У онтогенезі кінцівки ссавців закладаються на 4 тижні ембріонального розвитку у вигляді випинів(бруньок),утворених ектодермою на вентро-латеральній стінці тулуба.У ці випини з декількох сегментів(5-6)вростають мезенхіма(джерело скелету та судин),м»язові клітини та нерви.
Уже на ранніх стадіях розвитку кінцівок намічається їх розділення на пояс та вільний відділ.Диференціювання частин кінцівок починається утворенням первинних пластинок кисті і стопи.Потім формуються плече,стегно,передпліччя і гомілка.Протягом 2-го місяця ембріогенезу з»являються центри з яких розвиваються хрящові закладки кісток, згодом хрящовий скелет кінцівок починає скостенівати,час появи центрів скостеніння в окремих кістках є різний і залежить від тварини,годівлі,умов утримання.Всі кістки кінцівок,за винятком ключиць проходять 3 стадії:сполучнотканинну-хрящову-кісткову.Ключиця належить до покривних, тому пропускає хрящову стадію.Ембріональне утворення скелету грудних кінцівок проходить інтенсивніше,ніж тазових.Зміна суглобових поверхонь кісток при переході від стопо до фалангоходіння знижує рухливість окремих суглобів і обумовлює спеціалізацію їх рухів лише в певних осях.
31.Опишіть видові особливості кісток автоподію собаки.
Базиподій:у собаки променева кістка зростається з проміжною,формуючи променево-проміжну. Для з’єднання з центральною заплесновою кісткою є спеціальна голівка надп’яткової кістки.Заплеснева кістка клиноподібна, основа її спрямована дорсально.
Метаподій: п’ясткові кістки (I–V) довгі, з типовими дистальними блоками.З п’яти кісток найдовші ІІІ та IV п’ясткові кістки, на поперечному розрізі, вони мають трикутну форму; І п’ясткова кістка коротша (порівняно з іншими). На блоках кісток є малий гребінчик на пальмарній поверхні, передня
поверхня гладенька, що зумовлює бічні рухи пальців під час їх розгинання.
У собаки плеснові кістки мають плоскі проксимальні суглобові поверхні.
Плеснова кістка І коротка, конусоподібна; ІІ кістка з’єднується з ІІІ кісткою
трикутними суглобовими площинами. У IV плеснової кістки проксимальна
суглобова поверхня видовжена, чотирикутна, з виступаючим зв’язковим горбом на латеральній поверхні.
Акроподій:. У собаки І і ІІ фаланги тонкі, довгі, циліндричні, симетричні. На кігтьовій кістці розрізняють розширений проксимальний кінець і кігтьовий гачок, які відокремлюються кігтьовим жолобом. На проксимальному кінці знаходиться суглобова поверхня для ІІ фаланги, а ззаду — згинальний горб для закріплення глибокого згинача пальців.