АкушерствоАнатомияАнестезиологияВакцинопрофилактикаВалеологияВетеринарияГигиенаЗаболеванияИммунологияКардиологияНеврологияНефрологияОнкологияОториноларингологияОфтальмологияПаразитологияПедиатрияПервая помощьПсихиатрияПульмонологияРеанимацияРевматологияСтоматологияТерапияТоксикологияТравматологияУрологияФармакологияФармацевтикаФизиотерапияФтизиатрияХирургияЭндокринологияЭпидемиология
|
Харчування вагітних __________із захворюваннями органів травлення
При вагітності, особливо в другій її половині, коли матка значно збільшується, суттєво змінюється положення і кровообіг органів черевної порожнини, зокрема шлунка, кишок, печінки, тому нерідко при вагітності спостерігаються диспепсичні розлади — ЯУД°-та, блювання, відрижка, печія, закрепи.
Основними принципами дієтотерапії хронічних запальних захворювань шлунка є повноцінне харчування і виключення хімічних і термічних подразнень органа.
Доцільно вживати добовий раціон харчування за 5—6 прийомів, що забезпечує зменшення об'єму кожної порції їжі і сприяє покращанню її переварювання. Обмежують продукти, які багаті на клітковину. Виключають смажені страви. Із дієти виключають страви, багаті на екстрактивні речовини і ті, які стимулюють секреторну і моторну функцію шлунка: міцні м'ясні, рибні, грибні бульйони, концентровані підливи, соління, спеції, прянощі, смажені страви, консерви, копчені і мариновані вироби, свіжий м'який хліб. Найбільш фізіологічна їжа температури 36—37 °С.
При виразковій хворобі шлунка хронічному гастриті з підвищеною секреторною функцією шлунка в стадії загострення першими стравами рекомендують подавати слизові супи із круп (вівсяної, манної, рисової) з додаванням яєчно-молочної суміші, масла, верш-
122 _________________________________X!_________________________________
ків; у дієту включають не круто зварені яйця, парові омлети (не більше трьох яєць у день), молоко, сирне парове суфле. Масло додають у готові страви. Із нежирних сортів яловичини, м'яса птиці і риби готують парове суфле. Із круп готують рідкі протерті каші з додаванням молока або вершків. Із солодких сортів ягід і фруктів готують киселі і желе. Рекомендую ь використовувати мед.
Із дієти виключають хлі і хлібобулочні вироби, страви і гарніри із овочів, закуски, соуси, пр нощі. Потім через тиждень призначають сухарі із білого хліба, м'ясо і рибу у вигляді парових фрикадельок.
У стадії ремісії м'ясні страви готують із нежирних сортів м'яса: яловичини, курки, кролика, індика і вживають його не протертим, відвареним або запеченим. Гбтують не круто зварені яйця або омлети. Виключають продукти, які тимулюють секрецію шлункового сока і подразнюють слизову оболонку шлунка: міцні м'ясні, рибні, грибнії бульйони, гострі соуси і підливи, смажені страви, соління, копчен-1 ня, маринади, міцний чай, каву, продукти багаті на грубу рослинну! клітковину (редька, груші, айва). І
Доцільно вживати масл, соняшникову, кукурудзяну олії. При! схильності до закрепів включають овочі, фрукти, чорний хліб, одно-1 денний кефір, чорнослив, мед. І
їжу споживають невели ими порціями, через кожні 3—4 год. j
Харчування вагітних із захворюваннями ___________печінки і жовчних шляхів;
При гострих гепатитах дієта повинна бути повноцін-j ною з деякими обмеженнями вмісту жирів і відповідним збільшен-і ням кількості вуглеводів. З
У дієту включають легкозасвоювані білки молока і молочних] продуктів, рекомендують також білок м'яса і риби. Біля 2/3 білків] добового раціону повинні становити білки тваринного походження. І Джерелом найбільш повноцінних рослинних білків є гречана і вівсяні на крупи, які потрібно використовувати. я
Дієта, багата білками, сприяє регенерації гепатоцитів, зменшенії ню гіпопротеїнемії, захищає печінку від токсичних впливів, підвив щує імунні реакції організму, покращує розвиток плода. щ
У дієту вводять до фізіологічно необхідної кількості масло і особ-?! ливо олію, що має виражену жовчогінну властивість, вміщує ненаси*] чені жирні кислоти, які зменшують жирову інфільтрацію печінки, а також є джерелом вітаміну Е, необхідного для росту плода. )
Дієта вагітних, хворих на гепатит, повинна вміщувати достатню] кількість вуглеводів (фрукти, соки, компоти, мед). Питво збільшу-] ють до 2 л у вигляді відвару шипшини на пшеничних висівках, соків,
________________________________ ХАРЧУВАННЯ ПАЦІЄНТІВ __________________________________ ^3
чаю, киселів, 5 % розчину глюкози з аскорбіновою кислотою. Кількість кухонної солі знижують до 6 г.
Рекомендують 4—6-разове харчування невеликими дозами. Натще — відвар шипшини на пшеничних висівках, о 8.00 — перший сніданок (20 % енергетичної цінності добового раціону); 11.00 — другий сніданок — 15 %; 14.00 — обід — ЗО %; 17.00 — полудень — 5 %; 19.00 — вечеря — 20 %; на ніч — склянка кефіру.
Після ліквідації жовтухи і диспепсичних розладів у раціон включають вегетаріанські і молочні протерті супи, парові котлети, теф-телі, відварену курку, рибу, омлет. Щоденно дають свіжий сир з молоком, варенням чи медом. Дозволяють їсти житній хліб, сирі овочі, квашену капусту.
При хронічних захворюваннях печінки в дієті вагітних повинна бути достатня кількість олії. У вагітних значно зростає потреба у повноцінних білках, вітамінах, нерафінованих вуглеводах, мінеральних речовинах. У дієті обмежують вміст кухонної солі до 5—6 гіу2 рази збільшують вміст заліза, міді, цинку. Із напоїв призначають відвар шипшини, чай з молоком, рідкі фруктові соки і киселі. Хліб (чорний і білий) дають вчорашньої випічки.
Таким чином, розроблена дієта як засіб комплексної терапії хронічного гепатохолециститу у вагітних відіграє значну роль у благополучному перебігу вагітності і народженні здорової дитини.
Харчування вагітних із захворюваннями нирок _________і сечових органів
У харчовий раціон вагітних, хворих на гломерулонефрит, включають продукти, які багаті речовинами, що справляють протизапальну, антианемічну, десенсибілізувальну, сечогінну і гіпотензивну дію. Кількість білків у харчовому раціоні повинна бути не менша 1 г на 1 кг маси тіла. Призначається дієта, бідна на солі натрію, яка сприяє зменшенню затримки води в організмі і зниженню артеріального тиску. Зазвичай у добовому раціоні гіпонатрієвої дієти вміщується 5—6 г кухонної солі. Більш значне зменшення кухонної солі протягом тривалого часу небезпечне, тому що у вагітної можуть виникнути ознаки хлоропенії і гіпонатріємії (блювання, судоми).
При нормальному або незначному підвищенні артеріального тиску і відсутності набряків кількість рідини в дієті не треба обмежувати. При вираженій гіпертензіїінабряках кількість рідини призначається індивідуально залежно від стану видільної функції нирок.
У харчовий раціон хворих на хронічний гломерулонефрит як джерело білків доцільно включати яєчний білок, що містить усі необхідні незамінні амінокислоти і має меншу кількість азоту та солей
124 ________________________________v|_____________________________
натрію порівняно з іншим продуктами, які багаті на білки (м'ясоі риба, сир). Із жирів рекомендують масло, але перевагу надають олії,,! їжу готують без солі, м'ясо поживають відвареним, овочі — сирі, ва> рені, тушені.
Протягом усієї вагітнос і регулярно, 1 раз на тиждень, призначають розвантажувальний д нь. Кількість спожитої рідини залежит*] від форми пієлонефриту і коригується обліком даних про добовий] діурез.
У період загострення п оцесу і в період ремісії корисний морс із| журавлини, який у печінц під впливом амінооцтової кислоти пере%1 творюється в гіпурову кислоту, яка має бактерицидну дію в нирках ц сечових органах.
Вагітним із латентним еребігом захворювання дозволяють вжи-вати до 5—6 г кухонної солі. і
При хронічній нирков й недостатності дієту призначають і урахуванням ступеня і ви аженості захворювання. |
Дата добавления: 2015-09-27 | Просмотры: 578 | Нарушение авторских прав
|