З'єднання тазового пояса
Неперервні з'єднання:
• затульна мембрана — закриває затульний отвір;
• лобковий симфіз — з'єднання двох лобкових кісток;
• крижово-остьова зв'язка, яка натягнена між сідничою остю і зовнішнім краєм крижової кістки;
• крижово-горбова зв'язка розміщена між внутрішньою поверхнею сідничого горба та зовнішнім краєм крижової кістки.
Перервні з'єднання:
• крижово-клубовий суглоб, який утворений вушкоподіб-ною поверхнею крижової кістки та однойменною поверхнею клубової кістки.
Суглоб має додаткові елементи: диск та зв'язки.
Тип суглоба — простий.
За формою — плоский.
За функцією — рухи практично відсутні.
Пояс нижньої кінцівки складається з парної тазової кістки.
Тазова кістка належить до плоских кісток; виконує функції захисту, руху та опори. У дитячому віці вона складається з трьох кісток: клубової, сідничої та лобкової, які з'єднуються між собою за допомогою хряща. З віком ці кістки зростаються в одну. Зрощення відбувається в ділянці найбільшого навантаження, тобто в ділянці кульшової западини.. У передньонижньому відділі краю цієї западини є вирізка кульшової западини. Внутрішня частина кульшової западини має назву півмісяцевої поверхні, на дні якої є ямка кульшової западини.
Клубова кістка утворює верхню частину тазової кістки. У ній розрізняють тіло та крило. Крило кістки тонше за її тіло, на внутрішній поверхні кістки є дугоподібна лінія, яка відокремлює тіло від крила. Верхній край крила стовщений, нагадує літеру 8 і має назву клубового гребеня, до якого прикріплюються м'язи живота. Спереду гребінь закінчується передньою верхньою клубовою остю, нижче від якої знаходиться передня нижня клубова ость. На задньому кінці клубового гребеня є задня верхня клубова ость, а нижче — задня нижня клубова ость. На внутрішній поверхні крила клубової кістки є значно виражене заглиблення — клубова ямка. У ділянці зчленування крила клубової кістки з крижовою є крижово-тазова поверхня, вище від якої є клубова горбистість, а нижче — вушкоподібна поверхня, яка безпосередньо зчленовується з відповідною поверхнею крижової кістки. На зрвнішній поверхні крила клубової кістки є передня, задня і нижня сідничні літі, від яких починаються сідничні м'язи.
Сіднича кістка складається з тіла та гілки. На задній поверхні тіла знаходиться сіднича ость., вище від неї — велика сіднича вирізка, а нижче — мала сіднича вирізка. На межі між тілом сідничої кістки та її гілкою знаходиться обернений назовні і назад сідничий горб, до якого прикріплюються зв'язки та м'язи.
Лобкова кістка складається з тіла, верхньої та нижньої гілок. Верхня гілка лобкової кістки має гребінь, який попереду переходить у лобковий горбик. Уздовж нижнього краю верхньої гілки лобкової кістки проходить затулна борозна, де лежать однойменні судини і нерви. На внутрішній поверхні верхньої гілки знаходиться симфізна поверхня. З'єднання обох симфізних поверхонь має назву лобкового симфізу. Передній відділ верхньої гілки переходить у нижню гілку з утворенням гострого кута між ними. Сіднича кістка разом із гілками лобкової кістки утворює широкий затульний отвір.
Дві тазові кістки, крижова кістка та куприк з'єднуються між собою суглобами і зв'язками в міцне кісткове кільце — таз (реШз), яке служить для з'єднання тулуба з вільною частиною нижніх кінцівок- Кісткове кільце таза поділяється на два відділи: верхній — великий таз і нижній — малий таз. Великий таз обмежений з боків крилами клубових кісток (спереду він не має кісткових стінок), ззаду — нижніми поперековими хребцями та основою крижової кістки. Від малого таза він відділяється межовою лінією, яка проходить по гребеню лобкової кістки, дугоподібній лінії клубової кістки і переходить через мис на протилежний бік. Обмежений таким чином отвір має назву верхнього отвору, або верхньої апертури, нижче від якого розташована порожнина малого таза. Передня стінка малого таза складається з лобкового симфізу та частин лобкових кісток, задня стінка утворена куприковою і крижовою кістками та зв'язками, а бічні стінки — клубовими і сідничи-ми кістками. Знизу тазова порожнина обмежена нижнім отвором (апертурою) таза, який утворений сідничими горбами, гілками лобкових та сідничих кісток, куприком та зв'язками, які йдуть від крижової кістки до сідничих кісток. Під лобковим симфізом і нижніми краями нижніх гілок правої та лівої лобкових кісток знаходиться підлобковий кут, розмір якого залежить від віку людини, статевих, а також індивідуальних особливостей. Різниця в будові чоловічого та жіночого таза чітко визначається в період статевого дозрівання. Так, кістки жіночого таза тонші й більш гладенькі порівняно з кістками чоловічого таза. Жіночий таз ширший за чоловічий, тому що крила клубових кісток розміщені більш горизонтально, відстань між остями та гребенями клубових кісток більша. Мис у жінок виступає вперед менше, ніж у чоловіків. У зв'язку з цим верхня апертура таза в жінок має більш круглу форму порівняно з апертурою таза в чоловіків. Крижова кістка в жінок ширша та коротша, ніж у чоловіків, сідничі горби розгорнуті в обидва боки та відстань між ними в жінок більша, ніж у чоловіків. Відмінності в куті сходження нижніх гілок лобкових кісток у жінок та чоловіків: у жінок підлобковий кут має форму дуги, а в чоловіків він більш гострий і становить 70—75°. Існують відмінності й у формі порожнини малого таза: у чоловіків вона лійкоподібна, а у жінок — циліндрична.
В акушерській практиці мають важливе значення розміри великого та малого таза. Для їхнього визначення використовують анатомічні розміри, а також лінії й площини.
. У розмові породілля почула, що під час пологів у неї "розійшлися" кістки таза. Чи можливо це? Дайте морфологічне обґрунтування цьому явищу.
3. 4.
Зробити позначення на малюнку основних утворень кістки.
Литература для підготовки:
Базова
РЕКОМЕНДОВАНА ЛІТЕРАТУРА
Очкурепко О.М. Анатомія людини.— К.: Вища шк., 1992.— С. 77—92.
Воробьєва ЕЛ., Губарь А.В., Сафьянникова Е.Б. Анатомия и физиоло-гия.— М.: Медицина, 1987.— С. 91—98.
Липченко В.Я., Самусев Р.П, Атлас нормальної! анатомии челове-ка.— М.: Медицина, 1988.— С. 40—67.
Очкуренко О.М. Федоров О.Ф. Анатомія людини.
Сапин М.Р. Анатомия человека
Сидоренко П.І. та ін. Анатомія та фізіологія людини:
Федонюк Я.І. Анатомія та фізіологія з патологією.
Допоміжа
Михалевич Р.Ф. Анатомія та фізіологія з основами патології. Сапин М.Р. Анатомия человека
Шапаренко П.П., Смольський Л.П. Анатомія людини.
Інформаційні ресурси:
Сайт «WEB- Медицина»
Сайт WWW iitzo gov.ua
Дата добавления: 2015-12-16 | Просмотры: 1205 | Нарушение авторских прав
|