Жовчокам’яна хвороба
Визначення. Жовчокам'яна хвороба (ЖКХ) - захворювання гепатобіліарної системи обмінного характеру, що проявляється утворенням конкрементів в жовчевому міхурі (хелецистолітіаз), в загальному жовчевому протоці (холедохолітіаз)і рідше в печінкових жовчних ходах (внутрішньо печінковий холелітіаз), (П.Я. Григорьов, А.В. Яковенко, 2001).
Етіологія. До причин, що можуть сприяти утворенню конкрементів відносять:
- вагітність і жіночу стать. Під час вагітності збільшується насичення жовчі холестерином. Крім того, прогестерон гальмує моторику жовчного міхура, а естрадіол - може викликати продукцію літогенної жовчі. Все це призводить до того, що у жінок ЖКХ зустрічається в 6-7 разів частіше, ніж у чоловіків
- ожиріння (підвищення літогенності жовчі у повних є наслідком підвищеної секреції холестерину)
- характер харчування, зокрема, зменшення в раціоні харчових волокон
- спадковість (у сестер жінок з холестериновими конкрементами жовч більш насичена холестерином ніж у молодших сестер жінок, що не мають конкрементів). Крім того ЖКХ частіше зустрічається у людей з групою крові А (ІІ) і О (І) і у гомозиготних близнюків, хворих з сімейною гіперліпротеїдемією
- цукровий діабет
- хвороби термінального відділу здухвинної кишки (хвороба Крона, разекція здухвинної кишки)
- прийом деяких ліків, зокрема, контрацептивів, клофібрату
- інфекції жовчевого міхура (сприяють підвищенню в жовчі вільного білірубіну, який має властивість з'єднуватися з кальцієм і формувати пігментні конкременти
- гемолітичні анемії
- цироз печінки
- склерозуючий холангіт і, рідше, біліарні інвазії
- малорухомий спосіб життя.
Патогенез. В основі патогенетичних механізмів розвитку ЖКХ є порушення рівноваги в системі нуклеації і солюбілізації колоїдних структур жовчі. Якщо кількість жовчних кислот і лецитину недостатня для утворення міцел,то з'являється нерозчинний холестерин і така жовч вважається перенасиченою (літогенною).
Холестеринові конкременти утворюються в результаті вродженої чи набутої печінкової гіперсекреції холестерину.
Пігментні конкременти утворюються в результаті перенасичення жовчі коньюговамим білірубіном і полімерами нерозчинних солей кальцію гідробілірубінату. До печінкової гіперсекреції коньюгованого білірубіну призводять внутрішньосудинний гемоліз,порушення його ентеропечінкової циркуляції.
Коричневі пігментні конкременти формуються на всьому протязі біліарного дерева в результаті хронічної анаеробної бактеріальної інфекції. Вони складаються з муцинового геля,мертвих бактерій,неполімеризованих білірубіната кальція і кальцієвих мил.
Муцинова гіперсекреція і желатинування,як і швидке утворення ядра можуть бути зв'язані з пошкодженням слизової і м'язової оболонки (вторинним по відношенню до абсорбції холестерином слизовою оболонкою жовчевого міхура(і вести до активації синтезу нітритного оксиду. Порушення скоротливої функції жевчного міхура призводить до більш частого циклу і високої концентрації пула жовчних кислот і в результаті-до підвищення їх гідрофобності, внаслідок підвищеної експозиції первинних жовчних кислот до анаеробної флори дистального відділу кишківника.
Після абсорбції вторинні жовчні кислоти,деоксихолати повертаються в печінку і збільшують літогенний статус. До формування чорних пігментних конкрементів призводять дефекти утворення жовчі,а коричневих-порушення скоротливої функції жовчевого міхура і механічна обструкція.
Таким чином можна виділити 4 типи конкрементів:
1. Холестеринові, які містять близько 95% холестерину і незначну кількість білірубінового вапна;
2. Пігментні конкременти, що складаються з білірубіну, холестерину в них менше 30%;
3. Змішані холестерино-пігментно-кальцієві конкременти;
4. Кальцієві конкременти, що містять до 50% карбонату кальцію.
Класифікація. В МКХ Х перегляду жовчекам’яна хвороба знаходиться в рубриці К 80.
К80.0 – Конкременти жовчевого міхура з гострим холециститом
К80.2 – Конкременти жовчевого міхура без холециститу (холецистолітіаз)
К80.3 – Камені жовчного протока (холедохолітіаз) з холангітом (не первинним склерозуючий)
К80.4 – Камені жовчного протока з холециститом (любі варіанти) холедохо- і холецистолітіаз.
Згідно сучасних даних про патогенез холелітіазу,а також можливостей діагностики даного захворювання найбільш вдалою нам виявляється патогенетична класифікація холелітіазу (Ю.Х.Мараховський,1997) згідно з якою виділяють:
І. Періоди хвороби:
- доклінічний
- клінічний.
Останні діляться на:
І. Фізикохімічну стадію.
2. Стадія утворення мікролітів (діаметр 5 мм і менше).
3. Стадія макролітіазу і ускладнені.
3. Стадія ускладненого перебігу.
По клінічному перебігу:
- латентну
- диспепсичну
- болеву торпідну
- болеву приступоподібну.
Дата добавления: 2015-11-26 | Просмотры: 503 | Нарушение авторских прав
|