ТЕМА 4. Санітарний режим на підприємствах ресторанного господарства. Методи дезинфекції
На початку вивчення цього питання необхідно згадати окремі розділи курсу "Технічна мікробіологія"; а саме: класифікація, морфологія, фізіологія мікроорганізмів (м/о).
Дезинфекція - це знищення у навколишньому середовищі патогенних м/о.
Є два способи дезинфекції: фізичний і хімічний.
Фізичний спосіб дезинфекції - це використання високої температури (пара, гаряча вода, гаряче повітря), обробка УФ промінням і т.д. Сюди відносять і механічні способи дезинфекції.
Хімічний спосіб дезинфекції. при проведенні хімічної дезинфекції необхідно дотримуватись наступних умов:
- дезинфекційний препарат використовувати тільки у рідкому стані;
він повинен забезпечити контакт хімічного препарату з мікробами;
дезинфекційний препарат необхідно використовувати у визначеній концентрації, протягом певного часу, при певній температурі.
На підприємствах ресторанного господарства використовують препарати, які у своєму складі містять СІ: хлорне вапно, хлорамін, монохлораміни.
Хлорне вапно - це порошок білого кольору з різким запахом хлору. Світло, повітря, підвищена вологість викликають розпад хлорного вапна з втратою активного хлору. Свіже хлорне вапно має від 28 до 38 % активного хлору. При зниженні його до 15 % і більше, препарат непридатний для дезінфекції. У зв'язку з цим хлорне вапно зберігають у темному приміщенні, сухому і прохолодному місті.
Для дезинфекції використовують освітлений розчин хлорного вапна. Для цього готують основний 10 % розчин (1 кг хлорного вапна розчиняють у 10 л води). Спочатку хлорне вапно розводять невеликою кількістю теплої води і добре перемішують, а потім додають залишок води і знову добре перемішують, накривають кришкою і залишають на добу у темному місці. Через добу відстояну рідину зливають у посуд із темного скла і щільно закривають. Зберігають розчин не більше 5 діб. Із 10 % розчину готують робочі розчини тільки перед застосуванням. Робочі розчини хлорного вапна використовують у концентрації від 0,2 до 3-5 %.
5 % розчин хлорного вапна використовують для обробки раковин, умивальників, унітазів (5 л 10%і розчину розводять 10 л води).
2 % розчин хлорного вапна використовують для дезинфекції обладнання, інвентаря кондитерського цеху, прибираль-ного інвентарю (2 л 10% розчину розводять 10 л води).
1 % розчин хлорного вапна - для обробки приміщень (підлога, стіни, двері) (1 л 10 % розчин>' розводять 10 л води).
0,5 % розчин хлорного вапна - для обробки обладнання^ (500 мл розчину розводять 10 л води).
0,2 % розчин хлорного вапна - для дезинфекції столового по-суду, рук персоналу (200 мл 10 %> розчину розводять 10 л води).
На підприємствах ресторанного господарства для проведення дезинфекції виділяють спеціально підготовленого працівника, який готує дезрозчини і здійснює дезинфекцію. Дезинфекцію приміщень проводять кожен місяць в санітарниіі день і за спеціальними епідемічними показниками.
Санітарні вимоги до утримання території
Прибирання території проводять кожного дня. Влітку її поливають водою 2 рази на день, для чого на території мають місцеві поливні крани. Зимою територію регулярно очищають від снігу і льоду. Для збору сміття на території підприємства встановлюють сміттєзбірники на майданчиках із твердим покриттям. Розмір майданчика повинен бути більшим від розміру смітгєзбірників на 1,5 м з усіх сторін. Відстань від сміттєзбірників до виробничих приміщень повинна бути не менше 25 м. Сміття вивозять систематично, а сміттєзбірники кожен день хлорують. На підприємствах ресторанного господарства забороняється зберігати побитий посуд, тару, інвентар. Вільну тару потрібно акуратно складати під навіс. Перед входом до приміщення встановлюють спеціальні решітки для очищення взуття.
Санітарні вимоги до утримання приміщень
Необхідно засвоїти при вивченні цього питання, що усі приміщення підприємств повинні утримуватися у чистоті, для цього кожного дня проводять прибирання: підмітання вологим способом і вимивання підлоги, витирання меблів, радіаторів, підвіконників та дезинфекція раковин і унітазів.
Основне прибирання приміщень проводять кожен день після роботи. Підлогу прибирають протягом дня по мірі забруднення. Спочатку її підмітають вологим способом, а потім миють теплою водою і витирають насухо. Для прибирання жирної підлоги використовують мийні засоби, дозволені органами санітарного контролю.
Кожен тиждень, за допомогою мийних засобів проводять миття стін, освітлювальної арматури, очищують скло від копоті і пилу. Панелі щодня витирають вологою тряпкою із застосуванням мийних засобів. Зовнішні двері промивають по мірі забруднення, але не рідше одного разу у 10 діб. Усі внутрішні двері у цехах промивають водою із миючими засобами кожного дня, особливо ретельно миють ручки і сильно забруднені нижні частини дверей.
У залі прибирання здійснюється після кожного споживача. Інвентар для прибирання столів потрібно кожного дня ретельно промивати у розчині з миючими засобами, висушувати і зберігати у спеціальних шафах. Використання прибирального інвентарю з іншою метою категорично забороняється.
Виробничі і складські приміщення прибирає спеціальний персонал або працівники, санвузли - спеціально виділена для цієї мети прибиральниця. Крім прибирання кожен день, на усіх підприємствах ресторанного господарства установлено санітарний день - 1 раз у місяць для проведення генерального прибирання із дезинфекцією усіх приміщень і обладнання. Паралельно проводять дезинсекцію і дератизацію приміщень.
Прибиральний інвентар після закінчення роботи повинен ретельно чиститись, промиватись гарячою водою і дезинфікуватись 2 % розчином хлорного вапна. Увесь інвентар маркується і використовується тільки за призначенням.
Санітарні вимоги до миття посуду, обладнання інвентарю
Для засвоєння цієї теми, необхідно чітко запам'ятати, що підприємства ресторанного господарства повинні бути укомплектовані обладнанням та інвентарем відповідно до діючих норм. Матеріали, які використовують для виготовлення технологічного обладнання, інвентарю, посуду, тари повинні бути дозволені Міністерством охорони здоров'я України.
На підприємствах повинно бути окреме обладнання для обробки сирих і варених продуктів з відповідним маркуванням. Обладнання та інвентар маркуються і закріпляються за окремими цехами.
Кожен день робочі частини машин по закінченню роботи розбирають, ретельно миють гарячою водою із 1-2 % розчином мийних засобів, ошпарюють окропом, протирають чистою тканиною або просушують у шафі.
Виробничі столи миють гарячою водою (50 С) з додаванням 2 % розчину мийних засобів (із дерев'яним покриттям ретельно зачищають) і споліскують гарячою водою температура якої не нижча 65"С.
Обробні дошки повинні бути промарковані відповідно продуктам, які обробляються на них ("СМ", "ВМ", "СО", "ВО"), закріплені за робочими місцями і зберігатися у тому ж приміщенні.
Після кожної операції обробні дошки зачищають ножем, миють з миючими засобами водою (50 С), потім споліскують окропом і зберігають встановленими на ребро у спеціальних металевих касетах.
Дрібний дерев'яний інвентар (лопатки, мішалки та ін.) обробляють так само, як обробні дошки і просушують на металевих стелажах із решітками.
Виробничі і мийні ванни після закінчення роботи обробляють із додаванням мийних засобів і споліскують гарячою водою.
Колода для розрубування м'яса ретельно зачищається, посилається сіллю. Бокові частини фарбують світлою фарбою і миють теплою водою із 0,5% розчином мийних засобів.
Металевий інвентар після промивання гарячою водою із додаванням мийних засобів і споліскування прокалюють у жаровій шафі або пекарських шафах.
Касети для столових приборів і прибори для спецій миють у мийній столового посуду гарячою водою із додаванням мийних засобів і споліскують окропом.
Миття столового і кухонного посуду
Столовий посуд є найбільш небезпечним у санітарному відношенні, тому що не виключена можливість інфікування його різними збудниками хвороб від відвідувачів. У зв'язку з цим виділена мийна столового посуду.
Незалежно від наявності посудомийної машини, мийна столового посуду повинна бути обладнана 5-ти секційною мийною ванною.
Три ванни для миття тарілок і дві ванни для миття скляного посуду і столових приборів, у буфетах із обмеженим асортиментом допускається мати 2-ох секційну ванну.
Режим миття столового посуду включає такі стадії;
а) механічне видалення залишків їжі щіткою або дерев'яною лопаткою;
б) перша ванна - миття посуду щіткою у воді із температурою 50''С із додаванням мийних засобів;
в) друга ванна - дезинфекція 0,2% розчином хлорного вапна протягом 10 хвилин. Температура води 50°С. Якщо неможлива експозиція хлорним вапном протягом 10 хв. - у 2-гу ванну добавляють мийні засоби у концентрації у 2 рази менше, ніж у 1-й ванні. У цьому випадку дезинфекція обов'язкова після закінчення роботи;
г) третя ванна - споліскування посуду проточною гарячою водою з температурою не менше 65°С.
Сушка посуду проводиться на спеціальних полицях або решітках, у сушильних шафах. Чистий посуд зберігають у закритих шафах.
Санітарно-бактеріологічний контроль: допустиме обсіменіння на всій поверхні тарілки - 1000 мікробних клітин, у змивах повинні бути відсутні кишкові палички.
Режим миття скляного посуду: перша ванна - миття у воді з температурою 50-60°С із додаванням мийних засобів; друга ванна - споліскування проточною водою із температурою 60"С.
Режим миття приборів: миття у гарячій воді із температурою 50°С з додаванням 1% розчину соди або інших засобів. Споліскування гарячою водою (не менше 65°С), прокалювання у сушильній шафі 2-3 хвилини.
Режим миття кухонного посуду: миття кухонного посуду здійснюється у мийній кухонного посуду у двох ваннах. Спочатку його звільнюють від залишків їжі. Підгорілу їжу потрібно відмочити водою із додаванням кальцинованої соди, а потім обережно видаляють за допомогою щіток або дерев'яних лопаток.
Перша ванна - миття гарячою водою (50°С) з додаванням мийних засобів за допомогою щіток, особливо ретельно у місцях прикріплення ручок.
Друга ванна - споліскування гарячою водою (не менше 65°С) Харчові котли миються за допомогою щіток з ручкою.
Мийні ванни після роботи миють гарячою водою з додаванням 2% розчину мийних засобів із послідуючим споліскуванням гарячою водою.
Ємність для відходів звільняють по мірі заповнення (не більше 2/3), а по закінченню роботи миють із додаванням 2% розчину кальцинованої соди, споліскують гарячою водою і сушать.
Щітки і мочалки промивають із застосуванням 1% розчину мийних засобів, кип'ятять 10-15 хв., сушать і зберігають у спеціально виділеному місці.
Лабораторний контроль санітарного стану підприємств ресторанного господарства
При вивчені цього питання, необхідно знати курс "Технічна мікробіологія". Якість миття і дезинфекції приміщень, обладнання, інвентарю, посуду, дотримання особистої гігієни працівниками регулярно перевіряють за допомогою лабораторно-дослідних змивів.
Знаходження у змивах кишкової палички, патогенних стафілококів, стрептококів, свідчать про порушення санітарного стану підприємства.
Змиви із обладнання, інвентарю, посуду можуть братися як до початку роботи, так і під час роботи.
При взятті змивів із обладнання слід звернути увагу на обробні дошки, м'ясорубки, виробничі столи для готової їжі, особливо у цехах приготування холодних закусок. Змиви із рук, санітарного одягу, рушників під час роботи беруть у працівників, які працюють з продукцією, призначеною безпосередньо для вжитку (персонал кухні, холодного цеху, кухарі-роздавальники, буфетниці та ін.). Змиви беруть стерильними ватними тампонами або марлевими серветками із великих об'єктів (обробні столи, дошки, ванни) - із чотирьох місць, із площі 100 см через трафарет розміром 5x5 см. Із маленьких предметів (ложки, ножі, виделки) одним тампоном, протирають поверхню 3-4 предметів, у склянок - всю внутрішню поверхню і зовнішній край розміром на 2 см вниз.
При взятті змивів із рук протирають тампоном долоні обох рук, проводячи не менше 5 разів по кожній долоні і пальцях, потім міжпальцеві поверхні і піднігтьовому просторі. При взятті змивів із санітарного одягу протирають 4 площі по 25 см - із нижньої частини кожного рукава і з двох місць верхньої і середньої частини спецодягу.
Змиви зразу направляють у лабораторію для бактеріального дослідження.
Знайшовши кишкову паличку, виявляють причину недотримання санітарного режиму і проводять ретельне прибирання і дезинфікування приміщень, а потім повторне бактеріологічне дослідження змивів із них.
Планові повторні змиви беруть із одних і тих же об'єктів і в один і той же час.
Дата добавления: 2016-03-26 | Просмотры: 1189 | Нарушение авторских прав
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 |
|