КРОВ'ЯНИЙ ТИСК
Необхідною умовою руху крові по системі кровоносних судин є різниця тиску між артеріями і венами, яка створюється і підтримується серцем.
Тиск крові в різних відділах судинного русла неоднаковий: в артеріальній системі він вищий, у венозній - нижчий.
Кров'яний тиск - це тиск крові на стінки кровоносних судин. Вимірюється в паскалях і у міліметрах ртутного стовпа. Нормальний кров'яний тиск необхідний для циркуляції крові і постачання кров'ю органів і тканин, для утворення тканинної рідини в капілярах, а також для здійснення секреціі і екскреції.
Величина кров'яного тиску залежить від трьох основних факторів:
- частоти і сили серцевих скорочень;
- величини периферичного опору, тобто тонусу стінок судин в основному артеріол і капілярів;
- об'єму циркулюючої крові.
Тиск крові визначають в артеріальних, венозних, капілярних судинах. Артеріальний тиск у здорової людини є досить сталою величиною. Але він зазнає незначних коливань в залежності від фаз діяльності серця і дихання.
Розрізняють систолічний, діастолічний, пульсовий і середньодинамічний артеріальний тиск.
Систолічний (максимальний) тиск - відображає стан міокарду лівого шлуночка. Він становить 100 - 120 мм. рт. ст.
Діастолічний (мінімальний) тиск - характеризує ступінь тонусу артеріальних стінок. Він дорівнює 60 - 80 мм. рт. ст.
Пульсовий тиск - це різниця між величинами систолічного і діастолічного тиску. Пульсовий тиск необхідний для відкриття клапанів аорти і легеневого стовбура під час систоли шлуночків. В нормі він дорівнює 35 - 55 мм. рт. ст. Якщо систолічний тиск буде дорівнювати діастолічному, рух крові буде неможливим і наступить смерть.
Середньодинамічний тиск - дорівнює сумі діастолічнчго і 1/3 пульсового тиску. Середньодинамічний тиск виражає енергію безперервного руху крові і являє собою сталу величину для даної судини і організму.
На величину артеріального тиску впливають різні фактори: вік, час доби, стан організму, ЦНС і т.д.
Величина максимального АТ складнає у віці:
1 місяць - 80 мм. рт. ст.
10 - 14 років - 100 - 110 мм. рт. ст.
20 - 40 років - 110 - 150 мм. рт. ст..
З віком максимальний тиск збільшується в більшому ступені, ніж мінімальний. Протягом доби спостерігається коливання величини артеріального тиску: вдень він вищий, ніж вночі.
Значне підвищення максимального АТ може спостерігатись при важкому фізичному навантаженні, під час спортивних змагань і т. п. Після припинення роботи або закінчення змагань артеріальний тиск швидко повертається до вихідних показників.
Зниження максимального кров'яного тиску нижче 100 мм. рт. ст. називають гіпотонією, а підвищення вище 140 мм. рт. ст. - гіпертонією. Гіпотонія може наступити в результаті отруєння деякими наркотиками, при сильних травмах, поширених опіках, значних крововтратах.
Стійка гіпотонія або гіпертонія можуть свідчити про порушення функцій органів, фізіологічних систем і організму в цілому. В цих випадках необхідна кваліфікована лікарська допомога.
У людини артеріальний тиск вимірюють непрямим методом по Короткову. Для цієї мети користуються сфігмоманометром і фонендоскопом. Артеріальний тиск у людини переважно вимірюють на плечовій артерії. Гумову манжету щільно накладають на плече. Після цього за допомогою груші в манжетці піднімають тиск повітря вище за припускаючу величину систолічного тиску крові в артерії. Потім в ділянці ліктьового згину, на плечову артерію ставлять фонендоскоп і починають з допомогою гвинтика поступово випускати повітря з манжетки, знижуючи тиск в ній. Коли тиск в манжетці знизиться настільки, що кров при систолі стає здатною його подолати, прослуховують характерні звуки - тони. Ці тони зумовлені появою руху крові при систолі і його відсутністю при діастолі. Покази манометра, які відповідають появі тонів, характеризують максимальний, або систолічний тиск в плечовій артерії.
При подальшому зниженні тиску в манжетці тони спочатку посилюються, а потім затихають і перестають прослуховуватись. Припинення звукових явищ свідчить про те, що тепер і під час діастоли кров здатна проходити по судині. Настає безперервний рух крові, який не супроводжується звуковими явищами. Покази манометра, які відповідають моменту зникнення тонів, характеризують діастолічний, мінімальний тиск в плечовій артерії.
Дата добавления: 2015-09-27 | Просмотры: 1652 | Нарушение авторских прав
|