АкушерствоАнатомияАнестезиологияВакцинопрофилактикаВалеологияВетеринарияГигиенаЗаболеванияИммунологияКардиологияНеврологияНефрологияОнкологияОториноларингологияОфтальмологияПаразитологияПедиатрияПервая помощьПсихиатрияПульмонологияРеанимацияРевматологияСтоматологияТерапияТоксикологияТравматологияУрологияФармакологияФармацевтикаФизиотерапияФтизиатрияХирургияЭндокринологияЭпидемиология
|
Спадковий нефрит
Підґрунтям спадкового нефриту є генетично зумовлене порушення обміну білка колагену, що призводить до дефективного формування базальних мембран клубочків і появи ерит-роцитурії з поступовим розвитком ниркової недостатності.
Дефективний ген у разі спадкового нефриту розміщений на Х-хромосомі. Оскільки у жінок є дві такі хромосоми, то у них можлива компенсація другим, здоровим, геном. Тому прояви хвороби у жінок виражені значно менше. У чоловіків спадковий нефрит завжди перебігає важко.
Клініка. Захворювання проявляється у дошкільному або молодшому шкільному віці. Першим симптомом є різного ступеня гематурія, яку виявляють випадково або під час інтеркурентних захворювань. Пізніше приєднуються протеїнурія і лейко-цитурія. Під час об'єктивного обстеження мржна виявити зовнішні стигми дизембріогенезу, зниження артеріального тиску, відставання у фізичному розвитку. У частини хворих, переважно хлопчиків, дані симптоми супроводяться погіршенням слуху, що іноді діагностують тільки під час аудіометричного обстеження. Ще рідшими є різні порушення зору, які може виявити окуліст. Поєднання гематурії із глухотою й очними змінами має назву синдрому Альпорта.
У перші роки хвороби як у загальному аналізі крові, так і під час біохімічного дослідження особливих відхилень від норми немає, лише змінюється її амінокислотний склад.
У дівчаток спадковий нефрит проявляється доброякісною гематурією, і на тривалість їхнього життя ця хвороба не впливає. У хлопчиків у підлітковому віці настає стадія декомпенсації, першими ознаками якої є втома, блідість, підвищення артеріального тиску, також з'являються інші симптоми, характерні для порушення клубочкових і канальцевих функцій. Через декілька років розвивається термінальна стадія хронічної ниркової недостатності.
Основи догляду і лікування. У стадії компенсації режим звичайний з обмеженням фізичних навантажень. Дітей необхідно оберігати від інтеркурентних захворювань. У разі загострення хвороби (збільшення гематурії, наростання симптомів інтоксикації) — ліжковий або напівліжковий режим. За відсутності ознак порушення функції нирок — харчування звичайне, тільки слід вилучити продукти, збагачені екстрактивними речовинами. Обов'язкова санація хронічних вогнищ інфекції. Медикаментозна терапія полягає у застосуванні курсів АТФ, кокарбоксилази, піридоксину, ретаболілу. Позитивний ефект спостерігають від 6—12-місячного вживання одного з препаратів 4-амінохінолінового ряду (делагілу, плаквенілу тощо), який приймають 1 раз на день перед сном. У разі вираженої гематурії можна застосовувати рутин, глюконат кальцію, настої кропиви, деревію, сік чорноплідної горобини. Іноді призначають левамізол 1 раз на день після вечері по 3 дні підряд кожного тижня одномісячними курсами. Якщо такий комплекс лікування здійснювати постійно, то гальмується перехід хвороби у декомпенсовану стадію і віддаляється виникнення термінальної недостатності нирок.
Диспансерний нагляд пожиттєвий. У компенсованій стадії 1—2 рази на місяць роблять загальний аналіз сечі. Його слід перевіряти під час інтеркурентних захворювань і в разі стресових ситуацій. Два рази на рік контролюють основні функції нирок. Щеплення проводять згідно з планом, тільки на 2-й і 3-й день після нього треба зробити загальний аналіз сечі. Режим, дієта і терапія аналогічні таким, які описані у розділі лікування. У декомпенсованій стадії додають ще й заходи, які здійснюють у разі хронічної недостатності нирок.
Профілактика полягає у визначенні доцільності зачаття. Це слід робити тоді, коли в одного з майбутніх батьків є спадкова патологія нирок. Вирішувати дане питання повинен лікар-ге-нетик. Для раннього діагностування спадкових нефритів вирішальне значення має своєчасно і якісно здійснювана загальна диспансеризація дитячого населення.
Дата добавления: 2015-11-25 | Просмотры: 432 | Нарушение авторских прав
|