АкушерствоАнатомияАнестезиологияВакцинопрофилактикаВалеологияВетеринарияГигиенаЗаболеванияИммунологияКардиологияНеврологияНефрологияОнкологияОториноларингологияОфтальмологияПаразитологияПедиатрияПервая помощьПсихиатрияПульмонологияРеанимацияРевматологияСтоматологияТерапияТоксикологияТравматологияУрологияФармакологияФармацевтикаФизиотерапияФтизиатрияХирургияЭндокринологияЭпидемиология

ЕКЗОГЕННІ ПІГМЕНТАЦІЇ

Екзогенні пігментації пов’язані з надходженням в організм сторонніх фарбуючих речовин із зовнішнього середовища. Серед них найбільш часто зустрічаються пневмоконіози (від герц. pneumon – легені, conia – пил) – відкладання пилових частинок в легенях. Ці частинки потрапляють в організм з повітрям, адсорбуються на слизових оболонках бронхів і на поверхні альвеолярного епітелію, проникають в епітелій, фагоцитуються макрофагами, з якими потрапляють в інтерстицій легень і можуть заноситися в інші органи і тканини. Значні відкладання пилових частинок призводять до реактивного розростання сполучної тканини і індурації легень.

Серед пневмоконіозів важливе практичне значення має антракоз легень, який пов’язаний з відкладанням вугільного пилу. Легені при цьому набувають дифузного або пістрявого аспідно-чорного або шиферного забарвлення. Значні відкладання пилових частинок приводять до розвитку катаральної бронхопневмонії, ателектазу і до розростання в інтерстиції сполучної тканини. Пізніше вугільний пил розповсюджується в регіональні лімфовузли, а потім і внутрішні органи, частіше в селезінку, печінку, кістковий мозок. Мікроскопічно пилові частинки знаходять в епітеліальних клітинах, гістіоцитах, ендотелії судин та в клітинах сполучної тканини. Вугільний пил реєструють також у просвіті альвеол, де він знаходиться у пилових клітинах – відторгнуті клітини альвеолярного епітелію із накопиченням в їх цитоплазмі значної кількості пилових частинок.

Силікоз – відкладання в легенях пилових частинок кварцу та двоокису кремнію. Останній в тканинах організму розчиняється з утворенням кремнієвої кислоти, яка руйнує тканини і стимулює фіброзний процес (розростання сполучної тканини) При вузликовій формі хвороби в легенях реєструють значну кількість вузликів різного розміру сірого кольору. При дифузно-склеротивній формі в легенях знаходять тонкі тяжі сполучної тканини та склероз тканин навколо бронхів і судин. Розповсюджений склероз або силікотичні вузлики зустрічають, крім легень, в регіональних лімфатичних вузлах, рідше – в селезінці, печінці, кістковому мозку. Силікоз може ускладнюватися туберкульозом.

Крім пневмоконіозів з екзогенних пігментацій може реєструватися аргіроз – відкладання солей срібла в капілярних клубочках нирок та ретикулоендотеліальних клітинах печінки при тривалому лікуванні тварин препаратами срібла. При цьому органи набувають сірого (стального) кольору. При хронічному отруєнні свинцем на яснах, навколо шийки зубів, з’являється чорний ободок пігментованої слизової оболонки – плюмбоз. Екзогенні пігментації спостерігають також при введенні в організм лікарських барвників: пікринової кислоти з фарбуванням тканин в дифузно-жовтий колір, метиленової синьки – в синій колір та ін.


Дата добавления: 2015-12-15 | Просмотры: 557 | Нарушение авторских прав







При использовании материала ссылка на сайт medlec.org обязательна! (0.002 сек.)