Значення самоосвіти і самовиховання в житті та діяльності фельдшера і акушерки. Підвищення кваліфікації. Атестація професійного рівня
Навчання у медичному училищі (коледжі) є лише початком здобування знань, необхідних для того, щоб стати компетентним спеціалістом (фельдшером, акушеркою). Безперервне навчання необхідне для здійснення діяльності на високому рівні якості та Професіоналізму. Фельдшер чи акушерка повинні прагнути до здобуття інформації з різних джерел, вивчати нові альтернативні підходи, застосовувати нові методи, використовуючи власні зусилля та передовий досвід своїх колег. Допитливий медичний працівник з різних наукових джерел почерпне щось нове і цінне для свого професійного розвитку.
Професійне зростання залежить від того, наскільки фельдшер навчилися використовувати свій розум і досвід. З часом деяка частина здобутих у медичних училищах (коледжах) знань стає застарілою, і для того, щоб ефективно працювати в умовах, які швидко змінюються, необхідні нові знання.
Свій професійний розвиток фельдшери і акушерки здійснюють на курсах підвищення кваліфікації, які зазвичай функціонують у провідних медичних коледжах (училищах), вищих навчальних медичних закладах III—IV рівнів акредитації. Курси підвищення кваліфікації з одного і того самого профілю роботи потрібно проводити один раз на п'ять років.
Згідно з Додатком № 1 до наказу Міністерства охорони здоров'я України від 23 жовтня 1991 р. № 146 "Положення про атестацію середніх медичних працівників" атестація проводиться з метою підвищення їхньої кваліфікації, професійного рівня та ефективності медичної допомоги населенню. Атестації підлягають середні медичні працівники всіх спеціальностей зі стажем роботи не менше 5 років.
Установлюється два види атестації: атестація і переатестація. Атестація на підвищення кваліфікаційної категорії може відбуватися не раніше, ніж через рік після проходження спеціалістом попередньої атестації. Переатестацію проходять спеціалісти, які вже мають кваліфікаційну категорію з метою її підвищення.
Якщо на переатестації комісія підтверджує раніше присвоєну категорію, то в посвідчення вноситься позначка про проходження переатестації. Якщо при атестації (переатестації) медичному працівникові змінено кваліфікаційну категорію, то видається нове посвідчення.
У разі винесення атестаційною комісією рішення про зняття кваліфікаційної категорії посвідчення атестованого здається в атестаційну комісію.
Кваліфікація середніх медичних працівників визначається за трьома кваліфікаційними категоріями — другою, першою та вищою, які надаються за умови наявності стажу з даної спеціальності не менше 5, 7 та 10 років відповідно.
Середні медичні працівники, які бажають пройти атестацію, подають працівникові закладу охорони здоров'я заяву та звіт за останні три роки роботи зі спеціальності. У звіті описується виконана за цей час робота, її обсяг, основні показники, проведені санітарно-освітні заходи та подається інформація про підвищення кваліфікації.
Від чергової атестації (переатестації) звільняються вагітні, а також особи, які перебувають у відпустці по догляду за дитиною, згідно з чинним законодавством.
Отримання відповідної категорії заохочується підвищенням заробітної плати.
КВАЛІФІКАЦІЙНА ХАРАКТЕРИСТИКА СПЕЦІАЛЬНІСТЬ № 5110101 "ЛІКУВАЛЬНА СПРАВА"
Фельдшер готується до надання долікарняної лікувально-профілактичної та санітарно-профілактичної допомоги, першої термінової медичної допомоги при гострих захворюваннях і нещасних випадках.
Фельдшер повинен знати:
1. Основи законодавства України про охорону здоров'я, постанови уряду України з питань охорони здоров'я і навколишнього середовища; організаційну структуру, правові та економічні аспекти діяльності лікувально-профілактичних закладів; методику статистичних досліджень; відомості про стан здоров'я населення; правила техніки безпеки при роботі з медичним інструментарієм і обладнанням; питання організаційної діяльності служби екстремальної медицини і медичної служби цивільної оборони.
2. Основні положення медико-біологічних дисциплін і основи загальноспеціальних дисциплін, необхідні для вирішення професійних завдань; анатомо-фізіологічні, вікові, статеві, психологічні особливості здорової і хворої людини; причини і чинники ризику виникнення патологічних процесів в організмі, механізм їх виникнення і розвитку; основи фармакотерапії, дозування та методику введення в організм лікарських засобів; правила обліку, виписки і зберігання лікарських препаратів.
3. Сучасну класифікацію, етіологію і патогенез найбільш поширених захворювань людини, методи їхньої діагностики; принципи лікування і догляду за хворими, особливості патології людини в різних вікових групах.
4. Методику обстеження і догляду за хворими, дітьми і людьми похилого віку, маніпуляційну техніку; сучасну анестезійну і реанімаційну апаратуру, основні види реанімаційних заходів; правила асептики і антисептики; принципи санітарно-протиепідемічного і лікувально-охоронного режиму; принципи і норми медичної етики і деонтології.
5. Принципи профілактики захворювань і основи здорового способу життя; методи санітарно-гігієнічного і епідемічного обстеження; методи диспансерного обслуговування населення; специфічну профілактику захворювань; основи раціонального харчування, діти і оптимального розпорядку праці та побуту; питання охорони здоров'я дітей; методи санітарно-освітньої роботи.
Фельдшер повинен уміти:
1. Проводити загальне і клінічне обстеження хворих і оцінювати результати; діагностувати типові випадки найбільш поширених захворювань, призначати лікування, виписувати рецепти; володіти сучасними методами терапії і профілактики захворювань; направляти хворих на консультації та обстеження до лікарів-спеціалістів, лабораторні та функціональні дослідження; володіти методами обстеження дітей і вагітних.
2. Надавати невідкладну (термінову) долікарську допомогу; володіти прийомами реанімації; асистувати лікареві під час оперативних втручань і складних інструментальних досліджень та лікарських процедур; приймати нормальні пологи.
3. Здійснювати спостереження і догляд за хворими, дітьми і людьми похилого віку в умовах лікувально-профілактичних закладів і вдома; готувати пацієнтів та інструментарій для лікувально-діагностичних процедур; володіти методиками забору матеріалу для лабораторних досліджень; виконувати нескладні лабораторні дослідження, вміти їх оцінювати; забезпечувати лікувально-оздоровчий і санітарно-протиепідемічний режим.
4. Здійснювати поточний санітарний нагляд за закладами для дітей і підлітків, комунальними, харчовими і промисловими об'єктами, водопостачанням і очисткою населених пунктів; організовувати і проводити протиепідемічні заходи у вогнищах інфекційних захворювань, у тому числі карантинних.
5. Вести затверджену медичну документацію; здійснювати експертизу тимчасової непрацездатності; володіти методикою розрахунку та аналізу статистичних показників діяльності закладів охорони здоров'я, якості надання медичної допомоги і стану здоров'я населення; вирішувати деонтологічні завдання, пов'язані з професійною діяльністю.
6. Проводити санітарно-освітню роботу серед населення з питань профілактичної медицини, гігієнічного навчання і виховання населення, пропаганди здорового способу життя. Сприяти формуванню етики і сімейних відносин, раціональному плануванню сім'ї.
Дата добавления: 2015-09-27 | Просмотры: 1318 | Нарушение авторских прав
|