ЗОВНІШНЯ СОННА АРТЕРІЯ (a.carotis externa), ЇЇ ГІЛКИ
Зовнішня сонна артерія, утворившись, іде догори, розміщуючись дещо допереду та медіально (присередньо) щодо внутрішньої сонної артерії. Проходить позаду заднього черевця двочеревцевого м'яза та крізь товщу привушної залози і на рівні шийки нижньої щелепи розгалужується на 2 кінцеві гілки: поверхневу скроневу та щелепну артерію (2.03).
По ходу зовнішня сонна артерія віддає ряд значних бічних гілок, які за топографічними особливостями можна поділити на 3 групи:
1. 1. передню
2. 2. задню
3. 3. медіальну (присередню).
Присередня група гілок зовнішньої соннної артерії:
1. 1. верхня щитоподібна артерія (a.thyroidea superior) – відходить від зовнішньої сонної артерії близько місця її утворення, йде вгору, далі дугоподібно загинається, іде вниз та медіально і вступає у верхній полюс відповідної частки щитоподібної залози. По ходу артерія віддає гілочки паращитовидних залоз, гортані, під’язикової кістки і до грудинно-ключично-соскоподібного м’яза; (2.03)
2. 2. язикова артерія (а.lingualis) - відходить дещо вище від попередньої артерії, на рівні малого рога під'язикової кістки, йде догори і медіально (присередньо) та розгалужується в товщі язика. Крім того, постачає кров'ю м'язи дна порожнини рота, під'язикові слинні залози, піднебінні мигдалики, під'язикову кістку, надгортанник та шкіру передньоверхньої ділянки шиї. (2.03)
3. 3. лицева артерія (а.facialis) - відходить від зовнішньої сонної артерії на рівні кута нижньої щелепи, перегинається через край тіла нижньої щелепи, попереду від жувального м'яза, переходить на лице і, розміщуючись у товщі мімічних м'язів, іде в напрямку до медіального (присереднього) кута ока (2.03).
Від шийного відрізка лицевої артерії відходять гілочки до носової частини глотки, м'якого піднебіння, піднебінних мигдаликів, піднижньощелепної слинної залози, а також до м'язів та шкіри відповідної ділянки.
У ділянці лиця від артерії відходять м'язові та шкірні гілочки, а також верхня та нижня губні артерії, які анастомозують з однойменними артеріями протилежного боку і утворюють навколо щілини рота артеріальне кільце.
Задня група гілок зовнішньої сонної артерії
1. 1. потилична артерія (a.occipitalis) - відходить від зовнішньої сонної артерії на рівні заднього черевця двочеревцевого м'яза. Розгалужується в ділянці потилиці і віддає гілочки до навколишніх м'язів, шкіри, вушної раковини та до твердої оболонки головного мозку.
2. 2. задня вушна артерія (a.auricularis posterior) - відходить вище від потиличної артерії і, йдучи до соскоподібного відростка, віддає гілочки до вушної раковини, шкіри та м'язів потилиці, а також до стінок барабанної порожнини (2.03).
Медіальна (присередня) група гілок зовнішньої сонної артерії
1. 1. висхідна глоткова артерія (а.pharingea ascendens) – йде вгору до верхньої ділянки бічної стінки глотки. По ходу віддає гілочки до піднебінного мигдалика, слухової труби, м'якого піднебіння, стінок барабанної порожнини та до твердої оболонки головного мозку.
Кінцеві гілки зовнішньої сонної артерії
1. 1. поверхнева скронева артерія (а.temporalis superficialis) - піднімаючись догори, проходить у товщі привушної залози, попереду зовнішнього слухового ходу. Кінцевий відрізок розміщується під шкірою скроневої ділянки і поділяється тут на лобову і тім'яну гілки. Артерія постачає кров'ю привушну залозу, зовнішній слуховий хід, вушну раковину та скроневий м'яз, а від своєї початкової частини віддає поперечну артерію лиця, яка несе кров до м'язів та шкіри щоки.
2. 2. щелепна артерія (а.maxillaris) - одна з двох кінцевих гілок зовнішньої сонної артерії. Утворившись на рівні шийки нижньої щелепи, йде наперед, медіально (присередньо) та дещо догори, до крилопіднебінної ямки. За топографічними ознаками щелепну артерію поділяють на три відрізки (2.03).
Від І відрізка артерії (близько шийки нижньої щелепи) відходить ряд гілочок основна з них — глибока вушна артерія, що йде до зовнішнього слухового ходу і барабанної перетинки, та нижня коміркова артерія, яка йде до нижньої щелепи. (2.03).
Від II відрізка щелепної артерії, який розміщений між бічним крилоподібним та скроневим м'язами, відходять такі основні гілки:
- середня оболонкова артерія (проходить крізь остистий отвір у порожнину черепа і живить тверду оболонку головного мозку);
- - глибокі скроневі артерії (йдуть до скроневого та жувального м'язів);
- - щічна артерія (постачає кров'ю щічний м'яз, деякі мімічні м'язи і слизову оболонку порожнини рота). (2.03).
Від III (кінцевого) відрізка щелепної артерії відходять такі основні гілки:
- - підочноямкова артерія (крізь однойменну щілину переходить в очну ямку, а далі крізь підочноямковий отвір виходить на поверхню обличчя);
- - низхідна піднебінна артерія (йде до глотки, слухової труби, м'якого і твердого піднебіння та до піднебінного мигдалика);
- - клинопіднебінна артерія (проходить через однойменний канал у порожнину носа і постачає кров'ю задні відділи слизової оболонки) (2.03).
Дата добавления: 2015-09-27 | Просмотры: 895 | Нарушение авторских прав
|