Загальні ознаки хребців.
Справжній, нормально розташований хребець (vertebra) складається з тіла, дуги і 7 відростків.
1. Тіло хребця (corpus vertebre) – знаходиться попереду від інших його частин і має форму низенької колони, передня та бічні поверхні якої опуклі, задня дещо плоска, а нижня і верхні нерівні і дещо вгнуті.
2. Дуга хребця – тонка і висока, приєднується ззаду до тіла хребця, яка разом із тілом утворює хребцевий отвір. Отвори всіх хребців формують хребетний канал (canalis vertebralis), де міститься спинний мозок – його оболонки, судини та нерви.
3. Відростки – відходять від дуги хребців, поділяються на суглобові та м’язові. Дві пари суглобових відростків починаються від нижнього та верхнього країв пластинки дуги хребців і зчленовують з однойменними відростками хребців, розташованих вище і нижче.
Між тілом хребця, його дугою та суглобовими відростками розміщені верхня і нижня хребцеві вирізки. Нижня хребцева вирізка разом з верхньою хребцевою вирізкою нижнього хребця обмежують міжхребцевий отвір, крізь який проходять судини і нерви.
Від дуги хребця відходять ще парні поперечні відростки, а також непарний, направлений назад, остистий відросток. Кожний хребець з’єднується з верхнім і нижнім сусідніми хребцями за допомогою верхніх і двох нижніх суглобних відростків.
Шийний відділ хребта (7 хребців). Кожен з хребців (крім першого) має низьке, невеликих розмірів тіло, відносно великий трикутний хребцевий отвір і відростки, з яких найхарактернішими є поперечні. Поперечні відростки складається з попередньої та задньої частин, між якими є отвір поперечного відростка, де проходять хребцева артерія та вена. Кожна з частин закінчується відповідно переднім і заднім горбками.
Остисті відростки, які в різних відділах хребта хребта мають свої особливості, шийних хребців короткі і розщеплені на кінцях. Винятком є сьомий хребець, в якому цей відросток відносно довгий, не розщеплений, потовщений і нахилений вниз. У зв’язку з тим, що остистий відросток цього хребця легко промацати крізь шкіру, хребець назвали виступним.
Два верхніх шийних хребці пристосувались в процесі еволюційного розвитку до зчленування з черепом і тому мають відмінності в будові.
1 шийний хребець або атлант (atlas) сполучається з черепом і має форму кільця, оскільки в нього не має тіла і остистого відростка. Хребець складається з передньої та задньої дуг, між якими знаходиться бічні маси.
Передня дуга замінює тіло хребця і має на передній поверхні передній горбок, а на задній поверхні – ямку зуба для зчленування із зубом 2 – го шийного хребця. На задній дузі знаходиться задній горбок, який є залишком остистого відростка.
Від бічних мас, на яких виділяють верхню і нижню суглобові ямки, що замінюють суглобові відростки, відходять короткі та товсті поперечні відростки.
2 шийний хребець або осьовий (axis) – дістав назву відповідно до функції, яку виконує, оскільки навколо нього, як навколо осі, обертається і хребець разом з черепом.
Має тіло, над яким між двома верхніми суглобами поверхнями угору відходять невеликий товстий відросток – зуб. Зуб з’єднується з передньою дугою атланта. Нижні суглобові такі, як і в інших хребців, а відросток короткий і товстий.
VІ шийний хребець має передній горбок поперечного відростка, який розвинений трохи більше, ніж в інших шийних хребців, і попереду від нього проходить загальна сонна артерія (внаслідок цього він дістав назву сонного). При уражені сонної артерії або її гілок необхідно швидко притиснути судину до горбка і тим самим припинити кровотечу.
Дата добавления: 2015-09-27 | Просмотры: 1457 | Нарушение авторских прав
|