Грудна клітка (thorax)
Грудні хребці, 12 пар ребер і непарна грудна кістка (грудина) та їх сполучення складають скелет грудної клітки.
Ребра – симетрично розміщуються по обидва боки грудного відділу хребетного стовпа. Кожне ребро має вигляд плоскої, довгої, вузької пластинки, що складається з реберної кістки та реберного хряща (за винятком ХІ та ХІІ ребер).
Реберну кістку поділяють на головку, шийку та тіло.
Головка ребра знаходиться на задньому кінці реберної кістки і має дві суглобові поверхні, що відділяються одна від одної гребенем. Цими поверхнями головка зчленовується з тілами сусідніх хребців, утворюючи реберно-хребцеві суглоби. Винятком є І, ХІ та ХІІ ребра, головка яких має тільки одну суглобову поверхню (немає гребеня), що зчленовується з тілом відповідного хребця.
Передній грудинний кінець ребра переходить у хрящ.
На внутрішній поверхні ребра по його нижньому краю проходить борозна, що утворилася внаслідок прилягання міжреберних судин і нерва.
На зовнішній поверхні тіла ребра знаходиться горбок ребра для зчленування з верхівкою поперечного відростка відповідного грудного хребця.
Ребра відрізняються одне від одного формою і розмірами. Найкоротшими є два верхніх і два нижніх ребра.
Перше ребро значно відрізняється від інших. Воно найширше, найбільш зігнуте і лежить майже горизонтально; внаслідок чого на ньому виділяють верхню і нижню поверхні та бічний і медіальний краї. На верхній поверхні є горбок, до якого прикріплюється передній драбинчастий м¢яз, а ззаду від нього знаходиться борозна, де проходить підключична артерія.
Реберні кістки І-Х пар ребер продовжуються у гіалінові хрящі, причому окістя безпосередньо переходить в охрястя. Хрящі семи пар верхніх ребер безпосередньо з¢єднуються з грудиною, а хрящі VІІІ-Х ребер приєднуються до хрящів розташованого вище ребра, утворюючи реберну дугу.
Ребра, хрящі яких з¢єднуються з грудиною, називають справжніми, а всі інші – несправжніми. Серед останніх виділяють коливні ребра (ІХ і ХІІ), що вільно закінчуються в м¢язах черевної стінки.
Груднина (sternum) – непарна, плоска, довга, губчаста кістка, що нагадує меч стародавніх римлян. У зв¢язку з цим верхня її частина дістала назву ручки, середня - тіла, а нижній кінець – мечоподібного відростка.
Ручка – найтовща частина грудини, нагадує трикутник. На її верхньому краї є яремна вирізка, а біля неї з кожного боку лежать дві неправильної форми, вгнуті ключичні вирізки, вкриті хрящовою тканиною і призначені для зчленування з ключицями. Дещо нище від цих вирізок є заглиблення, з яким зчленовується перше ребро.
Ручка продовжується донизу в тіло грудини, яке майже в три рази довше за неї. На границі між ними знаходяться кут грудини, біля якого прикріплюється її (друге) ребро. Цей кут легко промацати крізь шкіру і завдяки цьому знайти те чи інше ребро. По краях тіла грудини розташовані реберні вирізки, з якими сполучаються справжні ребра.
Мечоподібний відросток найчастіше має трикутну форму і закінчується тупим або розщепленим кінцем.
Завдяки поверхневому розміщенню грудина доступна для пункції. При цьому витягується червоний кістковий мозок з губчастої кісткової речовини для діагностичних і лікувальних цілей.
Дата добавления: 2015-09-27 | Просмотры: 843 | Нарушение авторских прав
|