Тактика лікування ушкодження нервової системи у відновному періоді на поліклінічному етапі
На сьогодні чіткої уяви про доцільність призначення того чи іншого медикаментозного середника та протоколів відновного лікування не розроблено.
З перших хвилин життя новонародженого, особливо недоношеного, повинен бути спрямований на корекцію тих органів і систем, що забезпечують життєдіяльність і нормальне забезпечення функціонування центральної нервової системи. У гострому періоді лише три клінічні синдроми (судомний, гіпертензійно-гідроцефальний, м’язовий гіпертонус) безумовно підлягають призначенню медикаментозних середників за умови офіційної реєстрації їх у Міністерстві охорони здоров’я України.
В поліклініці лікування проводиться за синдромологічним принципом.
Синдром підвищеної нервово-рефлекторної збудливості. За кордоном до цього стануставляться як до суміжного і дотримується тактика переважного спостереження за дітьми. У вітчизняній практиці застосовують:
- фенобарбітал;
- діазепам;
- седативні середники різного походження при вираженому порушенні сну (нітразепам, радедорм, відвари заспокійливих трав).
Гідроцефальний синдром (гідроцефалія в стадії суб- і декомпенсації), гіпертензійно-гідроцефальний синдром. У відновному періоді захворювання істотного значення набуває контроль об’єму рідини в ліквор них шляхах. Препаратами вибору можуть бути діакарб або триампур, але при тривалому застосуванні вони можуть викликати метаболічний ацидоз. При неефективності вище зазначених препаратів – призначення фуросеміду, гліцерину або гліцерилу з препаратами калію.
Прогрусування збільшення шлуночків, наростання атрофії мозкової речовини – показання для консультації у нейрохірурга щодо можливості лікворошунтуючих операцій.
Судомний синдром, епілептичний синдром – методи лікування в останні роки переглядаються, проте в періоді новонародженості доцільно використовувати барбітурати, гідантоїни, бензодіазепіни. У немовлят після першого місяця можна додати іміностільбени (карбамезипін) після попередньої перевірки індивідуальної чутливості.
Синдром вегетативних дисфункцій – специфічного лікування не розроблено.
Синдром рухових порушень (спастичні парези, пірамідна недостатність, псевдобульбарний синдром, гіперкінези, м’язова гіпо- та дистонія, атаксія – лікування проводиться відповідно до характеру рухових порушень: при синдромі м’язової гіпотонії – дибазол і галантамін; при синдромі м’язового гіпертонуса – мідокалм чи баклофен, діазепам. Необхідне призначення масажу, ЛФК, фізіотерапії, рефлексотерапії, ванн.
Синдром затримки психічного та перед мовленого розвитку, церебастенічний синдром; синдром затримки статокінетичного розвитку – базовими препаратами є ноотропні засоби та середники нейромодуляторної, нейротрофічної і нейротрансмітерної дії (ноотропіл, пантогам, ноофен, когітум, енцефабол тощо). Досить широко використовується метаботропна терапія – актове гін, інстенон, вітаміни групи В, АТФ.
За наявності змін у церебральній гемодинаміці – препрати вазо активної дії (кавінтон,цинаризин, стугерон та ін.).
Медикаментозну терапію поєднують із заняттями,спрямованими на розвиток порушеної функції.
Курси медикаментозного лікування за показаннями повторюють двічі – тричі на рік.
Рішенням вченої медичної ради МОЗ в Україні впроваджено модель медико-соціальної реабілітації дітей із органічними ушкодженнями нервової системи:
1. Відповідна посиндромна терапія з використанням медикаментозних засобів:
- дегідратаційна
- вазо активна
- ноотропна
- метаботропна
- вітамінотерапія
за показаннями:
- антихолінестеразна
- міорулаксуюча
- седативна та ін..
- 2. ЛФК, масаж
- 3. Фізіотерапевтичні методики
- Додатково:
- Масаж, ЛФК
- Ортопедична корекція
- Лікування у медичного психолога, логопеда, педагога – дефектолога
- За показанням – нетрадиційні методи лікування (рефлексотерапія та ін)
- Визначення можливостей медико-соціальної реабілітації хворої дитини та складання індивідуальної щорічної реабілітаційної програми
- Навчання батьків методикам реабілітації
Дата добавления: 2015-09-03 | Просмотры: 629 | Нарушение авторских прав
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 |
|