АкушерствоАнатомияАнестезиологияВакцинопрофилактикаВалеологияВетеринарияГигиенаЗаболеванияИммунологияКардиологияНеврологияНефрологияОнкологияОториноларингологияОфтальмологияПаразитологияПедиатрияПервая помощьПсихиатрияПульмонологияРеанимацияРевматологияСтоматологияТерапияТоксикологияТравматологияУрологияФармакологияФармацевтикаФизиотерапияФтизиатрияХирургияЭндокринологияЭпидемиология

Харчування вагітних із захворюваннями ендокринної системи

Прочитайте:
  1. E Аномалії розвитку нервової системи
  2. VІІ. ОБ’ЄКТИВНЕ ОБСТЕЖЕННЯ СЕРЦЕВО-СУДИННОЇ СИСТЕМИ
  3. А) Характеристика методів візуалізації сечової системи, показання до застосування, їх можливості та обмеження.
  4. Аглютиногени і аглютиніни системи АВ0.
  5. Анатомія вегетативної нервової системи
  6. Анатомія дихальної системи (верхні дихальні шляхи)
  7. Анатомія та фізіологія дихальної системи
  8. Анатомія, вікова фізіологія і гігієна серцево-судинної системи
  9. Анатомо- фізіологічна характеристика ендокринної системи. Гормони як біологічно-активні речовини.
  10. Анатомо-фізіологічна характеристика вегетативної нервної системи.

Дифузний ток ичний зоб. Надмірне витрачання енергії у зв'язку з підвищенням основного обміну у вагітних з тиреотокси* козом повинне компенсуватись призначенням дієти з високою енер-в гетичною цінністю (4000—4200 ккал) на добу.

Кількість усіх харчових інгредієнтів у раціоні вагітних повинД на бути збільшена, особливо білків із розрахунку 1,5 г на 1 кг мас] тіла. Дієта повинна вміщувати також підвищену кількість вітамішіД і мінеральних солей, особливо солей кальцію. Тонізуючі напої (чай кава, какао) необхідно повністю виключити із дієти.

Дієта вагітних із ендемічним зобом повинна також вміщуваті збалансовану кількість білків, жирів, вуглеводів, вітамінів, макроД і мікроелементів. У дієту включають продукти — джерела фенілаД ланіну, необхідного для синтезу гормонів щитоподібної залози (сирЯ яловичина, яйця, тріска). Потрібно обов'язково вживати морськЦ продукти (морську рибу, морську капусту), які вміщують значн; кількість йоду, а також йодовану сіль.

При гіпотиреозі вагітним рекомендується дієта пониженої енер Д гетичної цінності (2400—2600 ккал) за рахунок збільшення в раціоі кількості білків і обмеження жирів і вуглеводів. З метою уникнен-Я ня закрепів, які часто спостерігаються при гіпотиреозі, споживають^ продукти, які вміщують багато клітковини. Рекомендуються про­дукти, багаті на аскорбінову кислоту, вітаміни А і каротин (смороди­на, морква, риб'ячий жир, томати, абрикоси, персики).

ХАРЧУВАННЯ ПАЦІЄНТІВ j 25

У вагітних, хворих на цукровий діабет, які не лікуються, но­вонароджені часто гинуть або хворіють після народження. Перина­тальна смертність при цукровому діабеті і понині залишається висо­кою. При цукровому діабеті в першу чергу порушується вуглеводний обмін, що зумовлено недостатністю інсуліну. При легких формах цукрового діабету допустимо лікувати захворювання тільки призна­ченням відповідної дієти. У дієті солодощі замінюють ксилітом. Діє­та є обов'язковим компонентом комплексного лікування всіх форм цукрового діабету і у випадку проведення інсулінотерапії кожній ва­гітній призначають лікувальне харчування залежно від форми цук­рового діабету, тяжкості його перебігу, терміну вагітності, маси тіла, енерговитрат і наявності супутніх ускладнень.

Як повноцінні білки вагітним рекомендують вживати молоко, кефір, простоквашу, нежирний сир, нежирні сорти м'яса і птиці, риби, яєчний білок. Супи рекомендують овочеві, молочні і фрук­тові.

Вуглеводи поповнюють шляхом включення в раціон житнього хліба із борошна грубого помелу, овочів, несолодких ягід і фруктів. Обмежують страви із круп, бобових, макаронних виробів, картоплі, моркви. У раціон вагітних можна включити по 1/2 — 1 чайній ложці меду 2 рази в день. Цукор замінюють ксилітом або сорбітом. Із жирів рекомендують вживати масло, олію. У раціон уводять відвар пше­ничних висівок і шипшини, який вміщує вітаміни групи В, а також вітаміни С і А. Вміст кухонної солі особливо зменшують в останні мі­сяці вагітності. У дієті вагітних, хворих на цукровий діабет середньо­го і тяжкого ступенів, які отримують інсулін, важливо раціонально розподілити кількість вживаних вуглеводів протягом доби. Основна кількість вуглеводів поступає з їжею під час сніданку і обіду. Перед сніданком і обідом доцільно вводити інсулін. Вагітні, хворі на цукро­вий діабет, повинні отримувати їжу кожні 3 год невеликими порція­ми. Такий режим харчування запобігає надмірному навантаженню клітин у підшлунковій залозі і сприяє рівномірній утилізації їжі ор­ганізмом.

~ Харчування вагітних при ожирінні

При ожирінні різко збільшується частота ускладнень ва­гітності (гестози першої і другої половини вагітності, невиношуван-ня), пологів (слабкість пологової діяльності, підвищена кровотеча, травматизм матері і плода) і післяпологового періоду. У 60—90 % ви­падків причиною ожиріння є переїдання, тому розроблення раціонів харчування вагітних, які страждають ожирінням, є надзвичайно важливим. Нині дієтичне харчування є основним методом лікування


126 ________________________________ * ________________________________

ожиріння у вагітних. Правильно підібрана дієта сприяє нормально­му перебігу вагітності і пологів, позитивно впливає на стан плода і новонародженого.

Основна особливість дієти заключається в низькій енергетичній цінності її, що досягається шляхом зменшення вмісту в ній легко­засвоюваних вуглеводів на фоні помірного вмісту жирів і достатньої кількості білків. Для зниження збудження харчового центру при­значають часте споживання (5—6 разів) їжі, яка має низьку енерге­тичну цінність і займає великий об'єм, що сприяє усуненню відчуття голоду, а також виключають із раціону смакові речовини, які підви­щують збудження харчового центру і збільшують апетит.

У дієті обмежують кільк сть кухонної солі і кількість рідини — до 1 л, виключають гострі страви, прянощі, приправи, які збуджують апетит. Раціони харчування для вагітних з ожирінням складають ін­дивідуально під контролем більшення маси тіла (щотижневе зважу­вання) і у разі потреби вво ять корективи.

Крім дієт, важливим лікувальним чинником для вагітних з ожи­рінням є фізкультура (вран шня зарядка і спеціальний комплекс лі­кувальних вправ).

! Лікувальне харчування вагітних при анемії

Основними причинами, які спричинюють залізодефіцит-ну анемію у вагітних, є збільшення потреби в залізі плода, який роз­вивається, порушення обміну заліза під час вагітності, недостатнє постачання його в організм матері внаслідок дефіциту заліза в їжі, порушення всмоктування його в травному каналі. Анемія розвиваєть­ся також при дефіциті міді, яка необхідна для нормального синтезу гемоглобіну. У вагітних із залізодефіцитною анемією пригнічується клітинний і гуморальний імунітет.

При недостатності адаптаційних механізмів порушується газооб-мін між організмом матері і плода, розвивається внутрішньоутроб-1 на гіпоксія, можлива загибель плода. Спостерігається також неви-^ нотування, пізні гестози, передчасне відходження навколоплідних вод, патологічна крововтрата, слабкість пологової діяльності, висока мертвонароджуваність, а також смертність дітей у першу добу.

Велике значення в лікуванні і профілактиці залізодефіцитної анемії відіграє раціональне харчування. Цільове призначення дієти — заповнення наявного при анемії дефіциту білка, заліза, мікроелемен­тів і вітамінів.

У раціон вагітних з анемією повинні входити продукти, багаті незамінними амінокислотами (сир, м'ясо, риба, яйця, бобові); про­дукти, багаті на залізо (печінка, язик, яйця, м'ясо, ікра осетринова і

ХАРЧУВАННЯ ПАЦІЄНТІВ уЦ

кетова; фрукти — яблука, абрикоси, персики, груші; овочі — буряк, гарбуз, томати; ягоди — полуниця, малина, ожина).

Особливу увагу слід приділити технології приготування їжі. Для збереження вітамінів необхідно нарізані овочі опускати в кип'яток і варити в щільно закритому емальованому посуді тільки до готов­ності. Страви із сухих овочів треба готувати безпосередньо перед спо­живанням.


Дата добавления: 2015-09-27 | Просмотры: 524 | Нарушение авторских прав







При использовании материала ссылка на сайт medlec.org обязательна! (0.004 сек.)