на тему:«Запалення. Етіологія, патогенез, класифікація. Патофізіологія запалення. Гарячка.»
План лекції
Запалення: етіологія, патогенез, класифікація.
Гарячка: етіологія, патогенез, види температурних кривих і їх характеристика.
Запалення: етіологія, патогенез, класифікація.
Запалення - типовий патологічний процес, який виникає в результаті пошкодження тканини і проявляється комплексом структурних, функціональних і метаболічних порушень, а також розладами мікроциркуляції.
Крім того, запалення є важливою захисно-пристосувальною реакцією, яка сформувалася в процесі еволюції як засіб збереження цілого організму за рахунок втрати його якоїсь певної частини.
Запалення ушкоджує цілу структурно-функціональну одиницю тканини або органа, яка носить назву гістіон і включає в себе:
1) специфічні для даної тканини чи органа клітини (паренхіматозні клітини);
2) елементи сполучної тканини: а) клітини (фіброцити, фібробласти, моноцити, гранулоцити, тканині базофіли), б) сполучнотканинні волокна (колагенові, еластичні, ретикулярні), в) основна речовина (гіалуронова кислота, глікозаміноглікани, глюкопротеїди);
3) мікроциркуляторне русло (гематичне і лімфатичне);
4) нервовий апарат.
Етіологія запалення.
Фактори, які викликають запалення, називаються флогогенними (агентами) і поділяються на: 1) екзогенні і 2) ендогенні.
1) До екзогенних факторів відносяться: а) фактори фізичного походження (механічні, термічні, іонізуюче і ультрафіолетове випромінювання), б) хімічні фактори (кислоти, луги, солі важких металів, феноли, альдегіди і т.ін.), в) біологічні агенти (віруси, бактерії, грибки, найпростіші).
2) Ендогенні фактори: а) продукти порушеного метаболізму (азотисті сполуки - при уремії, сечова кислота - при подагрі), б) крововиливи та продукти розпаду формених елементів крові, в) імунні комплекси (комплекс антиген-антитіло, компоненти комплемента і т. ін.).
Запаленнякласифікують:
1) За перебігом: а) гостре, б) підгостре, в) хронічне.
2) За причиною: а) неінфекційного походження (банальне або неспецифічне) – викликається неінфекційними чинниками; б) інфекційного походження, яке включає в себе специфічні запалення (туберкульоз, сифіліс, лепра, склерома, сап).
3) За характером преважання фази запалення: а) альтеративне (переважають процеси пошкодження (некроз). Спостерігається при інфекційному ураженні паренхіматозних орга-нів (кавернозний туберкульоз з розпадом легеневої тканини);
б) ексудативне (переважають явища ексудації та еміграції лейкоцитів. Воно поділяється за характером ексудату: серозне, катаральне, фібринозне, гнійне та ін..);
в) проліферативне ( переважають процеси розмноження клітин гематогенного чи гістогенного походження, що може привести до надмірного розвитку сполучної тканини (цирозу).
4) У залежності від реактивності організму запалення може бути: а) нормергічним - адекватним за проявами фактору, який його викликав; б) гіперергічним – бурний перебіг запалення, наприклад, на фоні сенсибілізації; в) гіпоергічним – із незначними проявами (у дітей 1-го місяця життя, у старечому віці, при значному виснаженні організму).