АкушерствоАнатомияАнестезиологияВакцинопрофилактикаВалеологияВетеринарияГигиенаЗаболеванияИммунологияКардиологияНеврологияНефрологияОнкологияОториноларингологияОфтальмологияПаразитологияПедиатрияПервая помощьПсихиатрияПульмонологияРеанимацияРевматологияСтоматологияТерапияТоксикологияТравматологияУрологияФармакологияФармацевтикаФизиотерапияФтизиатрияХирургияЭндокринологияЭпидемиология

Алматы, 2012 ж. 1. Тақырыбы: «Ісікке қарсы иммунитет

Прочитайте:
  1. Алматы, 2012
  2. Алматы, 2012
  3. Алматы, 2012
  4. Алматы, 2012 ж.
  5. Алматы, 2012 ж.
  6. Алматы, 2014 г.

СОӨЖ №6

1. Тақырыбы: «Ісікке қарсы иммунитет. Ісікке қарсы иммунитетте жасушалық және гуморалдық механизмдерінің рөлі.» тақырыбы бойынша кеңес

2. Мақсаты: «Ісікке қарсы иммунитет. Ісікке қарсы иммунитетте жасушалық және гуморалдық механизмдерінің рөлі.» тақырыбы бойынша тәжірибелік сабақ барысында жинақталған білімді бекіту және жүйелеу өзіндік дағдысын қалыптастыру.

 

3. Оқу міндеттері:

· Әдістемелік ұсыныстар негізінде әдебиет қорларын өзіндік пайдалану.

· Жинақталған материалдың жалпылануы және презентация жасалуы.

· Мәнерлеп сөлйлеу қабілетін қалыптастыру.

· Презентациядан қорытындылар жасау және пікір талас орнату дағдысынқалыптастыру.

 

4. Өткізу түрі:

· Кестелерді толтыру

· Оқу фильмін көру

· Пікірталас

· Бастапқы білімді бағалау үшін тестілеу

5.Тақырып бойынша тапсырма:

Кестелерді құрастыру және толтыру:

Кесте №1. «Ісікке қарсы иммунитетте антиденелердің қызметі»

Кесте №2. «Ісікке қарсы иммунитеттің жасушалық механизмдері»

 

Тақырып бойынша кесте мысалдары

Кесте №1. «Ісікке қарсы иммунитетте антиденелердің қызметі»

Ig класстары Ісікке қарсы қорғаныстағы қызметі
IgM  
IgG  

 

Кесте №2. «Ісікке қарсы иммунитеттің жасушалық механизмдері»

 

Жасушалапрдың типтері Бөлетін цитокиндер Ісікке қарсы қорғанста қатысатын механизмдер
МФ IFN-α  
TNF-α  
ИЛ-12  
Тх1 (CD4+30-) ИЛ-2  
TNF-β  
IFN-γ  
TNF-α  
Т-киллерлер (CD8+30-) TNF-β  
фрагментиндер  
перфорин - аз концентрациясы - жоғары концентрациясы  
NK-жасушалар (CD56) IFN-γ  
TNF-α,β  
Т-супрессорлар (CD8+30+) ИЛ-4 ИЛ-10  
Тх2 (CD4+30+) ИЛ-4 ИЛ-10  
К-жасушалар (IgG арналған Fc-рецепторлары бар NK-жасушала-рының субпопуля-циясы) (CD16+) TNF-β  

2.Пікірталасты ұйымдастыру және өткізу«Онкоауруларды диагнотикалауда және емдеуде дәстүрлі және жаңа әдістердің салыстырмалы эффективтідлігі мен қауіпсіздігі»

Топ екі топшаға бөлінеді. Біріншісі- онкоауруларды диагнотикалауда және емдеуде дәстүрлі әдістерінің салыстырмалы эффективтідлігі мен қауіпсіздігі, екінші топша- оппонент – онкоауруларды диагнотикалауда және емдеуде жаңа әдістерінің салыстырмалы эффективтідлігі мен қауіпсіздігі.Соңында пікірталас қатысушылары ортақ пікірге келеді.

Оқытушы топтық жұмыс бырысын бақылап қорытындылайды

 

3. «Ісікке қарсы жасушалық иммунитет механизмдері» оқу фильмін көру

 

6. Үлестірілетін материал:

· Көркем материалдар (оқу фильмі: «Ісікке қарсы жасушалық иммунитет механизмдері»)

· Дәріс тезистері

· Иммунологиядан анықтама-сөздік

· Тақырып бойынша тестік тапсырмалар

 

7. Әдебиеттер:

1.Шортанбаев А.А., Кожанова С.В. Общая иммунология, Алматы, 2009, стр. 217-253

2.Кожанова С.В., Шортанбаев А.А., Калиакбарова Г.Т. Противоопухолевый иммунитет, Алматы, 2000, с. 4-36.

3.Ройт А. и др. Иммунология, М., Мир, 2007, с.383-397, 401-419.

4.С.А. Кетлинский, А.С. Симбирцев «Цитокины», С-Петербург, 2008, с.534-548.

5.Хаитов Р.М. Иммунология, Москва, 2000, с. 224-227.

8. Бақылау:

· Қорытынды бақылау –тақырып бойынша 20 вариант (әр қайсысында 4 тапсырмадан)

СОӨЖ №7

1. Тақырыбы: «HLA жүйесі, құрылысы, локустардың қызметі. Трансплантациялық иммунитеттің негіздері.» тақырыбы бойынша кеңес

2. Мақсаты: «HLA жүйесі, құрылысы, локустардың қызметі. Трансплантациялық иммунитеттің негіздері.» тақырыбы бойынша тәжірибелік сабақ барысында жинақталған білімді бекіту және жүйелеу өзіндік дағдысын қалыптастыру.

 

3. Оқу міндеттері:

· Әдістемелік ұсыныстар негізінде әдебиет қорларын өзіндік пайдалану.

· Жинақталған материалдың жалпылануы және презентация жасалуы.

· Мәнерлеп сөлйлеу қабілетін қалыптастыру.

· Презентациядан қорытындылар жасау және пікір талас орнату дағдысынқалыптастыру.

· ҚР трансплантология регламенттері сұрағы бойынша құқықтық құзыретін қалыптастыру.

4. Өткізу түрі:

· Жағдайлық есептер шешу

· Жағдайлық есептерді оқытушының көмегімен мүкін болатын шішімдерін қабылдау

· Құқықтық құзыретті тексеру блиц-тесті

· Бастапқы білімді бағалау үшін тестілеу

5. Тақырып бойынша тапсырма:

Жағдайлық есептер:

Донор мен реципиеттің HLA антигендері бойынша сәйкестендіру бойынша 1-ші жағдайлық есепті шығару:

  • Р науқас клиникада осындау диагнозбен жатыр: Апластикалық анемия. Сүйек кемігін ауыстыру қажет. Науқаста трансплантациялық антигендердің жиынтығы: HLA – A 1, 26; B 5, 21; Dw 1, 7; DR 1, 5. Көшіру үшін оптималды вариантты таңдаңыз және донорды қандай принциппен Сіз таңдағаныңызды түсундіріңіз?

Мәліметтер банкі:

1. HLA – A 1,32; B 21, 27; Cw 1,2; DR 1,5

2. HLA – A 1,26; B 15, 21; Cw 1,2; DR 1,5

3. HLA – A 1,26; B 15, 27; Dw 1,8; DR 3,5

4. HLA – A 3,26; B 7, 21; Dw 1,7; DR 1,5

5. HLA – A 1,26; B 5, 21; Cw 1,7; Dw 1,5

 

· Реципиентте келесі гистосәйкестік антигендерінің жиынтығы анықталған: HLA – A 1,3; В 7,12. Донорлық бүүйректер туралы мәлімет банкінде келесі варианттар бар:

1. HLA – A 1, 2; В 7, 12

2. HLA – A 2, 9; В 8, 15

3. HLA – A 1, 2; В 8, 12

4. HLA – A 3, 9; В 7, 13

5. HLA – A 9, 10; В7,12

Трансплантация үшін қандай мүмкіндіктер бар? Мүшені ауыстыру үшін оптималды вариантына қайсысы жатады.

· Науқас К. стационарлы емдеуде келесі диагнозбен жатыр: Гипопластикалық анемия. Сүйек кемігін ауыстыру қажет. Науқаста трансплантациялық антигендердің жиынтығы: HLA – A 1, 28; B 5, 7; Dw 1, 7; DR 1, 3.

Көшіру үшін оптималды вариантты таңдаңыз және донорды қандай принциппен Сіз таңдағаныңызды түсундіріңіз?

Мәліметтер банкі:

  1. HLA – A 3,28; B 7, 17; Dw 2,5; DR 2,3
  2. HLA – A 1,3; B 5,7; Dw 1,8; DR 1,2
  3. HLA – A 1,19; B 5, 7; Dw 1,7; DR 1,3
  4. HLA – A 1,28; B 5, 8; Dw 2,7; DR 2,4
  5. HLA – A 1,3; B 7, 17; Cw 1,7; Dw 1,4

 

· Науқас А стационарлы емдеуде келесі диагнозбен жатыр: Бүйректің поликистозы. БСЖ (ХПН) II А дәрежесінде. Науқастың жағдайы вирусты жұқпаның қосылуына байланысты күрт нашарлады, бүйректік жетіспеушілік симптомдары қосылды. Науқас үнемі гемодиализге көшірілді. Бүйректің трансплантациясын өткізу шешімі қабылданды. Науқасты типтеудің нәтижелері: HLA – A 1, 26; B 14, 22; Сw 8

Трансплантация үшін қандай мүмкіндіктер бар? Өмірлік көрсеткіштер бойынша мүше ауыстыруды жүргізуге болады ма? Донорлық бүйректер бойынша мәліметтер банкі:

  1. HLA – A 1,28; B 16, 18; Cw 6,8;
  2. HLA – A 10,26; B 14, 15; Cw 8
  3. HLA – A 1,29; B 14, 22; Сw 2,8
  4. HLA – A 3,26; B 13, 22; Сw 8
  5. HLA – A 1,30; B 18; Cw 4,8
  6. HLA – A 1,9; B 5,17; Cw 4,7

 

· Нәрестенің рентгенограммасында кеуде қуысында тимустың көлеңкесі жоқ. Оған тимустың көшірілуі өте қажет. Нәрестені типтеу нәтижелері бойынша: HLA – A 3, 36; B 8, 16; Dw 1, 5; DR 1,4

Көшіру үшін оптималды вариантты таңдаңыз және донорды қандай принциппен Сіз таңдағаныңызды түсундіріңіз?

Мәліметтер банкі:

  1. HLA – A 3,36; B 8, 17; Dw 2,7; DR 1,7
  2. HLA – A 3,36; B 12,16; Dw 7; DR 2,3
  3. HLA – A 1,36; B 8, 12; Dw 2,5; DR 1,4
  4. HLA – A 3; B 8, 16; Dw 1,5; DR 1,4
  5. HLA – A 3,36; B 8, 16; Cw 1,5; Dw 2,4

 

· Науқас М диагнозы: Митралды клапанның стенозы, IV дәреже. клиникада жүректің көшірмесін күтуде. Науқастың трансплантациялық антигендерінің жиынтығы: HLA – A 19, 28; B 5, 35; Сw 4,7.

Трансплантация үшін қандай мүмкіндіктер бар?

Мәліметтер банкі:

  1. HLA – A 11,19; B 15,35; Cw 1,4;
  2. HLA – A 19,28; B7, 17; Cw 4,7
  3. HLA – A 19,24; B5, 37; Сw 4,8
  4. HLA – A 11,28; B5, 35; Сw 1,4
  5. HLA – A 19,28; B15,21; Cw 4,7
  6. HLA – A 1,9; B 5,17; Cw 4,7

Құқықтық құзырет сұрақтары бойынша блиц- тест:

Әр студент блиц-тестің 20 сұрағына«иә» немесе «жоқ» деп жауап береді. Оқытушы жауаптарды тексереді, туындаған сұрақтарға жауап береді және құқықтық құзырет бойынша бағалайды.

6. Үлестірілетін материал:

· Дәріс тезистері

· Иммунологиядан анықтама-сөздік

· Тақырып бойынша тестік тапсырмалар

· Блиц-тест

 

7. Әдебиет:

1. Шортанбаев А.А., Кожанова С.В. Общая иммунология, Алматы, 2009, стр. 253-296

2. Балпанова Г.Т. Основы трансплантационного иммунитета. Система HLA, Алматы, 2003, с. 6-14, с.22-27, 44- 53.

3. Ройт А. и др. Иммунология, М., Мир, 2007, с.383-397, 401-419.

4. Хаитов Р.М. Иммунология, Москва, 2000, с. 219-224.

8. Бақылау:

· Қорытынды бақылау –тақырып бойынша 20 вариант (әр қайсысында 4 тапсырмадан)

 

 

СОӨЖ №8

1. Тақырыбы: «Жоғары сезімталдықтың механизмдерінің жіктелуі. Атопия мен анафилаксия. Цитотоксикалық серпілістер. Иммунды кешен аурулары. Жоғары сезімталдықтың жасушалық механизмдері» тақырыбы бойынша кеңес

2. Мақсаты: «Жоғары сезімталдықтың механизмдерінің жіктелуі. Атопия мен анафилаксия. Цитотоксикалық серпілістер. Иммунды кешен аурулары. Жоғары сезімталдықтың жасушалық механизмдері» тақырыбы бойынша тәжірибелік сабақ барысында жинақталған білімді бекіту және жүйелеу өзіндік дағдысын қалыптастыру.

 

3. Оқу міндеттері:

· Әдістемелік ұсыныстар негізінде әдебиет қорларын өзіндік пайдалану.

· Жинақталған материалдың жалпылануы және презентация жасалуы.

· Мәнерлеп сөлйлеу қабілетін қалыптастыру.

· Презентациядан қорытындылар жасау және пікір талас орнату дағдысынқалыптастыру.

4. Өткізу түрі:

· Кестелерді толтыру

· Пікірталас өткізу

· Оқу фильмін көру

· Бастапқы білімді бағалау үшін тестілеу

 

5. Тақырып бойынша тапсырма:

Кестелерді толтыру:

Кесте №1. «Жоғары сезімталдықтың негізгі типтерінің клиникалық мысалдары»

Жоғары сезімталдықтың типтері Клиникалық мысалдар
II цитотоксикалық (цитолитикалық) серпілістер  
III Иммунды кешенді аурулар  
IV Жоғары сезімталдықтың жасушалық механизмдері (БАС)  

 

Кесте №2:«Жоғары сезімталдықтың механизмдерінің негізгі сипаттамалары»

Механизм типі Антиденелердің қатысуы Жасушалық иммунды механизмдерінің қатысуы Комплементтің классикалық жлдың қатысуы Қабыну түрі
II цитотоксикалық (цитолитикалық) серпілістер        
III Иммунды кешенді аурулар        
IV Жоғары сезімталдықтың жасушалық механизмдері (БАС)        

 

2.Пікірталасты ұйымдастыру және өткізу:

Топ екі топқа бөлінеді де әр топ алдын-ала дайындалған сұрақтарды келесі топқа қояды. (әр студент екі сұрақ қоюға құқығы бар: бір қарапйым және бір күрделі).

Оқытушы топтық жұмыстыты бақылайды.

Топтар сөйлеп болғаннан кейін оқытушы қорытындылайды.

3. «Атопия», «Цитотоксикалық серпілістер», «Иммунды кешенді аурулардың иммунопатогенезі», «БЖС патогенезі», «Нәрестелердің гемолитикалық ауруыныі иимунопатогенезі», «Иммунды кешен аурулары» оқу фильмдерін көру:

6. Үлестірілетін материал:

· Көркем материалы (оқу фильмдері: «Атопия», «Жоғары сезімталдықтың цитотоксикалық механизмі», «Иммунды кешенді аурулардың иммунопатогенезі», «БЖС»)

· Дәріс тезистері

· Иммунологиядан анықтама-сөздік

· Тақырып бойынша тестік тапсырмалар

 

7. Әдебиет:

1.Шортанбаев А.А., Кожанова С.В. Общая иммунология, Алматы, 2009, стр.296-319

2.Хаитов Р.М. Иммунология, Москва, 2000, стр. 308-315, 332-349,354-362.

8. Бақылау:

· Қорытынды бақылау –тақырып бойынша 20 вариант (әр қайсысында 4 тапсырмадан)

СОӨЖ №9

1. Тақырыбы: «Клиникадағы адамның иммундық жағдайын зертханалық әдістермен бағалау»

Тәжірибелік дағдыны пысықтау

2. Мақсаты: «Клиникадағы адамның иммундық жағдайын зертханалық әдістермен бағалау» тақырыбы бойынша тәжірибелік сабақ барысында жинақталған білімді бекіту және жүйелеу өзіндік дағдысын қалыптастыру.

 

3. Оқу міндеттері:

· Әдістемелік ұсыныстар негізінде әдебиет қорларын өзіндік пайдалану.

· Шешілмейтін қиындықтарды оқытушыға арналған сұрақ жүйесіне ауыстыру және сол сұрақтарға өзіндік жауап бере алу дағдысын қалыптастыру.

· Иммунограмма көрсеткіштерін талдау дағдысын қалыптастыру

· ИФА серпілісін қою дағдысын қалыптастыру

· Тақырып бойынша білімді жүйелеу және талдау.

 

4. Өткізу түрі:

· Иммунограмма мен жұмыс

· ИФА дағдысын пысықтау

· Бастапқы білімді бағалау үшін тестілеу

 

5. Тақырып бойынша тапсырма:

Иммунограмма көрсеткіштерін талдау дағдысын қалыптастыру

· Иммунограммада лейкоциттердің абсолюттті құрамын және лимфоциттердің қатынасты санын анықтау.

· Берілген иммунограммада лимфоциттердің абсолюттті санын анықтау

· Иммунограммада В-лимфоциттердің қатынасты санын анықтау.

· В-лимфоциттердің абсолюттті санын формуладан табу

· В-лимфоциттердің қызметтік белсенділік көрсеткішін табу

· Иммунограммада Т-лимфоциттердің және субпопуляцияларының қатынасты құрамцын табу (Т-лимфоциттердің, Т-хелперлердің, Т-киллерлердің жалпы саны)

· Т-лимфоциттердің иммунореттеуші индексін табу

· Фагоцитарлы звеноныі қатынсаты сананы ҚЖА табу

 

· Берілген құзырет бойынша ИФА тәжірибелік дағдысын пысықтау және оқытушы меңгерілген дағдыны тексеру

· ИФА-тестін жүргізудің негізгі кезеңдерімен таныстыру (оқытушы көрсетеді), науқастардың сарысулық иммуноглобулин концентрациясын аныөтау арқылы студенттер ИФА-тесті арқылы нәтижелерді өлшейді; калибрлеу кестесі арқылы IgM, IgG, IgA, IgE концентарциясын анықтап нәтижесін СОӨЖ дәптеріне енгізеді.

6. Үлестірілетін материал:

· Көркем материалдар (пациентттердің иммунограммасы; ИФА жинақтары; лейкоцитарлы формула счетчиктері; калибрлік графиктер; Гаряев камерасы)

· Дәріс тезистері

· Иммунологиядан анықтама-сөздік

· Тақырып бойынша тестік тапсырмалар

 

7. Әдебиет:

1.Шортанбаев А.А., Кожанова С.В. Общая иммунология, Алматы, 2008, стр. 387-423

2.Мухамбетова С.Г., Каракушикова А.С., Кожанова С.В., Садвакасова Г.С. Современные методы оценки иммунного статуса, Алматы, 2005, стр. 17-19, 44-51.

3.Лебедев К.А., Понякина И.Д. Иммунная недостаточность, Москва, 2003, стр. 32-50, 133-140

4.Тарабаева А.С. Диагностика и лечение иммунопатологических состояний, Алматы, 2002, стр. 9-20

8. Бақылау:

Қорытынды бақылау –тақырып бойынша 20 вариант (әр қайсысында 4 тапсырмадан)

СОӨЖ №10

1. Тақырыбы: «Вакциналар және вакцинопрофилактика. Иммунокоррекцияның негізгі қағидалары» тақырыбы бойынша кеңес

2. Мақсаты: «Вакциналар және вакцинопрофилактика. Иммунокоррекцияның негізгі қағидалары» тақырыбы бойынша тәжірибелік сабақ барысында жинақталған білімді бекіту және жүйелеу өзіндік дағдысын қалыптастыру.

3. Оқу міндеттері:

· Әдістемелік ұсыныстар негізінде әдебиет қорларын өзіндік пайдалану.

· Шешілмейтін қиындықтарды оқытушыға арналған сұрақ жүйесіне ауыстыру және сол сұрақтарға өзіндік жауап бере алу дағдысын қалыптастыру.

· Тақырыптың негізгі сұрақтарын белсенді қабылдау

· Тақырып бойынша білімді жүйелеу және талдау

· ҚР вакционопрофилактика сұрақтары бойынша құқықтық құзырет қалыптастыру

4. Өткізу түрі:

· Кестелерді толтыру

· Құқықтық құзыретті бағалау үшін блиц-тест өткізу

· Бастапқы білімді бағалау үшін тестілеу

 

5. Тақырып бойынша тапсырма:

Жазбаша сұраққа жауап беру

· Вакциналардың жанама әсері.

 

Кестелерді толтыру:

Кесте №1. «Жеке инфекциялардың иммунопрофилактикасы»

Вакцина атау Түрі, құрамы Егу сызбасы Мүмкін болатын асқынулар
1. Оралды салға қарсы вакцина (ОСҚВ)      
2. АККС-вакцина        
3. Вакцина БЦЖ        
4. гепатит В қарсы рекомбинантты вакциналар      
5. Қызылшаға қарсы егу        

 

Құқықтық құзырлық бойынша блиц-тест:

Блиц тестің 20 сұрағына әр кім «ия» немесе «жоқ» деп жауап береді. Оқытушы жауаптарды тексеріп құқықтық құзыретті бағалайды.

 

6. Үлестірілетін материал:

· Дәріс тезистері

· Иммунологиядан анықтама-сөздік

· Тақырып бойынша тестік тапсырмалар

· Блиц-тест

 

7. Әдебиет:

1.Шортанбаев А.А., Кожанова С.В. Общая иммунология, Алматы, 2008, стр. 370-387

2.Кожанова С.В., Шортанбаев А.А. Вакцины и вакцинопрофилактика, Алматы, 2002, с.21

3.Ройт А. и др. Иммунология, М., Мир, 2007, стр. 325-343

4.Хаитов Р.М. Иммунология, Москва, 2000, стр. 365-367

5.Н.В. Медуницын «Вакцинология», Москва, 2004, стр.157-183.

6.Гордон Ада, Алистер Рамсей «Вакцины, вакцинация и иммунный ответ», Москва, 2002, стр.190-238.

7.Тарабаева А.С. Иммунокорригирующая терапия, Алматы, 2005, С.52

8. Бақылау:

· Қорытынды бақылау –тақырып бойынша 20 вариант (әр қайсысында 4 тапсырмадан)

СОӨЖ №11

1. Тақырыбы: «Қабыну және ауру сезімі.», «Қоршаған орта факторларының екіншілік ИЖЖ дамуындағы маңызы.», « Ісікке қарсы вакциналар», «АИВ-жұқпасына қарсы вакцина», «HLA антигендері мен аурушылдыққа тұқым қуалау бейімділіктің байланысы.», «Транспланталогияда бағаналы жасушаларды қолдану перспективалары.», «Ісіктердің иммунды диагностикасы.», «Аутоиммунды аурулар және иммунды қабыну синдромдары бар аурулар»

2.Мақсаты: Студенттің өзіндік жұмыс жасауына жинақталған білімді бекіту және жүйелеу, ақпаратты эффективті презентациялау өзіндік дағдысын қалыптастыру. Өткен кезеңге оқу жетістіктерін тексеру.

3. Оқу міндеттері:

· Әдістемелік ұсыныстар негізінде әдебиет қорларын өзіндік пайдалану.

· Жинақталған материалдың жалпылануы және презентация жасалуы.

· Мәнерлеп сөлйлеу қабілетін қалыптастыру.

· Презентациядан қорытындылар жасау және пікір талас орнату дағдысынқалыптастыру.

 

4. Өткізу түрі:

· СӨЖ презентациясы (компъютерлік бағдарламаларды пайдалану арқылы ауызша баяндау). СӨЖ жүргізу кезінде баяндамашыға көрнекті және оқытушылық технологияларды пайдалагу ұсынылады (тесттер, кроссвордтар, алгоритмдер және т.б.), интерактивті әдістер (мәселені шешу әдістері, рөлдік ойындар ойнау және т.б.)

· СӨЖ тақырыбы бойынша ашық пікірталас

· Тестілеу

· СӨЖ презентациялау (реферат, ультимедиялық презентация, кроссвордтар)

 

5. Тақырып бойынша тапсырма:

· Аралық бақылау өткізу

· СӨЖ презентациясы

· Пікірталасты ұйымдастыру және өткізу:

 

Топ екі топқа бөлінеді де әр топ алдын-ала дайындалған сұрақтарды келесі топқа қояды. (әр студент екі сұрақ қоюға құқығы бар: бір қарапйым және бір күрделі).

Оқытушы топтық жұмыстыты бақылайды.

Топтар сөйлеп болғаннан кейін оқытушы қорытындылайды.

 

6. Үлестірілетін материал:

· Дәріс тезистері

· Иммунологиядан анықтама-сөздік

· Тақырып бойынша тестік тапсырмалар

7. Әдебиеттер:

1.А.А. Шортанбаев, С.В. Кожанова «Общая иммунология», Алматы, 2009

2.Р.М. Хаитов «Иммунология», Москва, 2009

3.А. Караулов «Клиническая иммунология и аллергология», Москва, 2002

4.Д. Мейл, Дж. Бростофф, Д.Б. Ройт «Иммунология», Москва, 2007

5.Н.В. Медуницын «Вакцинология», Москва, 2004

6.Д.Х. Плейфлер «Наглядная иммунология», 2008

7.Э. Чепель «Основы клинической иммунологии», 2008

8.Р.М. Хаитов «Клиническая аллергология», Москва, 2002

9.Г.Б. Федосеев «Аллергология», С-Петербург, 2001

10.Гордан Ада, Алистер Рамсей «Вакцины, вакцинация и иммунный ответ», Москва, 2002

11.С.А. Кетлинский, А.С. Симбирцев «Цитокины», С-Петербург, 2008

12.К.А. Лебедев, И.Д. Понякина «Иммунная недостаточность», Москва, 2003

13.А.А. Тотолян, И.С. Фрейдлин «Клетки иммунной системы» I-II, СПб, 2000

14.Г.Т. Калиакбарова «Цитокины», Алматы, 2004

15.Г.Т. Балпанова «Основы трансплантационного иммунитета. Система HLA», Алматы, 2003

15. Б.Б. Бижигитова «Роль системы комплемента и антигенпредставляющих клеток в иммунном ответе», Алматы, 2006

16. С.Г. Мухамбетова, А.С. Каракушикова, Кожанова С.В., Садвакасова Г.С. «Оценка иммунного статуса человека в клинике», Алматы, 2005

8. Бақылау:

· Аралық бақылау –10 билет (әр қайсысында 40 сұрақтан)


Дата добавления: 2014-12-12 | Просмотры: 1693 | Нарушение авторских прав



1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 |



При использовании материала ссылка на сайт medlec.org обязательна! (0.033 сек.)