияНеврологияНефрологияОнкологияОториноларингологияОфтальмологияПаразитологияПедиатрияПервая помощьПсихиатрияПульмонологияРеанимацияРевматологияСтоматологияТерапияТоксикологияТравматологияУрологияФармакологияФармацевтикаФизиотерапияФтизиатрияХирургияЭндокринологияЭпидемиология

З'єднання тазового пояса

Неперервні з'єднання:

затульна мембрана — закриває затульний отвір;

лобковий симфіз — з'єднання двох лобкових кісток;

крижово-остьова зв'язка, яка натягнена між сідничою остю і зовнішнім краєм крижової кістки;

крижово-горбова зв'язка розміщена між внутрішньою по­верхнею сідничого горба та зовнішнім краєм крижової кістки.

Перервні з'єднання:

крижово-клубовий суглоб, який утворений вушкоподіб-ною поверхнею крижової кістки та однойменною поверхнею клубової кістки.

Суглоб має додаткові елементи: диск та зв'язки.

Тип суглоба — простий.

За формою — плоский.

За функцією — рухи практично відсутні.

Пояс нижньої кінцівки складається з парної тазової кістки.

Тазова кістка належить до плоских кісток; вико­нує функції захисту, руху та опори. У дитячому віці вона складається з трьох кісток: клубової, сідничої та лобкової, які з'єднуються між собою за допомогою хряща. З віком ці кіст­ки зростаються в одну. Зрощення відбувається в ділянці най­більшого навантаження, тобто в ділянці кульшової западини.. У передньонижньому відділі краю цієї западини є вирізка кульшової западини. Внутрішня частина кульшової западини має назву півмісяцевої поверхні, на дні якої є ямка кульшової западини.

Клубова кістка утворює верхню частину тазової кістки. У ній розрізняють тіло та крило. Крило кістки тонше за її тіло, на внутрішній поверхні кістки є дугоподібна лінія, яка відокремлює тіло від крила. Верхній край крила стовще­ний, нагадує літеру 8 і має назву клубового гребеня, до якого прикріплюються м'язи живота. Спереду гребінь закінчується передньою верхньою клубовою остю, нижче від якої знахо­диться передня нижня клубова ость. На задньому кінці клубо­вого гребеня є задня верхня клубова ость, а нижче — задня нижня клубова ость. На внутрішній поверхні крила клубової кістки є значно виражене заглиблення — клубова ямка. У ді­лянці зчленування крила клубової кістки з крижовою є кри­жово-тазова поверхня, вище від якої є клубова горбистість, а нижче — вушкоподібна поверхня, яка безпосередньо зчленову­ється з відповідною поверхнею крижової кістки. На зрвнішній поверхні крила клубової кістки є передня, задня і нижня сід­ничні літі, від яких починаються сідничні м'язи.

Сіднича кістка складається з тіла та гілки. На задній поверхні тіла знаходиться сіднича ость., вище від неї — велика сіднича вирізка, а нижче — мала сіднича вирізка. На межі між тілом сідничої кістки та її гілкою знаходиться обер­нений назовні і назад сідничий горб, до якого прикріплюються зв'язки та м'язи.

Лобкова кістка складається з тіла, верхньої та нижньої гілок. Верхня гілка лобкової кістки має гребінь, який попереду переходить у лобковий горбик. Уздовж ниж­нього краю верхньої гілки лобкової кістки проходить затулна борозна, де лежать однойменні судини і нерви. На внутріш­ній поверхні верхньої гілки знаходиться симфізна поверхня. З'єднання обох симфізних поверхонь має назву лобкового сим­фізу. Передній відділ верхньої гілки переходить у нижню гіл­ку з утворенням гострого кута між ними. Сіднича кістка ра­зом із гілками лобкової кістки утворює широкий затульний отвір.

Дві тазові кістки, крижова кістка та куприк з'єднуються між собою суглобами і зв'язками в міцне кісткове кільце — таз (реШз), яке служить для з'єднання тулуба з вільною час­тиною нижніх кінцівок- Кісткове кільце таза поділяється на два відділи: верхній — великий таз і нижній — малий таз. Великий таз обмежений з боків крилами клубових кісток (спе­реду він не має кісткових стінок), ззаду — нижніми попереко­вими хребцями та основою крижової кістки. Від малого таза він відділяється межовою лінією, яка проходить по гребеню лобкової кістки, дугоподібній лінії клубової кістки і перехо­дить через мис на протилежний бік. Обмежений таким чином отвір має назву верхнього отвору, або верхньої апертури, ниж­че від якого розташована порожнина малого таза. Передня стін­ка малого таза складається з лобкового симфізу та частин лоб­кових кісток, задня стінка утворена куприковою і крижовою кістками та зв'язками, а бічні стінки — клубовими і сідничи-ми кістками. Знизу тазова порожнина обмежена нижнім отво­ром (апертурою) таза, який утворений сідничими горбами, гілками лобкових та сідничих кісток, куприком та зв'язками, які йдуть від крижової кістки до сідничих кісток. Під лобко­вим симфізом і нижніми краями нижніх гілок правої та лівої лобкових кісток знаходиться підлобковий кут, розмір якого залежить від віку людини, статевих, а також індивідуальних особливостей. Різниця в будові чоловічого та жіночого таза чі­тко визначається в період статевого дозрівання. Так, кістки жіночого таза тонші й більш гладенькі порівняно з кістками чоловічого таза. Жіночий таз ширший за чоловічий, тому що крила клубових кісток розміщені більш горизонтально, від­стань між остями та гребенями клубових кісток більша. Мис у жінок виступає вперед менше, ніж у чоловіків. У зв'язку з цим верхня апертура таза в жінок має більш круглу форму по­рівняно з апертурою таза в чоловіків. Крижова кістка в жінок ширша та коротша, ніж у чоловіків, сідничі горби розгорнуті в обидва боки та відстань між ними в жінок більша, ніж у чоло­віків. Відмінності в куті сходження нижніх гілок лобкових кі­сток у жінок та чоловіків: у жінок підлобковий кут має форму дуги, а в чоловіків він більш гострий і становить 70—75°. Існу­ють відмінності й у формі порожнини малого таза: у чоловіків вона лійкоподібна, а у жінок — циліндрична.

В акушерській практиці мають важливе значення розміри великого та малого таза. Для їхнього визначення використову­ють анатомічні розміри, а також лінії й площини.

 

 

. У розмові породілля почула, що під час пологів у неї "ро­зійшлися" кістки таза. Чи можливо це? Дайте морфологічне обґрунтування цьому явищу.

3. 4.

Зробити позначення на малюнку основних утворень кістки.

 

 

Литература для підготовки:

Базова

РЕКОМЕНДОВАНА ЛІТЕРАТУРА

Очкурепко О.М. Анатомія людини.— К.: Вища шк., 1992.— С. 77—92.

Воробьєва ЕЛ., Губарь А.В., Сафьянникова Е.Б. Анатомия и физиоло-гия.— М.: Медицина, 1987.— С. 91—98.

Липченко В.Я., Самусев Р.П, Атлас нормальної! анатомии челове-ка.— М.: Медицина, 1988.— С. 40—67.

 

Очкуренко О.М. Федоров О.Ф. Анатомія людини.

Сапин М.Р. Анатомия человека

Сидоренко П.І. та ін. Анатомія та фізіологія людини:

Федонюк Я.І. Анатомія та фізіологія з патологією.

Допоміжа

Михалевич Р.Ф. Анатомія та фізіологія з основами патології. Сапин М.Р. Анатомия человека

Шапаренко П.П., Смольський Л.П. Анатомія людини.

Інформаційні ресурси:

Сайт «WEB- Медицина»

Сайт WWW iitzo gov.ua


 

 


Дата добавления: 2015-12-16 | Просмотры: 1205 | Нарушение авторских прав







При использовании материала ссылка на сайт medlec.org обязательна! (0.004 сек.)