Механізми розвитку (морфогенез) дистрофій
Серед механізмів, які призводять до розвитку змін, характерних для дистрофій, розрізняють декомпозицію, патологічну інфільтрацію, трансформацію, змінений та спотворений синтез.
Декомпозиція (фанероз, від лат. decompositio – перебудова) – це розпад ультраструктур, макромолекул, комплексних сполук (ліпопротеїдів, глюкопротеїдів та ін.) клітин і міжклітинної речовини, що призводять до порушення обміну речовин і накопиченню його продуктів в тканині чи клітині (при гіпоксіях, ацидозі, змінах температури, інтоксикаціях, інфекціях та ін.). За таким механізмом можуть розвиватися, наприклад, зерниста, гіаліно-крапельна, водянкова дистрофії, мукоїдне і фібриноїдне набрякання, жирова дистрофія та ін.
Патологічна інфільтрація (від лат. Infiltratio – просочування) – надлишкове проникнення продуктів обміну з крові та лімфи в клітини і міжклітинну речовину з послідуючим їх накопиченням внаслідок недостатності ферментних систем, які метаболізують ці продукти (жирова інфільтраційна дистрофія та ін.).
Трансформація (від лат. transformatio – перетворення) – утворення продуктів одного виду із спільних вихідних продуктів, які повинні використовуватися організмом на побудову білків, жирів та вуглеводів. Так, наприклад, може відбуватися трансформація компонентів жирів і вуглеводів в білки та ін.
Змінений синтез – посилення або послаблення утворення певних сполук з накопиченням або втратою їх в тканинах. Як приклад можна привести збільшення або зменшення глікогену в печінці чи м’язах, жиру в жирових депо і т.д.
Спотворений синтез – синтез в клітинах або в тканинах речовин, яких в нормі в них не зустрічається (амілоїду в міжклітинній речовині органів, глікогену в епітелії ниркових канальців та ін).
КЛАСИФІКАЦІЯ ДИСТРОФІЙ
В класифікації дистрофій дотримуються декількох принципів.
1. В залежності від виду порушеного обміну:
- білкові дистрофії (диспротеїнози);
- жирові дистрофії;
- вуглеводні дистрофії;
- мінеральні дистрофії.
2. В залежності від локалізації процесу:
- клітинні або паренхіматозні (частіше виявляються в паренхіматозних органах) дистрофії;
- позаклітинні (стромально-судинні) дистрофії;
- змішані дистрофії.
3. За розповсюдженням процесу:
- загальні дистрофії;
- місцеві дистрофії.
5. В залежності від впливу генетичних факторів:
- набуті дистрофії;
- спадкові дистрофії.
БІЛКОВІ ДИСТРОФІЇ (ДИСПРОТЕЇНОЗИ)
КЛІТИННІ (ПАРЕНХІМАТОЗНІ) ДИСПРОТЕЇНОЗИ
Дата добавления: 2015-12-15 | Просмотры: 731 | Нарушение авторских прав
|