Вікові особливості фізико-хімічних властивостей крові
У новонароджених і дітей першого року життя фізико-хімічні властивості крові відрізняються від показників у дорослих. Так, у новонароджених вищі питома вага і в’язкість крові, що обумовлено більшою концентрацією еритроцитів. До кінця першого місяця життя названі показники знижуються і наближаються до таких у дорослих або стають незначно меншими.
Плацентарний кровообіг і особливо пологи утруднюють газообмін. Тому перед народженням у дітей спостерігається виражений ацидоз (рН до 7,13-7,23). Протягом перших годин (або днів) після народження ацидоз поступово зникає.
У новонароджених концентрація білків плазми крові менша (50-56 г/ л). Рівня дорослих білки плазми крові досягають лише у 3-4 роки. Для новонароджених характерна висока концентрація γ-глобулінів, які він отримує від матері. До кінця третього місяця їх вміст знижується, але в майбутньому, за рахунок утворення власних антитіл, починає поступово зростати. Концентрація α- і γ-глобулінів досягає рівня дорослих до кінця першого року життя.
При старінні більшість фізико-хімічних показників крові (рН, осмотичний тиск, концентрація натрію і калію, в’язкість) залишаються сталими. Інші показники можуть змінюватись. Так, прискорюється ШОЕ, знижуються осмотична резистентність еритроцитів, гематокрит, абсолютна і відносна концентрації альбумінів.
СПИСОК РЕКОМЕНДОВАНОЇ ЛІТЕРАТУРИ:
1 Нормальна фізіологія / За ред. В.І.Філімонова. – К.: Здоров’я, 1994. – С. 244-253.
2 Физиология человека / Под ред. Г.И. Косицкого. – М.: Медицина, 1984.- С. 211 – 217.
3 Физиология человека: В 3 томах. Пер. с англ.; Под ред.
Р. Шмидта и Г. Тевса. – М.: Мир, 1996. – Т.2. - С. 416 – 422.
4 Вільям Ф.Ганонг. Фізіологія людини / Переклад з англ. – Львів: Бак, 2002. – С.495-496, 669-677.
ПИТАННЯ ДЛЯ САМОКОНТРОЛЮ
1 Функції крові.
2 Об’єм циркулюючої крові (ОЦК). Фактори, які визначають ОЦК.
3 Склад периферичної крові.
4 Гематокрит. Фактори, які визначають гематокрит. Методи
визначення гематокриту.
5 Значення води.
6 Склад і значення білків плазми крові.
7 Роль онкотичного тиску в перерозподілі води в організмі.
8 Значення електролітів плазми крові.
9 Поняття про ізотонічні, гіпотонічні і гіпертонічні розчини.
10 Вимоги до кровозамінників.
11 Поняття про плазмоліз і гемоліз клітин.
12 Осмотичний тиск плазми крові. Функціональна система, що
забезпечує сталість осмотичного тиску.
13 Фізико-хімічні властивості крові.
14 Активна реакція крові. Механізми забезпечення сталості рН.
15 Принципи функціонування буферних систем.
16 Показники кислотно-основного стану крові.
ЗАДАЧІ ДЛЯ САМОКОНТРОЛЮ
Задача 1
Розрахуйте скільки плазми і формених елементів є в людини, якщо відомо, що маса цієї людини 60 кг, гематорит - 40%. Об’єм циркулюючої крові у межах норми. Оцініть отримані величини.
Задача 2
Гідростатичний тиск в артеріальній частині капіляра становить 30 мм рт. ст., а в міжклітинній рідині – 8 мм рт. ст. Онкотичний тиск плазми – 25 мм рт. ст., а онкотичний тиск інтерстицію становить 60% від онкотичного тиску плазми. В якому напрямку буде рухатися рідина? Розрахуйте тиск, який буде визначати цей рух.
Задача 3
Розрахуйте, в якій концентрації можна переливати у кров пацієнта розчин глюкози, щоб не порушити нормальний осмотичний тиск плазми крові (Росм плазми = 300 мосм)
Задача 4
Визначте концентрацію водного розчину натрію хлориду, який би мав такий самий осмотичний тиск, як і плазма. Осмолярність плазми (концентрація осмотично активних речовин) становить 300 мосм/л.
Задача 5
До рівних об’ємів води, плазми крові і цільної крові додали кислоту до зміни pH. Якими повинні бути (порівняно) об’єми реактиву для кожної рідини?
Дата добавления: 2015-12-15 | Просмотры: 658 | Нарушение авторских прав
|