СЕРЦЕВОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
Серце володіє автоматизмом, тобто воно скорочується під впливом імпульсів, які виникають в його спеціальній тканині. Але в цілісному організмі людини робота серця регулюється за рахунок нейрогуморальних процесів, які змінюють інтенсивність скорочень серця і пристосовують його діяльність до потреб організму і умов існування.
Нервова регуляція роботи серця
В нервовій регуляції діяльності серця головна роль належить блукаючим і симпатичним нервам, які відносяться до вегетативної нервової системи.
В 1845 р. німецькі фізіологи брати Вебер показали, що слабі подразники блукаючих нервів приводять до сповільнення ритму серця, сильні - зумовлюють зупинку серцевих скорочень. Після припинення подразнення блукаючих нервів діяльність серця може знову відновитись.
Вплив подразнення симпатичних нервів на діяльність серця був встановлений російським фізіологом І.Ф.Ціоном (І866р.). Він спостерігав у тварин прискорення ритму серця при подразненні симпатичних нервів.
На даний час встановлено, що блукаючі і симпатичні нерви при їх збудженні змінюють не тільки ритм і силу серцевих скорочень, але і впливають на збудливість і тонус серцевого м'яза, а також швидкість проведення збудження.
Важливі дані отримав І.П.Павлов при вивченні впливу симпатичних нервів на роботу серця. Він виявив, що при подразненні однієї з гілок симпатичного нерва, іде закономірне посилення систоли. Цю нервову гілку І.П.Павлов назвав посилюючим нервом серця і зробив припущення про його вплив на обмінні процеси в міокарді. Виникло уявлення про трофічну функцію нервової системи, тобто про її вплив на живлення тканин.
Вчення І.П.Павлова про трофічну функцію нервової системи отримало підтвердження і подальший розвиток. Встановлено, що при подразненні посилюючого нерва і при підвищенні функціональної активності серця в серцевому м'язі збільшується кількість скоротливих білків. Крім того, за допомогою радіоактивного методу було показано, що посилюючий нерв серця стимулює синтез і розпад АТФ, яка є джерелом єнергії для виконання серцем механічної роботи.
Регулює і корегує діяльність серця через блукаючі та симпатичні нерви кора півкуль великого мазку. Доказом впливу кори великого мозку на діяльність серця є можливість утворення умовних рефлексів, які досить легко утворюються у людини, а також у тварин.
Умовнорефлекторні реакції лежать в основі так званих передстартових станів спортсменів. Встановлено, що в них перед бігом збільшується систолічний об'єм серця і частота серцевих скорочень. Відповідні зміни в діяльності серця викликають у людини різні емоційні стани (хвилювання, страх, гнів, злість, радість), що також свідчить про вплив кори великого мозку на роботу серця.
Гуморальна регуляція діяльності серця.
На діяльність серця впливають гормони, деякі електроліти та інші високоактивні речовини, які надходять в кров і є продуктами життєдіяльності багатьох органів і тканин організму.
Ацетилхолін і норадреналін - медіатори нервової системи, виражено діють на роботу серця. Дія ацетилхоліну невіддільна від функції парасимпатичних нервів, так як він синтезується в їх закінченнях. Ацетилхолін зменшує збудливість серцевого м'яза і силу його скорочень.
Важливе значення для регуляції діяльності серця мають норадреналін (медіатор) і адреналін (гормон). Серце володіє здатністю утримувати адреналін, який приноситься кров'ю. Дія адреналіну сумується з впливом на серце норадреналіну, який утворюється в закінченнях симпатичних нервів. Адреналін інорадреналін стимулюють обмінні процеси в серці, підвищують використання енергії і тим самим збільшують потребу міокарду в кисні. Адреналін одночасно викликає розширення коронарних судин, що сприяє покращенню живлення серця.
На роботу серця впливає кількість в крові калію і кальцію. Підвищення вмістукальцію збільшує частоту і силу скорочень, підвищує збудливість і провідність серця. Калій діє протилежно. Отже, для нормальної роботи серця необхідне оптимальне співвідношення в міжклітинній рідині іонів калію і кальцію.
Гормони кори наднирників, ангіотензин і серотонін також збільшують силу скорочень міокарду, а тироксин прискорює серцевий ритм.
Дата добавления: 2015-09-27 | Просмотры: 736 | Нарушение авторских прав
|