АкушерствоАнатомияАнестезиологияВакцинопрофилактикаВалеологияВетеринарияГигиенаЗаболеванияИммунологияКардиологияНеврологияНефрологияОнкологияОториноларингологияОфтальмологияПаразитологияПедиатрияПервая помощьПсихиатрияПульмонологияРеанимацияРевматологияСтоматологияТерапияТоксикологияТравматологияУрологияФармакологияФармацевтикаФизиотерапияФтизиатрияХирургияЭндокринологияЭпидемиология
|
Неінгаляційний наркоз і його види
Неінгаляційний наркоз, залежно від шляхів введення, може бути внутрішньовенним, внутрішньом'язовим, підшкірним, внутрішньокістковим, прямокишковим і ін.
Внутрішньовенний наркоз. Його використовують в основному як ввідний і базис-наркоз. Для цього використовують 1-2% розчин гексеналу (натрієва сіль барбітурової кислоти). Для отримання такого розчину 1г гексеналу розводять у 100 мл стерильного 0,9% розчину натрію хлориду. Гексенал вводять повільно протягом декількох хвилин, при швидкому введенні може настати колапс. Максимальна доза - 1000 мг. Використовують тільки 1 % розчин. Наркоз настає через 2-3 хв без стадії збудження. Зникає больова чутливість, хворий втрачає свідомість. Виникає перший рівень III стадії наркозу. Для його підтримання хворому періодично вводять 2-3 мл того ж розчину. Пробудження настає через 10-15 хв після припинення введення гексеналу. Антагоністом гексеналу при передозуванні є бемегрид. Гексенал протипоказаний при захворюваннях нирок, печінки, серцево-судинної системи. Близьким за своєю будовою і властивостями до гексеналу є тіопентал натрію (натрієва сіль тіобарбітуратової кислоти). Техніка проведення і клініка тіопенталового наркозу однакова, але тіопентал натрію може викликати алергічні реакції (висипка, задишка, тахікардія, ларингос-пазм), а тому його не рекомендують використовувати у хворих з алергічними станами. Під час операції можливе западання язика та асфіксія.
Для знеболювання при виконанні невеликих оперативних втручань використовують оксибутират натрію. Цей препарат має виражену седативну, своєрідну наркотичну і слабку аналгетичну дію. В основному його використовують для ввідного та комбінованого наркозу. Після внутрішньовенного введення препарату в дозі 75-150 мг/кг сон настає через 5-10 хв і триває 30-40 хв.
Добрим знеболювальним засобом, призначеним для внутрішньовенного та внутрішньом'язового введення, є кетамін. Цей препарат випускають у вигляді водного 1% розчину у флаконах по 20 мл. Його використовують при короткочасних невеликих операціях і в комбінації з інтубаційним наркозом. Кетамін проявляє виражену аналгезію і мінімально впливає на функції головних структур мозку.
Нейролептаналгезія - це своєрідний стан, при якому настає аналгезія, стан байдужості і сонливість. Для цього застосовують наркотичний аналге-тик фентаніл (1 мл - 0,05 мг) і нейролептик дроперидол (Імл - 2,5 мг) або суміш фентанілу і дроперидолу під назвою "таламонал". Використовують два варіанти: нейролептаналгезія із збереженим диханням і нейролептаналгезія в поєднанні з інтубаційним наркозом і релаксантами.
Атаралгезія. Поєднання транквілізатора діазепаму з фентанілом, пен- тазацином отримало назву атаралгезії. За механізмом дії цей метод знеболю вання подібний до нейролептаналгезії.
Дата добавления: 2015-09-27 | Просмотры: 864 | Нарушение авторских прав
|