АкушерствоАнатомияАнестезиологияВакцинопрофилактикаВалеологияВетеринарияГигиенаЗаболеванияИммунологияКардиологияНеврологияНефрологияОнкологияОториноларингологияОфтальмологияПаразитологияПедиатрияПервая помощьПсихиатрияПульмонологияРеанимацияРевматологияСтоматологияТерапияТоксикологияТравматологияУрологияФармакологияФармацевтикаФизиотерапияФтизиатрияХирургияЭндокринологияЭпидемиология
|
ГЛОМЕРУЛОНЕФРИТ
Гломерулонефрит — набуте, але генетично опосередковане безбактеріальне запалення клубочків обох нирок, яке розвивається на імунній основі.
Етіологія. Причиною гломерулонефриту є антигени або гаптени. Антигени — це білково-вуглеводні речовини, що за своїми властивостями чужі для організму. Вони або мають зовнішнє походження — гетероантигеии (продукти життедіяльності і розпаду бактерій, віруси, отрута комах, змій, частинки сироваток, вакцин, харчових продуктів тощо), або утворю ються із власних тканин у разі їхнього руйнування — автоап тигени. Гаптени — медикаменти і хімічні речовини, які, по трапивши в організм і з'єднавшися з його власними білками, надають останнім антигенних властивостей.
Патогенез. Кожен антиген, який потрапляє до організму, повинен бути знищений. Для цього виробляються відповідні антитіла. Антитіло з'єднується з антигеном, і таким чином утворюються імунокомплекси. У здоровому організмі останні поглинаються фагоцитами, унаслідок чого настає ліквідація антигену. У разі неповноцінності імунної системи імунокомплекси залишаються циркулювати в кровоносному руслі і за певних умов осідають у різних частинах клубочка. Між антигеном і антитілом відбувається реакція, унаслідок якої активі зується система комплементу, збуджуються макрофаги, лімфоцити, тромбоцити, клітини ниркової тканини, що виділяють різні медіатори і ферменти. Ці та інші чинники руйнують відповідні елементи клубочка, спричинюють і підтримують імунний запальний процес. Такий механізм гломерулонефриту мас назву імунокомплексного. Якщо антитіла виробляються до власної тканини базальної мембрани клубочка, то це автоімунний механізм гломерулонефриту. Під час реакції автоан-тиген — автоантитіло так само утворюється низка клітинних медіаторів і ферментів руйнівної дії. Крім того, автоімунний процес має здатність самопідтримуватись і триває доти, доки не буде зруйнована вся тканина нирок. У такій ситуації імунне1 запалення набуває злоякісно-хронічного перебігу.
Унаслідок імунних реакцій, а також у разі руйнування тканини нирок збуджується система коагуляції крові, що при зводить до відкладання фібрину, утворення мікротромбів і по рушення мікроциркуляції у клубочках. Одночасно розвива ються проліферативні процеси і розростається сполучна тканина.
Клініка гломерулонефриту. У дитячому віці у разі гломеру лонефриту можна виділити три клінічні синдроми: нефритич ний, нефротичний та обмежений сечовий. Для нефритичного синдрому характерні обмежені набряки, короткочасне і помір не підвищення артеріального тиску, макро- або мікрогематурія. Кількість білка у сечі не перевищує 3 г за добу. Нефротичний синдром проявляється обширними набряками, максимальний розвиток яких має назву анасарки, різко зниженим діурезом, ішеокою протеїнурією (більше ніж 3 г за добу), наявністю циліндрів у сечі. У крові виникає гіпопротеїнемія, диспротеїн-емія і гіперліпідемія. Якщо наявний обмежений сечовий синдром, то спостерігають тільки помірні зміни у сечі — протеїн-урію, гематурію.
Перебіг гломерулонефриту буває гострим, хронічним і злоякісним. У разі гострого варіанта клінічні симптоми протягом 4 —5 днів наростають до максимуму і на такому рівні утримуються до 10 днів. Далі протягом 2—3 тиж інтенсивність їх зменшується і через 2—3 міс настає видужання. Хронічний перебіг може бути хвилеподібним (чергування періодів загострень і ремісій), затяжним, коли гострий період повністю не стихає, а стабільно утримуються помірно виражені клініко-лабораторні симптоми, і латентним, коли хвороба із самого початку не має клінічних ознак і проявляється тільки незначними і непостійними лабораторними змінами. Хронічний перебіг, як правило, переходить у хронічну ниркову недостатність. У разі злоякісної форми перебігу спостерігають поєднання усіх синдромів, що різко виражені, швидко прогресують і через кілька місяців закінчуються хронічною нирковою недостатністю.
Глибше вивчення захворювань клубочків виявило, що патологію, яку йменують гломерулонефритом, поділяють на кілька відмінних між собою у патогенетично-морфологічному і прогностичному відношенні захворювань, за умови яких застосовують різне лікування. У зв'язку з цим доцільно виділити такі форми захворювань клубочків:
гострий гломерулонефрит;
ліпоїдний нефроз;
хронічний гломерулонефрит: фокальний сегментарний гло-мерулярний склероз; мембранозна і мембранозно-проліфера-тивна форми; ІдА-гломерулонефрит;
злоякісний гломерулонефрит.
Гострий гломерулонефрит. На цю хворобу частіше хворіють хлопчики дошкільного і раннього шкільного віку. Пік захворюваності — зима і весна. Причиною хвороби найчастіше є антигени нефритогенних штамів бета-гемолітичного стрептокока групи А. У такому разі даний гломерулонефрит називають післястрептококовим. В етіології захворювання мають також значення віруси та інші антигени. Патогенетично — це переважно імунокомплексний гломерулонефрит.
Хвороба виникає через 2—3 тиж після стрептококових (ангіна, скарлатина, гнійні ураження шкіри) та вірусних інфекцій або після дії інших чинників. Клінічно найчастіше проявляється нефритичним синдромом, хоч можливі легкі форми з ізольованим сечовим або важкі — з поєднанням нефротичного і нефритичного синдромів. Можливий біль у попереку. У разі середньоважких і важких форм спостерігають явища інтоксикації, виникають транзиторні порушення функції нирок. Можливі такі ускладнення, як серцева недостатність і ниркова еклампсія. Незалежно від важкості хвороба закінчується сприятливо, і в середньому через 2—3 міс настає видужання. Якщо патологічний процес затягується довше, то для установлення правильного діагнозу необхідно дослідження біопсійного матеріалу нирки.
Ліпоїдний нефроз. На нього хворіють переважно хлопчики у віці від 2 до 5 років. Недуга нерідко виникає на тлі повного здоров'я, хоча можуть передувати вірусні інфекції, введення вакцин, алергійні стани.
Патогенез до кінця не з'ясовано.
Клінічно розвивається нефротичний синдром, з'являються ознаки інтоксикації. Протягом кількох тижнів симптоми наростають, опісля зменшуються і настає повна або часткова ремісія. Характерні рецидиви. Усе ж зрештою протягом 2 років і більше діти видужують. У разі появи 3 рецидивів і більше необхідно виконати біопсію нирки для уточнення діагнозу. За умови ліпоїдного нефрозу функції нирок порушуються рідко. Серед ускладнень слід відзначити бактеріальні інфекції, ниркову еклампсію, тромбози (зокрема мезентеріальних судин, для якого характерний сильний біль у животі). Унаслідок інтенсивної діуретичної терапії може виникнути гіповолемічний шок.
Фокальний сегментарний гломерулярний склероз (гор-моновідпірний нефротичний синдром), у разі якого разом з нефротичним синдромом у частині випадків мають місце гематурія та артеріальна гіпертензія. З'являються рецидиви, хнороба набуває затяжного перебігу і погано піддасться лікуванню.
Діагноз установлюють ґрунтуючись тільки на біопсійному дослідженні нирки. Можливий перехід у хронічну ниркову недостатність.
ІдАгломерулонефрит (хвороба Берже) — прояв системного захворювання, що пов'язане із порушенням синтезу ІдА. Спостерігають переважно у хлопчиків після 2-го року життя. Йому передують вірусні інфекції, хвороба Шенлейна—Гено-ха і деякі пухлини.
Клінічно — це епізоди макрогематурії, що тривають протягом 2—3 днів і можуть повторюватися через кожні 5—7 днів. І Іостійна мікрогематурія. У 50% хворих підвищений рівень ІдА у крові. Самопочуття переважно не порушене. Перебіг сприятливий. Хвороба триває довго, і після 5—10 рЬків можливе мовне видужання. Проте у випадках із частими рецидивами макрогематурії або коли має місце тільки мікрогематурія, а також за наявності протеїнурії та артеріальної гіпертензії розпивається хронічна ниркова недостатність. Діагноз ІдА-неф-ропатії підтверджують на основі біопсії нирки.
Мембранозний гломерулонефрит клінічно подібний до ліпоїдного нефрозу. На нього частіше хворіють хлопці старшого віку. Недуга виникає на тлі гепатиту В, малярії, шистосомо-зу, серпоподібної анемії, уживання препаратів золота, ртуті, постероїдних протизапальних препаратів тощо.
Патогенез імунокомплексний, рідко автоімунний.
Клініка варіює від ознак легкої протеїнурії до розвитку нефротичного синдрому, який може супроводитися гематурією і гіпертензією. Перебіг повільний, але з поступовим наростанням симптомів. У 15—20% хворих настає тривала ремісія. У 50% випадків через 10—15 років розвивається хронічна ниркова недостатність. У дівчат прогноз сприятливіший.
Мембранозно-проліферативний гломерулонефрит (мезаніокапілярний гломерулонефрит) — хронічний процес зі стійко прогресуючим перебігом. Хворіють переважно дівчатка у підлітковому віці. З'являється після вірусних, бактеріальних, паразитарних інфекцій тощо.
Патогенез здебільшого імунокомплексний.
Клінічні прояви різноманітні: перебігає як гострий гломерулонефрит з явищами нефритичного або нефротично-неф-ритичного синдрому, у вигляді злоякісного гломерулонефриту або як ниркова недостатність. У 10% випадків наявний обмежений сечовий синдром. Протягом 2 років у 10% хворих розвивається хронічна ниркова недостатність, через 10 років вона настає у половини пацієнтів. Порівняно з попередніми формами прогноз за умови даного варіанта гломерулонефриту найгірший. Точна діагностика можлива тільки на основі дослідження біопсійного матеріалу нирки.
Злоякісний гломерулонефрит (гломерулонефрит зі швидким прогресуванням, екстракапілярний гломерулонефрит). Зустрічається рідко. Хворіють переважно хлопчики.
Патогенетично це здебільшого автоімунний процес, хоча можливі й імунокомплексні форми.
Клінічно з перших днів хвороби стан дуже важкий. Різко виражена інтоксикація. Розвивається нефротично-нефритич-ний синдром з олігурією, порушенням функції нирок і високими показниками активності запального процесу. Наростає серцева недостатність, і хвороба швидко (за кілька тижнів або місяців) закінчується незворотною втратою усіх функцій нирок. Прогноз несприятливий.
Основи догляду і лікування. У гострий період за наявності виражених клініко-лабораторних симптомів рекомендують ліжковий режим. Але якщо самопочуття дитини є задовільним, то примушувати її до цього немає потреби. Хворим слід створювати оптимальний настрій, бути уважним до них. З моменту поступання дитини до відділення необхідно пильно стежити за діурезом. Визначають колір сечі. Кожен день вимірюють її добову кількість і окремо денний та нічний діурез. За наявності блювання або проносу також фіксують об'єм цих виділень. Ураховують і записують кількість випитої рідини, до якої зараховується об'єм перших страв і маса спожитих овочів. Дитину, хвору на гломерулонефрит, слід кожного дня зважувати, оскільки наростання маси тіла свідчить про появу прихованих набряків. Особливого гігієнічного догляду і суворого дотримання правил асептики й антисептики потребують пацієнти зі значними набряками тіла.
У дітей з набряками, а також у разі високого артеріального тиску може розвинутися екламптичний напад. Першими ознаками його є сильний головний біль. Змінюється поведінка дитини, погіршується зір, наростає артеріальний тиск. У такому разі необхідно негайно повідомити лікаря, а дитині забезпечити максимальні умови спокою: ізолювати її від голосних розмов, яскравого світла.
Другим серйозним ускладненням у разі олігурії і набряку може бути розвиток серцевої недостатності. Про її появу свідчить наростання частоти пульсу і дихання. У такому разі хворому слід надати підвищеного положення і повідомити лікаря.
Постійної уваги потребує дитина у період спадання набряків, оскільки в цей час можуть розвинутись явища гіповоле-мічного шоку та гіпокаліємії. Ранніми ознаками гіповолемії є блідість і похолодання шкіри, зниження температури тіла, зменшення кількості сечі, тахікардія, зниження артеріального тиску. За наявності гіпокаліємії наростає загальна слабкість, з'являються апатія, нудота, блювання, знижується тонус м'язів, здувається живіт, виникають судоми, знижується артеріальний тиск. Серцеві тони частішають, порушується їхній ритм і може настати зупинка серця. У такому разі дитині треба дати фруктового соку, компоту із чорносливу, родзинок, урюку або 0,3% розчину калію хлориду (по ЗО—50 мл на 1 кг маси тіла на добу) і повідомити лікаря.
Основою лікування у разі гломерулонефриту є дієта. В їжі зменшують або з неї вилучають продукти, які мають екстрактивні речовини і алергізують організм. За наявності набряків і підвищеного артеріального тиску дітей переводять на безсольову дієту або, якщо дитина її не переносить, дають по 2—3 г натрію хлориду на добу за умови, що набряки й артеріальний тиск не наростають. Такі самі шкідливі властивості, як кухонна сіль, має натрію гідрогенкарбонат. Для поліпшення апетиту до їжі додають часник, цибулю, гірчицю, перець, оцет або лимонну кислоту. У разі олігурії в організмі затримується калій, що є небезпечним для діяльності серця. Для уникнення гіперкаліємії з дієти вилучають багаті на калій продукти. Ппо-хлоридну дієту й їжу, збагачену калієм, призначають під час приймання максимальних доз глюкокортикоїдів. У період спадання набряків, коли посилюється діурез, можуть бути значні втрати калію і натрію хлориду. У такі дні кількість солі збільшують до 5 г на добу, а також уводять до раціону продукти, що містять калій.
Другим важливим моментом у дієтичному лікуванні є обмеження білків. їхня добова кількість не повинна перевищувати 1,0—1,2 г на 1 кг маси тіла. У разі збільшення сечовини у крові ця норма зменшується до 0,6—0,7 г наї кг маси тіла на добу. У такому разі необхідно вживати в основному рослинні білки. Це переважно стіл № 7а за Певзнером або дієта Джор-дано—Джованетті. Коли настає видужання, переходять на стіл № 5а за Певзнером. Якщо гломерулонефрит проявляється нефротичним синдромом, а функція нирок нормальна, то можна давати стіл № 7в за Певзнером (добова кількість білків становить 1,5—2,0 на 1 кг маси тіла). Щодо жирів, то перевагу надають оліям, маргарину, риб'ячому жиру. Загальна енергетична цінність їжі повинна забезпечити добову потребу дитини.
Медикаментозні засоби. За наявності явищ гострого гломерулонефриту, що виник після бактеріальних або вірусних захворювань, призначають антибіотики (група пеніциліну і макролідів) або противірусні препарати (інтерферон, реофе-рон тощо). Якщо ознаки хвороби після 2—3 тиж не починають зменшуватися, до лікування додають курантил, нестероїд-ні протизапальні (метиндол, ібупрофен тощо) або амінохінолі-нові (делагіл, плаквеніл, резохін) препарати.
У лікуванні ліпоїдного нефрозу і хронічних форм гломерулонефриту основне значення мають кортикостероїди (преднізолон, тріамцинолон тощо), антиагреганти (курантил, трен-тал), рідше — антикоагулянти (гепарин, фраксипарин тощо) і цитостатики (лейкеран, азатіоприн, циклоспорин-А тощо). У разі застосування останніх унаслідок загрози прилучення бактеріальних інфекцій обов'язковим є дотримання правил асептики. Якщо гломерулонефрит злоякісний, проводять терапію кортикостероїдами, антиагрегантами, цитостатиками із застосуванням плазмаферезу. Якщо у разі гломерулонефриту з нефротичним синдромом є загроза набряку мозку та легень і не має ефекту від базисної терапії та 20% розчину альбуміну, то призначають діуретичні засоби (фуросемід, гіпотіазид, манітол тощо). У разі підвищення артеріального тиску застосовують папаверин, дибазол, клофелін, бета-адреноблокатори (атенолол, лабеталол тощо), ніфедипін, каптоприл тощо.
Поліклінічний етап лікування і диспансерний нагляд. Дітей з гострим гломерулонефритом після 2—3-місячного перебування у стаціонарі виписують на амбулаторне лікування. Фельдшер чи дільнична медична сестра періодично перевіряють у них артеріальний тиск, роблять загальні аналізи сечі (мал. 45, 46), а за умови їхньої норми — проби за Аддісом або Нечипорен-ком. Крім того, контролюють загальний аналіз крові, показники активності запального процесу і функціональної здатності нирок. Загальний аналіз сечі і крові перевіряють під час та через 2—3 тиж після інтеркурентних захворювань, щеплень та стресових ситуацій.
Перші 3 міс після виписування дітям рекомендовано перебувати у домашніх умовах. Якщо за цей час не погіршиться стан здоров'я, то в подальшому можна відвідувати школу. У такому разі дитина повинна мати додатковий вихідний день і зменшену кількість уроків. Група з фізкультури — спеціальна. Допускати у дитячий садок бажано лише через рік після виписування зі стаціонару. Якщо протягом 1,5 року перебування на диспансерному обліку зберігається повна клініко-ла-бораторна ремісія, то можна переходити на загальний режим. Діти, які перенесли гломерулонефрит, повинні уникати охолоджень і перегрівань, фізичних та емоційних перевантажень, остерігатися контактів з інфекційними хворими.
Реконвалесценти після гострого гломерулонефриту дотримуються столу № 5а за Певзнером. Із раціону слід вилучити продукти, що алергізують організм.
Деякі діти в домашніх умовах продовжують отримувати медикаменти, наприклад, курантил чи якийсь з амінохінолі-нових препаратів. Дільнична медична сестра або фельдшер зобов'язані стежити за регулярністю лікування, а пацієнтам, які вживають делагіл чи аналогічний медикамент, крім інших досліджень, необхідний щомісячний контроль очного дна, а також кількості лейкоцитів і тромбоцитів у крові.
У разі появи інтеркурентного захворювання слід здійснити його повноцінне лікування, уникаючи нефротоксичних медикаментів. Докладної санації вимагають хронічні вогнища інфекції (тонзиліт, гайморит, аденоїдит, карієс тощо). Дітям, які перенесли гострий гломерулонефрит, можна робити щеплення у разі повного одужання.
Диспансеризація у разі гострого гломерулонефриту триває З роки. Проте підвищена увага до органів сечової системи у дітей, які перенесли гострий гломерулонефрит, з боку медичних працівників повинна бути постійною.
Після ліпоїдного нефрозу крім виконання загальних аналізів сечі, крові й функціональних проб нирок (мал. 47) стежать за кількістю ліпідів і білковим спектром крові. Дитячий колектив можна відвідувати після 1 року повної клініко-лабора-торної ремісії. Вимоги до режиму і дієти такі самі, як і в разі перенесеного гострого гломерулонефриту, тільки тривалість обмежень треба збільшити на 2—3 роки. Після перенесеного ліпоїдного нефрозу продовжують амбулаторне лікування преднізолоном. Добову його кількість приймають одноразово після сніданку. На тлі такої терапії періодично перевіряють артеріальний тиск, рівень глюкози в крові. Можна спостерігати легкий кушінгоїд.
Профілактичні щеплення проводять у стадії стійкої ремісії і через 1 міс після відміни кортикостероїдних препаратів. Диспансерне спостереження триває 5 років від початку останньої ремісії.
У дітей з хронічним гломерулонефритом постійно з певними проміжками часу перевіряють загальні аналізи сечі, крові, проби на активність запального процесу і функціональний стан нирок. Крім того, здійснюють контроль за артеріальним тиском, добовим, денним і нічним діурезом. Режим такий самий, як і в 1-й рік після перенесеного гострого гломерулонефриту. Можна займатися лікувальною фізкультурою і легкими видами спорту (ковзани, велосипед, пінг-понг тощо), уникаючи фізичного перевантаження. Дієта така сама, як і в разі початкової стадії хронічної ниркової недостатності. Здійснюють постійне медикаментозне лікування: курси курантилу, преднізолону, імунодепресантів. Під час кожної інтеркурент-ної хвороби обов'язкова госпіталізація. Хронічні джерела інфекції потребують негайної санації. Щеплення проводять в умовах стаціонару і тільки за несприятливої епідемічної ситуації. Протягом місяця перед щепленням і стільки ж часу після нього припиняють приймання кортикостероїдів та імунодепресантів.
Із диспансерного обліку дітей з хронічним гломерулонефритом не знімають.
Профілактика гломерулонефриту полягає в усуненні або зменшенні дії провокаційних чинників, що можуть спричинити хворобу у схильному до неї організмі. Це — запобігання контактам здорових дітей із хворими на будь-які інфекційні недуги, усунення джерел хронічної інтоксикації (лікування карієсу, хронічного тонзиліту, дегельмінтизація тощо), уникнення дії різних хімічних речовин, надміру медикаментів, харчових алергенів, укусів комах, оберігання дітей від переохолодження, впливу ультрафіолетової та іонізуючої радіації тощо. Ці самі заходи застосовують і для запобігання рецидиву гломерулонефриту.
Дата добавления: 2015-11-25 | Просмотры: 668 | Нарушение авторских прав
|