Санітарно-гігієнічна оцінна ґрунту
При вивченні питання необхідно приділити увагу тому, що ґрунт являє собою складний комплекс, який складається із органічних, мінеральних сполук і тваринних організмів (м/о, комах і Т.І.).
До фізичних властивостей ґрунту відносять: пористість, вологоємкість, повітряно- і водопроникність, адсорбціонна і фільтрувальна властивості.
Всі ці властивості необхідно враховувати при виборі дшянки для будівництва підприємств ресторанного господарства. Найбільш придатною є територія з крупнозернистим грунтом, який має добру повітряно- і вологопроникність і малу вологоємкість, гігроскопічність і капілярність.
Санітарні вимоги до очищення підприємств ресторанного господарства
Важливим з санітарної і епідеміологічної точки зору є своєчасна і правильно організована очистка підприємств ресторанного господарства від різних нечистот, яка проводиться за допомогою очисних споруджень. Рідкі відходи видаляють двома шляхами:
Спеціальним пневматичним ассенізаційним (автоцистерни) транспортом за межі населеного пункту (вивізна система);
По трубах (сплавна система) - каналізація.
Збір виробничих і побутових стічних вод повинен проводитися різними системами каналізації з самостійними випусками в централізовану мережу В усіх цехах, мийних, дефростері обладнуються трапи під уклін до полу (у розрахунку 1 трап на 100 м площі, але не менше одного на приміщення).
На господарчому дворі підприємства повинні бути передбачені сміттєзбірники, краще контейнерного типу, окремо для харчових відходів і сміття. Всі відходи потрібно регулярно вивозити (влітку - кожен день, взимку - через день). Для зберігання харчових відходів, які призначені для підсобного господарства, оснащують спеціальні холодильні камери, з температурою до 2°С - окремим входом.
Сміттезбірники необхідно регулярно очищати і дезінфікувати 10 % розчином хлорного вапна. Встановлювати їх слід на відстані не менше 25 м від основного виробництва.
Санітарно-гігієнічні вимоги до освітлення
При вивченні цього питання необхідно запам'ятати, що в усіх виробничих і адміністративно-побутових приміщеннях підприємств ресторанного господарства з постійним перебуванням людей повинно бути природне освітлення.
Показниками інтенсивності природного освітлення в приміщеннях є світловий коефіцієнт і коефіцієнт природної освітленості (КПО).
Світловий коефіцієнт - це відношення площі застекленої поверхні вікон до площі долівки, у виробничих приміщеннях він повинен бути не менше 1:6; торгівельних і побутових 1:10; адміністративних 1:6 і 1:8,
Інтенсивність освітлення у приміщеннях знаходиться в прямій залежності від числа, форми і розміру вікон, а також якості і чистоти скла.
Забруднення скла вбирає до 50 % світла, запилення - 12 %, замерзлі вікна - 20 %.
Для більш об'єктивної оцінки природного освітлення приміщень використовують КПО. Він показує відношення природного освітлення всередині приміщення в контрольних точках заміру (їх повинно бути не менше 5) і освітлення зовні споруди, у відповідності до СНШ-ІІ-4-79 "Природне і штучне освітлення для приміщень підприємств ресторанного господарства" при проектуванні бічного натурального освітлення величини КПО (в %) повинно бути: для зали, буфетів - 0,4-0,5; доготівельних і заготівельних, кондитерських цехів - 0,8-1; мийних кухонного і столового посуду - 0,4-0,5.
На підприємствах ресторанного господарства штучне освітлення має бути загальним, місцевим чи комбінованим (сполучає загальне освітлення з місцевим).
На підприємствах ресторанного господарства прийняті наступні норми штучного освітлення:
в залах кафе, ресторанів, їдалень при ЛН - 75 лк; при люмінесцентних лампах - 200 лк;
в заготівельних і доготівельних цехах, хліборізках, мийних при ЛН - 75 лк; при люмінесцентних лампах - 200 лк;
в гардеробних, складських приміщеннях при ЛН - 25-50 лк; при люмінесцентних лампах - 75-100 лк.
Санітарно-гігієнічні вимоги до опалення і вентиляції
На початку вивчення цього питання необхідно з'ясувати, що гігієнічною задачею опалення є створення і підтримання нормального мікроклімату приміщення у відповідності з фізіологічними потребами людини і призначенням приміщення. До опалення підприємств ресторанного господарства висувають наступні гігієнічні вимоги:
- прибори опалення повинні забезпечити встановлену нормами температуру незалежно від температури зовнішнього повітря і кількості людей у приміщенні;
температура повітря у приміщенні приймається в залежності від його призначення і при нормальному тиску і відносній вологості повинна бути рівномірною як в горизонтальному, так і у вертикальному напрямі;
добові коливання температури не повинні перевищувати 2-3*'С при центральному опаленні і 3°С - при пічному. Різниця в температурі повітря по горизонталі (від вікон до протилежних стін) не повинна перевищувати 2°С, по вертикалі - 2-2,5°С на кожен метр висоти приміщення;
температура стін, стелі, підлоги, поверхні огородження повинна бути приближеною до температури повітря всередині приміщення. При цьому, різниця температур повітря приміщень і поверхні огородження не повинна перевищувати 4-5°С;
опалення приміщень повинно бути безперервним і передбачати якісне і кількісне регулювання тепловіддачі;
температура поверхні приборів опалення не повинна перевищувати 85 С;
всі опалювальні прибори повинні бути в робочому стані і не допускати забруднення повітря димом, сажею, шкідливими газами (СО, СО2,);
система опалення повинна забезпечувати: регулювання тепловіддачі поверхнею опалювальних приборів, простоту обслуговування і догляду, бути безшумними і безпечними в пожежному плані.
Існують різні системи центрального опалення: водяне, парове, повітряне, радіаційне (променеве). Найбільшого розповсюдження одержало центральне водяне опалення низького тиску. Воно є гігієнічним, оскільки забезпечує у приміщенні необхідний температурний режим, не допускає нагріву поверхні радіаторів більше 85 °С.
На підприємствах ресторанного господарства слід встановлювати центральне водяне опалення, користуючись при цьому гладкими радіаторами.
Гігієна вентиляції на підприємствах ресторанного господарства
При вивченні цього питання звертають увагу на те, що на підприємствах ресторанного господарства, в результаті виробничих процесів і внаслідок накопичення значної кількості людей, у повітря приміщень потрапляє надлишок тепла, вологи, шкідливих газів, пилу, які називаються шкідливими речовинами. У зв'язку з цим виникає необхідність вентиляції приміщень, заміні використаного повітря чистим зовнішнім. Така система заміни повітря називається повітряним обміном.
Інтенсивність повітряного обміну визначається його кратністю. Кратність повітряного обміну - це величина, яка показує скільки разів протягом години повітря приміщення замінюється зовнішнім повітрям.
Гігієнічні вимоги до вентиляції підприємств ресторанного господарства:
вентиляційним обладнанням повинні забезпечуватись всі приміщення, які вимагають його;
вентиляція поряд з опаленням повинна забезпечувати параметри повітряного середовища, що задані санітарними нормами;
всі приміщення підприємств ресторанного господарства повинні бути забезпечені обладнанням, що посилюють природний повітряний обмін. Для посилення інтенсивності витяжної вентиляції застосовуються дефлектори, робота яких заснована на використанні повітряного тиску;
місце забору повітря повинно забезпеч>т8ати максимальну відповідність його гігієнічним нормам, а місце вилучення повітря - відсутність зворотніх потоків забрудненого повітря в приміщення.
За призначенням вентиляція буває приточною, витяжною і приточно-витяжною, а за способом переміщення природною і штучною (механічною).
Література: 2, С. 28; 5, С. 55; 11, С. 103; 12, С. 86; 13, С. 10; 15, С. 3.
ТЕМА 3. Гігієнічні основи проектування та будівництва підприємств ресторанного господарства. Гігієнічні вимоги до території і генерального плану ділянки
На початку вивчення цього питання необхідно згадати окремі положення, які викладені в темі 2, а саме: санітарно-гігієнічні вимоги до якості повітря, вимоги до водопостачання та очищення підприємств від твердих та рідких відходів, а також санітарно-гігієнічні вимоги до опалення, освітлення, вентиляції.
Будівництво підприємств ресторанного господарства проводиться як правило за типовими проектами у відповідності до СНІП.
Вибір ділянки узгоджується з органами державного санітарного нагляду.
Ділянка забудови повинна бути віддаленою від джерел можливого забруднення: від звалищ - не менше ніж на 1 км; від промислових підприємств - на 100-1000 м; від житлових кварталів - на 50-500 м.
При виборі території враховують рельєф місцевості, рівень ґрунтових вод, близькість промислових і комунальних об'єктів.
Площа території повинна відповідати потркності підприємства. Форма ділянки повинна ^ут прямокутною. При її правильному розташуванні гігієнічне значення мають розташування приміщень, озеленення, організація під'їзних шляхів і розвантажувальних майданчиків, пішохідних доріжок, а також ізоляція і оснащення господарчої зони.
Ступінь забудови ділянки не повинен перевищувати ЗО %. Це дає змогу його кращому освітленню і провітрюванню.
До 60 % території повинно бути озеленено, що є важливою гігієнічною вимогою.
За призначенням ділянка ділиться на 2 зони: господарчу і адміністративно-виробничу.
В'їзди і пішохідні доріжки повинні бути заасфальтовані. Господарча зона повинна бути відокремлена від адміністративно-виробничої зеленими насадженнями і мати шляхи для роздільного руху харчових і нехарчових вантажів. Щоб запобігти зустрічним перевезенням продуктів харчування з нехарчовими вантажами на території влаштовують другий під'їзд для вивезення сміття, відходів, завозу палива та ін. При наявності на території одного в'їзду потрібно передбачити спеціальний розворотний майданчик діаметром до 20 м.
Сміттєзбірники розміщують на відстані 25-50 м від вікон і дверей виробничих приміщень.
На території повинні бути водопровідні крани для вологого прибирання і каналізаційні трапи для відтікання атмосферних і зливних вод.
Велике гігієнічне значення має орієнтація приміщень за сторонами світу. Всі виробничі приміщення розміщують на північній стороні, торгові - на південну сторону.
Санітарно-гігієнічні вимоги до влаштування складських приміщень
При вивченні цього питання необхідно визначити, що в основу проектування складських приміщень повинні бути закладені
2 принципи дотримання гігієни:
окреме зберігання продуктів за видами;
дотримування режиму температури та вологості у коморах
3 урахуванням виду продуктів.
Складські приміщення розташовують у підвалі або на першому поверсі. Вони повинні бути зв'язані найкоротшим шляхом згідно технологічного процесу із завантажувальними і відповідними виробничими цехами.
Складські приміщення поділяють на 2 групи:
охолоджувальні камери для продуктів, які швидко псуються;
неохолоджувальні комори для зберігання сухих продуктів і овочів.
Комора для овочів, як найбільш забруднена, розміщується поблизу завантажувальної і на максимальній відстані від доготівельних цехів. У кладовій для овочів, щоб запобігти забрудненню розвантажувального майданчика, іноді передбачають завантажувальний люк.
Охолоджувальні камери повинні забезпечувати відокремлене зберігання таких продуктів:
1) м'яса, риби, молока - як сировини, що обсім'янена м/о і є сприятливим середовищем для їх розмноження;
гастрономічних продуктів і готових кулінарних виробів, які безпосередньо вживають в їжу без додаткової теплової обробки;
зелені і фруктів - як сировини з ґрунтовим забрудненням.
Ці групи продуктів потребують ізоляції одна від одної, у зв'язку з різною мірою обсіменіння мікрофлорою, а також у зв'язку з різним температурним режимом їх збереження. Площа кожної камери повинна бути не менше 5 м^. Охолоджувальні камери потрібно розміщувати єдиним блоком з тамбуром, який має вихід на розвантажувальний майданчик або у виробничий коридор.
Санітарно-гігієнічні вимоги до влаштування виробничих приміщень
При вивченні цієї теми необхідно запам'ятати, що основні гігієнічні принципи проектування виробничих приміщень підприємств ресторанного господарства такі:
дотримування поточності технологічних процесів виробництва;
окрема як механічна, так і теплова обробка продуктів;
відокремлення місць зберігання і обробки сировини з різним ступенем забруднення;
забезпечення максимально коротких технологічних і транспортних вантажопотоків;
дотримування суворого санітарного режиму для збереження харчової цінності і безшкіддивості продуктів харчування;
виконання вимог охорони праці та техніки безпеки і забезпечення санітарної культури виробництва.
Овочевий цех - з гігієнічної точки зору являє собою небезпечність як джерело можливого ґрунтового забруднення підприємства і може стати причиною розповсюдження збудників кишкових інфекцій і глистяних інвазій.
у зв'язку з цим, при проектуванні овочевого цеху, передбачається його максимальна ізоляція від виробничих приміщень. Цех розташовують поблизу від складських приміщень.
Проектування механізованих ліній обробки овочів повинне виключати зустрічні і перехресні потоки руху сировини і напівфабрикатів. Необхідно передбачити окремі лінії:
для обробки картоплі і коренеплодів;
для обробки зелені і капусти (як таких, що важко очищуються від залишків ґрунту і вони можуть бути використані в їжу без подальшої теплової обробки);
лінія обробки цибулі.
М'ясний цех планують поряд з камерами для зберігання сировини. Велике санітарно-гігієнічне значення має дотримування технологічного процесу обробки м'яса (розморожування, промивання, розбирання, обвалювання, приготування напівфабрикатів). Ці процеси здійснюються на самостійних лініях.
Для м'ясного цеху важливим у санітарному відношенні є виділення окремих ліній з обробки різних видів сировини у залежності від ступеню, характеру його санітарної небезпечності.
Так, вироби з фаршу, які найбільше підлягають мікробному псуванню рекомендується виготовляти на окремих столах з використанням самостійного обладнання.
Небезпечні в санітарному відношенні птиця і субпродукти, які зазвичай бактеріально забруднені і погано обезкровлені. У зв'язку з цим, вони потребують самостійної ізольованої лінії обробки, обладнаної обсмалювальними пристроями.
Доготівельні цехи - це гарячий і холодний. До проектування доготівельних цехів висуваються суворі санітарні вимоги, бо у них завершується технологічний процес приготування страв і вони надходять безпосередньо до споживача. Розташування цехів повинно забезпечувати зручний зв'язок між ними, а також із заготівельними цехами, мийними відділеннями і роздавальнею. Розташування гарячого цеху не повинно порушувати температурно-вологісного режиму сусідніх приміщень. Гарячий і холодний цехи проектують на одному рівні із залами.
Гарячий цех повинен мати безпосередній зв'язок з мийною кухонного посуду, у гарячому цеху не повинні перехрещуватись потоки сировини, напівфабрикатів і використаного посуду.
Холодний цех розташовується поряд з гарячим цехом і роздавальнею. В цеху необхідно дотримуватись визначеного температурно-вологісного режиму (розрахункова температура повітря 1б°С, відносна вологість 40-60 %). З цією метою холодний цех повинен бути ізольований від інших виробничих приміщень глухою перегородкою.
Кондитерський цех. у відповідності з санітарно-гігієнічними нормами кондитерський цех повинен розташовуватися ізольовано від інших виробничих приміщень, оскільки кондитерські кремові вироби це сприятливе середовище для розмноження збудників харчових отруєнь і кишкових інфекцій. Цех проектується також окремо від групи складських приміщень і заготівельних цехів, однак дозволяється розміщувати його поряд з коморою сипучих продуктів, у цеху необхідно передбачити чітке розмежування технологічних операцій.
У цеху виділяються такі приміщення: комора добового запасу сировини; відділення для підготовки сировини; приміщення для замішування і розробки тіста; відділення випікання і оздоблювання виробів; мийна посуду, тари, інвентарю, експедиція. Окремо виділяється приміщення для підготовки яєць.
Мийні столового і кухонного посуду. Розміщення мийних, і особливо мийної столового посуду, повинно забезпечувати найкоротший шлях видалення відходів через коридор або тамбур у камеру для відходів. Транспортувати відходи через виробничі цехи або роздавальні не дозволяється. Мийні столового та кухонного посуду проектують окремо.
При проектуванні мийних необхідно передбачити взаємозв'язок їх з виробничими приміщеннями, роздавальнею та із залою, що в свою чергу дозволить дотримуватись поточності руху використаного та чистого посуду.
Шляхи руху використаного та чистого посуду не повинні перетинатися і бути зустрічними. Мийна столового посуду повинна бути ізольована від виробничих приміщень. Крім посудомийної машини у ній влаштовується 5 мийних ванн. Вона повинна мати природне освітлення.
Мийна кухонного посуду завжди розташовується поряд з гарячим цехом.
Санітарно-гігієнічні вимоги до проектування адміністративно-побутових приміщень і приміщень для відвідувачів
Адміністративні приміщення (контора, кабінет директора, кабінет санітарного лікаря) розташовують в місцях, зручних для зв'язку з іншими приміщеннями.
Контору і кабінет директора краще проектувати поблизу від службового входу, щоб сторонні не потрапляли у виробничі коридори, а кабінет лікаря - ближче до виробничих приміщень. При розташуванні кабінету директора потрібно враховувати також його зв'язок з обідньою залою.
Побутові приміщення проектують на кожному підприємстві єдиним блоком на першому поверсі або у підвалі.
Важливо передбачити найкоротший шлях руху персоналу по підприємству у верхньому одязі.
Обов'язковою санітарною вимогою є також ізоляція побутових приміщень від виробничих за допомогою шлюзів, коридорів або шляхом розміщення їх на різних поверхах.
У санвузлах повинні бути шлюзи з умивальником і вішалкою для спецодягу. Висота побутових приміщень не менше 2,5 м. Кількість і розміри побутових приміщень регламентуються числом місць, а їх обладнання кількістю працюючих.
У групу приміщень для споживачів входять зали з роздавальними, буфети, вестибюль з гардеробом, туалетні кімнати.
Зала повинна бути розташована поблизу від входу в підприємство та ізольована від вестибюля. Вона повинна мати зв'язок з гарячим і холодним цехами через роздавальну (при самообслуговуванні), додатково сервізну і буфет (при обслуговуванні офіціантами).
Важливе значення має правильне проектування туалетних кімнат.
Проектується не менше двох туалетів із розрахунку один унітаз на 60 місць у залі. Умивальники встановлюють у шлюзах туалету і додатково в вестибюлях (один умивальник на 50 місць).
Кількість місць у гардеробі повинно відповідати кількості місць у залі.
Література: 5, С. 150-155; 9, С. 108-115; 13, С. 150-158; 15, С. 25-27.
Дата добавления: 2016-03-26 | Просмотры: 1098 | Нарушение авторских прав
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 |
|