Структура метафазної хромосоми
Хроматин – активна форма генетичного матеріалу, з якої може зчитуватися генетична інформація у період між поділами.
Хромосоми – неактивна форма генетичного матеріалу, зберігають спадкову інформацію у період клітинного поділу. Біологічне значення трансформації хроматину у хромосому – утворення структур, зручних для маніпуляцій при поділі клітини, що сприяє його рівномірному розподілу між дочірніми клітинами. На відміну від хроматину, хромосоми містять матрикс мітотичних хромосом. Це нехроматинові структури, що є скупченням тонких фібрил і гранул РНП (рибонуклеопротеїд). Функція матриксу - участь у конденсації хромосом.
Матрикс мітотичних хромосом звільняється при деконденсації хромосом в телофазі і помітний у вигляді скупчення фібрил і гранул навколо кожної хромосоми.
Мітотична хромосома – паличковидна структура різної довжини з досить постійною товщиною. Зона первинної перетяжки ділить хромосому на два плеча. Хромосоми з рівними плечами називають метацентричними, з плечами різної довжини – субметацентричними. Палочковидні хромосоми з майже непомітним другим плечем називають акроцентричними.
В області первинної перетяжки (найбільш спіралізованої ділянки) міститься центромера, в якій розміщений кінетохор. До цієї зони під час мітозу підходять мікротрубочки клітинного веретена. Деякі хромосоми мають вторинну перетяжку, саме тут в інтерфазі проходить формування ядерця, тобто вони і є ядерцевими організаторами. Вторинні перетяжки розміщені біля дистального кінця хромосоми і відділяють маленьку ділянку, що називається сателіт або супутник.
Плечі хромосом закінчуються теломерами, кінцевими зонами, що є генетично неактивними спіралізованими ділянками. Вони запобігають з’єднанню хромосом між собою.
Сукупність числа, форми і розмірів хромосом називають каріотипом. Він є видовою ознакою організму. За кількістю хромосомних наборів виділяють гаплоїдні (з одним хромосомним набором) статеві клітини і диплоїдні (з двома наборами) соматичні клітини. Соматичні і статеві клітини не слід путати з соматичними і статевими хромосомами: в диплоїдних клітинах людии 22 пари соматичних і одна пара статевих хромосом: ХY у чоловіків ХХ у жінок.
Дата добавления: 2015-10-11 | Просмотры: 614 | Нарушение авторских прав
|