АкушерствоАнатомияАнестезиологияВакцинопрофилактикаВалеологияВетеринарияГигиенаЗаболеванияИммунологияКардиологияНеврологияНефрологияОнкологияОториноларингологияОфтальмологияПаразитологияПедиатрияПервая помощьПсихиатрияПульмонологияРеанимацияРевматологияСтоматологияТерапияТоксикологияТравматологияУрологияФармакологияФармацевтикаФизиотерапияФтизиатрияХирургияЭндокринологияЭпидемиология
|
Тубулоінтерстиційний нефрит
Тубулоінтерстиційний нефрит за причинно-клінічною характеристикою поділяють на безбактеріальний і бактеріальний (пієлонефрит), за перебігом — на гострий і хронічний.
Безбактеріальний тубулоінтерстиційний нефрит є двобічним дифузним неспецифічним запаленням нирок, що обмежується переважно ураженням проміжної тканини і канальців.
Етіологія і патогенез його майже аналогічні таким у разі гломерулонефриту, лише серед причинних чинників переважають віруси і медикаменти, кристали солей, а в патогенезі крім імунних реакцій важливе значення має безпосереднє токсичне і механічне ураження тканини нирок. Виникненню тубу-лоінтерстиційного процесу сприяють анатомічні і гістохімічні аномалії розвитку органів сечової системи, канальцеві ензимо-патії (тубулопатії), природжені дефекти цитомембран, атопіч-ні реакції, дисметаболічна нефропатія, порушення імунітету та інші хвороби сечових органів. Якщо для гострого тубулоін-терстиційного нефриту характернішими є імунні механізми, то для хронічного — це насамперед тривалий токсичний вплив і відкладання у тканині нирок різних кристалів з подальшим розвитком запального процесу.
Клініка гострого тубулоінтерстиційного нефриту найчастіше розвивається на тлі лікування респіраторних інфекцій, ангін. Тоді з'являється повторна хвиля високої температури й ознаки інтоксикації, біль у попереку, животі. На шкірі можуть висипати алергійні елементи. Збільшується добова кількість сечі, відносна густина якої знижується. Набряки і підвищення артеріального тиску, як правило, не характерні. В аналізах сечі — незначна протеїнурія, гематурія, еозинофільна, моно-цитарна або лімфоцитарна лейкоцитурія. У крові — підвищені показники запального процесу, еозинофілія, альфа^- і гам-маглобулінемія, кількість натрію і калію знижена. У перші дні хвороби може бути збільшення креатиніну, з'являється ацидоз. Усі симптоми протягом переважно 3-місячного терміну зникають. Довше залишається тільки гіпостенурія.
В одних випадках клінічна картина є стертою, а лабораторні зміни швидко нормалізуються, в інших, якщо виник папілярний некроз, загальний стан різко погіршується, з'являються висока температура, гарячка, сильний біль у попереку і животі, макрогематурія, порушуються функції нирок, може розвинутися гостра ниркова недостатність.
У разі хронічного тубулоінтерстиційного нефриту клінічна картина слабко виражена. Хвороба з'являється переважно у перші роки життя і виникає на тлі дисметаболічної нефропатії, анатомічної вади сечових органів, діатезів, тривалого приймання медикаментів. У дітей погіршується апетит, спостерігають млявість, незначний біль у животі або попереку, гіпотонію м'язів, зниження артеріального тиску. Характерна поліурія із низькою відносною густиною сечі. Можна виявити низку ознак, що властиві дисфункції канальців: зниження у крові рівня К, Иа, Са, явища ацидозу, глюкозурію, підвищення у сечі бета2-мікроглобуліну. Хронічний інтерстиційний нефрит може ускладнитися пієлонефритом і перейти у хронічну ниркову недостатність.
Основи догляду і лікування. У гострий період — ліжковий режим. Необхідно стежити за добовим діурезом. Якщо на тлі поліурії з'являється олігурія, слід негайно повідомити лікаря, оскільки це — ознака розвитку гострої недостатності нирок. Чергова медична сестра повинна виявити також перші прояви папілярного некрозу.
Щодо дієти, то можна рекомендувати стіл № 7г за Певзне-ром. Необхідно вилучити продукти, що алергізують організм і загострюють запальний процес. Якщо підвищена витрата натрію, калію, глюкози, слід давати напої і продукти, збагачені цими складниками. Важкі форми з олігурією і підвищенням креатиніну в крові вимагають дієти, як у разі гострої недостатності нирок. Якщо наявний ацидоз, треба давати тільки вегетаріанську їжу. Кількість випитої рідини відповідає об'єму її витрат за попередню добу плюс 300—500 мл.
Якщо гострий тубулоінтерстиційний нефрит виник на тлі лікування медикаментами, то необхідно негайно зняти даний препарат, якщо під час вірусної інфекції, то призначають З—4-тижневий курс інтерферону по 2 краплі в ніс кожні 2—3 год. Антипіретики у такому разі дають лише за наявності гіпертермії і короткочасно. У разі тубулоінтерстиційного нефриту, що виник унаслідок обтурації канальців різними кристалами, проводять масивну інфузійну терапію. Це саме плюс відповідні антидоти призначають у разі отруєнь. Для виведення з організму медикаментів і токсичних речовин широко застосовують гемосорбцію і гемодіаліз. Набряк інтерстицію знімають шляхом проведення 2-тижневого курсу преднізолону, антигістамінних препаратів. У всіх випадках гострого тубулоінтерстиційного нефриту застосовують стабілізатори клітинних мембран і антиоксиданти (димефосфон, есенціале тощо). У разі появи папілярного некрозу призначають гепарин, трентал, курантил, інфузійну терапію.
Дітям з хронічним тубулоінтерстиційним нефритом рекомендовано дотримувати такого режиму і дієти, як і в разі хронічного гломерулонефриту. За наявності дисметаболічної нефропатії до раціону вносять відповідні корективи. Найважливіше в лікуванні — ліквідація або зменшення дії причинного чинника. Постійно проводять одномісячні курси мембрано-стабілізаторів, антиоксидантів і одного з препаратів аміно-хінолінового ряду. Перерва між прийманнями — 1 міс.
Профілактика полягає в обмеженому застосуванні різних медикаментів, особливо у дітей зі стигмами дизембріогенезу, алергійними станами і спадковою обтяженістю щодо ниркових хвороб. Краще обмежитися місцевим лікуванням ангін, бронхітів та інших запальних станів. З метою запобігання розвитку хронічних тубулоінтерстиційних нефритів необхідне постійне лікування дисметаболічних нефропатій.
Під час диспансерного нагляду після гострого тубулоінтерстиційного нефриту виконують такі самі дослідження, як і після гострого гломерулонефриту. Крім того, ще визначають бета2-мікроглобулін і концентрацію глюкози у сечі. Періодично контролюють добовий і нічний діурез. Ці дослідження слід робити також на висоті інтеркурентного захворювання і після його закінчення у разі оперативних втручань, отруєнь, після щеплень, приймання медикаментів тощо.
Вимоги щодо режиму і дієти також аналогічні таким у разі гломерулонефриту. До обов'язків дільничної медичної сестри входить контроль за виконанням призначеного лікування. Щеплення можна робити через 1 міс після видужання.
Діти, які перенесли тубулоінтерстиційний нефрит, повинні уникати алергізувальних впливів, стресових ситуацій. їм тільки у виняткових випадках призначають медикаменти. Обов'язкова санація хронічних вогнищ інфекції. Якщо тубулоінтер-стиційний нефрит виник на тлі дисметаболічної нефропатії, то остання вимагає як постійного лікування, так і дотримання спеціальних вимог щодо диспансеризації.
Регулярне диспансерне спостереження у разі гострого ту-булоінтерстиційного нефриту триває протягом 3 років.
У разі хронічного тубулоінтерстиційного нефриту обсяг спостережень, режим і дієта такі самі, як і в разі гострої його форми. Якщо знижений кліренс креатиніну або підвищений вміст у крові продуктів азоту, слід перейти на харчування, що застосовують у разі хронічної ниркової недостатності. Постійно здійснюють медикаментозне лікування із застосуванням курсів стабілізаторів клітинних мембран, антиоксидантів, амі-нохінолінових препаратів.
У разі появи інтеркурентних хвороб чи стресових ситуацій слід призначити курс кортикостероїдів у терапевтичній дозі і повторити всі дослідження, що стосуються оцінювання активності запального процесу і функціонального стану нирок. У разі загострення запального процесу необхідна госпіталізація. Диспансерний нагляд здійснюють пожиттєво. Бактеріальний тубулоінтерстиційний нефрит (пієлонефрит) — вогнищевий несиметричний бактеріальний запальний процес тубулоінтерстиційної тканини нирок із ураженням їхнього чашечко-мискового апарату.
За перебігом і клінічними проявами пієлонефрит поділяють на гострий і хронічний. Найчастіше хворіють діти перших 3 років життя, переважно дівчатка, хоча в грудному віці щодо частоти статевої різниці немає.
Етіологія і патогенез. Спричинюється бактеріальною флорою (кишкова паличка, протей, ентерококи, стафілококи тощо). Слід звернути увагу на роль мікоплазм, Ь-форм (особливі види бактерій), грибів тощо, які не можна виявити звичайними методами бактеріологічного дослідження. Мікроорганізми потрапляють до нирок через сечовід ззовні або зі слизової оболонки сечовода і сечового міхура під час їхнього запалення. Рідше мікроби поширюються гематогенно, що характерніше для дітей грудного віку.
Бактерії, що проникли до сечових шляхів, можуть спричинити запальний процес лише за умови їхньої високої вірулентності і здатності прикріплюватися до слизових оболонок. Затриманню інфекції у сечових органах і розвитку там запалення сприяють анатомічні аномалії сечової системи, везико-уретральний рефлюкс, природжені дефекти ниркової тканини, імунодефіцитний стан, дисметаболічна нефропатія, наявність безбактеріального тубулоінтерстиційного нефриту тощо.
За відсутності анатомічних аномалій та інших сприятливих чинників хвороба має переважно гострий перебіг, за наявності таких патологічний процес стає хронічним.
Клініка. За наявності гострого пієлонефриту домінує синдром загальної інтоксикації, що проявляється слабкістю, неспокоєм, порушенням апетиту, сну, головним болем, нудотою, блюванням. Підвищується температура тіла. Можливі знепри-томнення, судоми, менінгеальні симптоми. Шкіра бліда, під очима темні кола. Характерними є пітливість, червоний дермографізм. У деяких випадках переважає шлунково-кишковий синдром з нудотою, блюванням, болем у животі, діареєю. Може розвинутися кишковий токсикоз з ексикозом. В інших хворих на перший план виступає урологічний синдром, за наявності якого спостерігають біль у попереку і внизу живота, під час сечовипускання, нетримання сечі. У дітей грудного віку хвороба перебігає з вираженою інтоксикацією, розладами травного каналу або проявляється як сепсис.
За умови всіх клінічних форм обов'язково є зміни в сечі. Кількість її зменшена, з'являється каламуть з пластівцями й осадом. Найхарактернішою є нейтрофільна лейкоцитурія (пі-урія), помірне збільшення кількості білка (до 1 г/л), можливі також мікрогематурія, поява клітин ниркового епітелію, лейкоцитарні циліндри. Під час бактеріологічного дослідження виявляють збільшену кількість мікробів. В аналізі крові — лейкоцитоз з нейтрофільозом, збільшена ШОЕ, підвищення інших показників активності запального процесу.
Гострі клінічні явища у разі адекватного лікування тривають від кількох годин до кількох днів, а далі ще протягом 1—2 тиж спостерігають незначну лейкоцитурію.
Хронічний пієлонефрит починається гостро або непомітно. В останньому випадку його діагностують випадково. Виділяють хвилеподібний, малосимптомний і латентний перебіг хронічного пієлонефриту.
Для хвилеподібної форми характерні періоди загострення, під час яких можуть бути симптоми, які спостерігають у разі гострого пієлонефриту, але менше виражені. Після загострень настають клінічні, а іноді й лабораторні ремісії.
У разі малосимптомного перебігу спостерігають слабкість, одноразові субфебрильні підвищення температури тіла, знижений апетит, блідість шкіри та слизових оболонок, зменшення маси тіла, темні кола під очима, пастозність повік, посилену пітливість, червоний дермографізм, біль у животі.
Діти, в яких хвороба має латентний перебіг, вважають себе здоровими, проте вони можуть дещо відставати у фізичному розвитку, бліді й часто простуджуються.
Діагноз хронічного пієлонефриту встановлюють на підставі лейкоцитурії, що має особливо важливе значення у разі ма-лосимптомних і латентних форм. Часто в одноразовому загальному аналізі сечі відхилень від норми не знаходять. Тоді слід робити дослідження за методами Аддіса, Амбурже, Нечипо-ренка. Обов'язковими є посіви сечі на бактеріальну флору. У всіх випадках хронічного пієлонефриту потрібно зробити ультразвукове обстеження, цистографію, внутрішньовенну уро-графію, радіоізотопну ренографію, сцинтиграфію та інші спеціальні урографічні дослідження, що можуть виявити анатомічні дефекти, порушену функцію нирок, везикоуретральний рефлюкс. Для диференціації запалення зовнішніх статевих органів та уретриту від запалення вищих відділів сечової системи досліджують першу і середню порції сечі. У разі лейкоцитурії у дівчаток обов'язковою є консультація дитячого гінеколога.
Основи догляду і лікування. У гострий період — ліжковий режим. Як тільки хворий поступив до стаціонару, то ще перед призначенням медикаментів треба зібрати середню порцію сечі або взяти її катетером для посіву на мікрофлору. Необхідно ретельно проводити туалет зовнішніх статевих органів і ділянки відхідника після кожного сечовипускання і дефекації. Чергова медична сестра зобов'язана відзначати кількість сечовиділень, добовий діурез і колір сечі.
Щодо дієти, то доцільнішою є молочно-рослинна їжа, слід повністю вилучити продукти з екстрактивними речовинами та ефірними оліями. Під час згасання гострих явищ бажано чергувати кожні 3—5 днів м'ясні продукти, що підкислюють сечу, з вегетаріанськими, що її олужнюють. Кількість випитої рідини збільшується до 1,5—2 л на добу. Загальний її об'єм повинен хоч би на 0,5 л перевищувати добовий діурез. Якщо є явища поліурії, необхідний контроль за рівнем К і Иа у крові. У разі їхнього зменшення проводять корекцію дієтою та відповідними препаратами. Дітей грудного віку з вираженою інтоксикацією переводять на дозоване харчування, а у разі штучного вигодовування призначають грудне молоко або кисломолочні суміші; кількість їжі зменшують на 1/3 за рахунок уведення рідини. Після видужання дієта має бути повноцінною, лише вилучають продукти, багаті на екстрактивні речовини.
У медикаментозній терапії провідне місце належить антибактеріальним препаратам, які обирають за чутливістю до них мікроорганізмів і з урахуванням функціонального стану нирок. Починати лікування рекомендують з антибіотиків широкого спектра дії: амоксициліну або ампіциліну, цєфалоспоринів тощо. Антибіотик призначають на 10 днів, а далі переходять на уросептики: комбіновані сульфаніламідні препарати (бак-трим, септрим тощо), можна використовувати нітрофуранові препарати (фурадонін, солафур тощо), 4- і 8-оксихіноліни (гра-мурин, 5-НОК, нітроксолін), похідні нафтиридину (неграм, не-віграмон) тощо. Лікування у разі гострого пієлонефриту триває у середньому 4—6 тиж. Медична сестра повинна пам'ятати, що нітрофурани приймають після іди, а сульфаніламідні препарати слід запивати великою кількістю лужної рідини. Похідні хіноліну нерідко зумовлюють алергійні явища.
У разі хронічного пієлонефриту хворих госпіталізують тільки під час загострення захворювання. Лікування є таким самим, як і в разі гострого процесу. Якщо настає ремісія, дітей виписують додому, але антибактеріальні препарати вони продовжують отримувати цикловим методом не менше як 5—9 міс. У періодах між циклами призначають фітотерапію. Тривале лікування хронічного пієлонефриту антибактеріальними препаратами порушує мікробний склад кишок. Для нормалізації їхньої роботи слід постійно давати кисломолочні продукти. Важливо, щоб у дітей були регулярні випорожнення, оскільки закрепи погіршують перебіг пієлонефриту. Тому дітям рекомендують уживати їжу по 5—6 разів на день із широким використанням кабачків, буряків, гарбузів, динь, бананів тощо.
За наявності анатомічних аномалій, якщо вичерпані консервативні методи лікування, проводять хірургічну корекцію. Розвиток пієлонефриту на тлі дисметаболічних нефропатій вимагає їхнього постійного лікування.
Профілактика полягає у дотриманні раціонального гігієнічного режиму. Потрібно стежити за постійною санацією хронічних вогнищ інфекції. Необхідне лікування дисметаболічної нефропатії, налагодження нормального відтоку сечі.
Диспансерний нагляд. У разі гострого пієлонефриту після ліквідування клінічних і лабораторних змін здійснюють контроль загальних аналізів сечі, а якщо вони нормальні, то слід робити збагачувальні проби (за методами Аддіса, Нечипорен-ка). Крім того, контролюють бактеріурію, досліджують тубу-лярні функції нирок, рівень сечовини і креатиніну крові. За наростання лейкоцитурії обов'язкові посіви сечі на бактеріальну флору, дослідження загального аналізу крові і проб на активність запального процесу. Аналізи сечі обов'язкові також під час інтеркурентних інфекцій, після щеплень і в разі стресових ситуацій.
Протягом 1—2 міс після виписування зі стаціонару рекомендують бути на домашньому режимі. Далі можна відвідувати дитячий колектив, тільки треба оберігатися від фізичних навантажень і контактів з інфекційними хворими. Група з фізкультури на 1-му році диспансерного нагляду — спеціальна, на 2-му — підготовча, на 3-му — можна перейти у загальну. Необхідно уникати переохолоджень і вживання нефротоксич-них препаратів.
Дієта — стіл № 5а за Певзнером з достатньою кількістю рідини (1,5—2 л на добу) і позмінним чергуванням страв, які підкислюють і олужнюють сечу.
Щеплення можна робити через 1 міс після видужання. Через З—6 міс можна рекомендувати санаторно-курортне лікування.
Тривалість диспансерного спостереження — 3 роки.
У разі хронічного пієлонефриту після появи клінічної чи клініко-лабораторної ремісії дітей також виписують на амбулаторне лікування. Обсяг обстежень такий самий, як і в разі гострого пієлонефриту, тільки загальні аналізи сечі виконують частіше. Крім того, періодично вимірюють артеріальний тиск, перевіряють очне дно. За наявності обструктивних змін і аномалій у сечових органах 1 раз на 1—2 роки проводять ультразвукове обстеження, а в разі потреби — внутрішньовенну урографію.
У разі везикоуретрального рефлюксу кожного року необхідно виконувати цистографію, стежити за його динамікою. Хоч би 1 раз на рік варто робити сцинтиграфію.
У разі згасання гострих явищ діти можуть відвідувати дитячий садок чи школу, їх необхідно оберігати від контактів з інфекційними хворими. Група фізкультури — спеціальна. Проте за наявності стійкої клініко-лабораторної ремісії дозволяють рухливі ігри, плавання, прогулянки на лижах. Треба рекомендувати систематичні заняття ЛФК для зміцнення м'язів живота, стегон, попереку та промежини, оскільки це поліпшує функціональний стан сечової системи.
Дієта така сама, як і на 1-му році спостереження у разі гострого пієлонефриту, лише за наявності артеріальної гіпертензії зменшують кількість солі до 3 г або зовсім її не вживають. Якщо починає знижуватися кліренс креатиніну, то харчування таке саме, як і у початковій стадії хронічної ниркової недостатності.
Фельдшер і дільнична медична сестра зобов'язані стежити за регулярністю виконання протирецидивного антибактеріального лікування і фітотерапії, а також за регулярним випорожненням сечового міхура у разі порушення пасажу сечі. Іноді призначають препарати, що зміцнюють захисні сили організму (пентоксил, метилурацил, левамізол, тималін тощо).
Протипоказань до щеплень за відсутності клініко-лабора-торних симптомів немає. Через 6 міс з моменту згасання запального процесу рекомендують санаторно-курортне лікування (Трускавець, Східниця).
Тривалість диспансерного спостереження пожиттєва.
Дата добавления: 2015-11-25 | Просмотры: 1524 | Нарушение авторских прав
|