І. Обстеження пацієнта медичною сестрою
Алгоритми з хірургії
Алгоритм № 1
Визначення еластичності шкіри та глибини підшкірного жирового шару
Еластичність шкіри визначається в різних ділянках тіла. Шкіру беруть в невелику складку, стискають між великим та вказівним пальцями і відпускають. Якщо еластичність (тургор) шкіри нормальна, то складка, що утворюється, розправляється зразу ж, якщо повільно і не повністю, то це свідчить про зниження еластичності.
Підшкірна основа. Для з'ясування глибини жирового шару шкіра разом із клітковиною береться в складку. Особливо легко це зробити на животі. Але справжню уяву дає цей прийом, якщо його виконати нижче кута лопатки. Величина складки більша 1,5-2 см свідчить про ожиріння.
Алгоритм № 2
Визначення набряку підшкірної клітковини
На передній поверхні великогомілкової кістки притискаємо шкіру та підшкірну основу пальцями. Якщо утворене поглиблення не зникає зразу, то це свідчить про значний набряк.
Алгоритм № 3
Пальпація підщелепних і підборідних лімфовузлів
Пальці або кисть долонною поверхнею кладуть на шкіру ділянки, що обстежується і повздовжніми рухами з незначним тиском пальпують лімфатичні вузли. Визначають щільність, розміри, форму, консистенцію, рухомість лімфатичних вузлів, наявність болючості, зрощення між собою та з оточуючими тканинами. Візуально констатують наявність змін шкіри над вузлами: гіперемію, виразки, нориці.
При пальпації підборідних та підщелепних лімфатичних вузлів пацієнта просять дещо нахилити голову вперед і фіксують її лівою рукою. Злегка зігнуті пальці правої руки пальпують вказану ділянку, намагаючись вивести лімфовузли на край нижньої щелепи.
Алгоритм № 4
Огляд очей
Оглядають кон'юктиву і склеру.
Для цього великими пальцями відтягують донизу нижні повіки і просять хворого дивитись вгору.
Визначають колір слизової оболонки, ступінь її вологості (блиск), стан судинного малюнка, наявність висипу і патологічних виділень.
При огляді очей звертають увагу на форму, розмір, реакцію на світло і акомодацію зіниць.
Алгоритм № 5
Пальпація щитоподібної залози
Стати перед хворим і лівою рукою зафіксувати шию.
Долоню правої руки покласти повздовж, пальцями вверх, на передню частину шиї. Пальпують щитоподібний хрящ, просять хворого незначно підняти голову догори. Після цього ковзають пальцями вниз по поверхні щитовидного і далі по дужці перстнеподібного хрящів. Безпосередньо під ним знаходиться горизонтально розташований валик перешийка щитовидної залози. Пальпуючи перешийок, визначають його ширину, консистенцію, рухомість при ковтанні. Після цього між внутрішнім краєм кивального м'яза і трахеєю безпосередньо над верхнім краєм перешийка пальпують бокові частки щитоподібної залози.
При пальпації слід визначити межі припухлості, консистенцію (м'яка, щільна, вузлувата), розташування трахеї стосовно середньої лінії, зміщення утвору в вертикальному і горизонтальному напрямках.
Дата добавления: 2015-11-25 | Просмотры: 1720 | Нарушение авторских прав
|