АкушерствоАнатомияАнестезиологияВакцинопрофилактикаВалеологияВетеринарияГигиенаЗаболеванияИммунологияКардиологияНеврологияНефрологияОнкологияОториноларингологияОфтальмологияПаразитологияПедиатрияПервая помощьПсихиатрияПульмонологияРеанимацияРевматологияСтоматологияТерапияТоксикологияТравматологияУрологияФармакологияФармацевтикаФизиотерапияФтизиатрияХирургияЭндокринологияЭпидемиология

Порушення обміну гемоглобіногенних пігментів

Прочитайте:
  1. B. Порушення ритму серця
  2. D. нейроендокринні порушення
  3. D. Порушенням співвідношення білкових фракцій крові
  4. Вегетативно-трофічні порушення в правій руці, симптом Горнера справа. Назвіть найбільш
  5. ВИРАЗКОВА ХВОРОБА, ЇЇ УСКЛАДНЕННЯ: ШЛУНКОВО-КИШКОВІ КРОВОТЕЧІ, РУБЦЕВІ ДЕФОРМАЦІЇ ШЛУНКУ ТА ДПК. ПОРУШЕННЯ ВОДНО-СОЛЬОВОГО ОБМІНУ ПРИ ВИРАЗКОВОМУ СТЕНОЗІ
  6. Відмітьте неврогенні форми порушення сечовипускання
  7. Вікові особливості обміну білків, жирів, вуглеводів.
  8. ВІКОВІ ОСОБЛТВОСТІ ОРГАНІВ ТРАВЛЕННЯ, ОСОБЛИВОСТІ ОБМІНУ РЕЧОВИН У ДІТЕЙ, ГІГІЄНА ХАРЧУВАННЯ ШКОЛЯРІВ
  9. Вроджені та спадкові порушення обміну речовин
  10. Гостре порушення церебрального гомеостазу. Судоми

Гемоглобіногенні пігменти утворюються внаслідок фізіологічного або патологічного руйнування еритроцитів, до складу яких входить високомолекулярний хромопротеїд гемоглобін. При фізіологічному розпаді еритроцитів та гемоглобіну в клітинах мононуклеарно-макрофагальної системи, які фагоцитують продукти розпаду, утворюються пігменти феритин, гемосидерин та білірубін. В патологічних умовах гемоліз може бути різко підвищеним і відбуватися як в судинах (інтраваскулярний гемоліз), так і поза судинами, у вогнищах крововиливів та геморагічних інфарктів (екстраваскурний гемоліз). В цих умовах, крім збільшення кількості пігментів, які утворюються в нормі, можуть з’являтися і патологічні пігменти – гематоїдин, гематин і порфирін.

Гемоглобіногенні пігменти можуть бути залізовміщуючими (феритин, гемосидерин) та пігментами, які не містять заліза (гематоїдин, білірубін, гематин і порфирін).

Феритин – залізопротеїд, який містить до 23% заліза. Залізо феритина у формі гідроокису утворює комплексну сполуку із специфічним білком - апоферитином. Феритин утворюється із заліза, яке надходить з кормом в слизовій оболонці кишечника і в підшлунковій залозі, а також в селезінці, печінці, кістковому мозку і лімфовузлах при розпаді еритроцитів і гемоглобіну. Підвищене утворення феритину, особливо при гіпоксії, призводить до розвитку шоку і колапсу, тому що пігмент володіє вазопаралітичною та гіпотензивною дією.

При полімеризації феритину утворюється пігмент гемосидерин, який представляє собою колоїдний гідроксид заліза, з’єднаний з білками, глікозаміногліканами і ліпідами. В нормі гемосидерин знаходять в ретикулярних і ендотеліальних клітинах селезінки, печінки, кісткового мозку та лімфатичних вузлів. Наявність заліза в гемосидерині визначають за допомогою реакції Перлса (взаємодія з жовтою кров’яною сіллю в присутності соляної кислоти з утворенням “берлінської лазурі”) та ін. реакцій для виявлення заліза.

Клітини, в яких утворюється пігмент, називають сидеробластами. При руйнуванні сидеробластів гемосидерин фагоцитується з міжклітинної речовини макрофагами, яких в такому випадку називають сидерофагами.

В умовах патології часто спостерігається надлишкове утворення гемосидерину. Такий процес носить назву гемосидерозу, який може бути загальним і місцевим.

Загальний (розповсюджений) гемосидероз розвивається при підвищенні внутрішньосудинного (інтраваскулярного) гемолізу еритроцитів. Причиною розвитку такого процесу можуть бути деякі інфекційні (лептоспіроз, септичні хвороби), інвазійні (кровопаразитарні захворювання), незаразні (анемії, гемобластози, хвороби, пов’язані з резус-фактором), інтоксикації гемолітичними отрутами (миш’як, фосфор) та ін. Сидеробластами при цьому стають ретикулярні, ендотеліальні, гістіоцитарні клітини печінки, кісткового мозку, лімфовузлів, селезінки, а також гепатоцити, епітеліальні клітини нирок, легень та ін. При фарбуванні гематоксилін-еозином цей пігмент виявляють у вигляді зерен і брилок золотисто-бурого або коричневого кольору. При розпаді сидеробластів гемосидерин знаходиться вільно в міжклітинній речовині і внаслідок великої кількості не встигає фагоцитуватися макрофагами (сидерофагами). В такому разі пігмент просочує волокнисті структури і основну речовину сполучної тканини строми органів, внаслідок чого селезінка, печінка, лімфовузли, кістковий мозок набувають ржаво-коричневого кольору.

Місцевий гемосидероз розвивається при позасудинному (екстраваскулярному) гемолізі еритроцитів, тобто у вогнищах крововиливів та геморагічних інфарктів. Сидеробластами і сидерофагами при цьому стають лейкоцити, гістіоцити, ретикулярні, ендотеліальні та епітеліальні клітини. Органи або ділянки органів чи тканин набувають буро-ржавого кольору (бура індурація легень, синці та ін.).

Білірубін – найважливіший жовчний пігмент. В нормі він утворюється в клітинах мононуклерно-макрофагальної системи печінки, селезінки, кісткового мозку та лімфовузлів при руйнуванні еритроцитів і гемоглобіну. Від гемоглобіну відщеплюється гем, який втрачає залізо і перетворюється в білівердін, з котрого утворюється білірубін, який знаходиться у крові в комплексі з білками плазми. Гепатоцити здійснюють захоплення пігменту з крові, де він з допомогою ферменту з’єднується з глюкуроновою кислотою і в такому вигляді екскрегується в жовчні капіляри. З жовчю білірубін надходить в кишечник, де частина його всмоктується і знову потрапляє в печінку, а частина – виводиться з калом у вигляді стеркобіліну та сечею – у вигляді уробіліну.

Білірубін знаходять в клітинах та тканинах у вигляді зерен та кристалів жовто-зеленого кольору.

Загальне збільшення кількості білірубіну в сироватці крові з жовтим забарвленням органів і тканин, називають жовтяницею. За механізмом розвитку розрізняють три види жовтяниць: гемолітичну, паренхіматозну і механічну.

Гемолітична жовтяниця розвивається при посиленому інтраваскулярному гемолізі еритроцитів, як правило, разом із загальним гемосидерозом. Причини ті ж, що і загального гемосидерозу. Внаслідок утворення великої кількості білірубіну і неповного захоплення пігменту гепатоцитами, рівень його в крові залишається високим, що зумовлює жовте забарвлення тканин. Іноді гемолітична жовтяниця може спостерігатися при масивних крововиливах внаслідок надходження в кров великої кількості пігменту.

У новонароджених тварин гемолітична жовтяниця може розвиватися як фізіологічне явище при збільшеному розпаді еритроцитів плоду в перші дні життя, і як патологічний процес, пов’язаний з резус-фактором або з невідповідністю груп крові плоду і матері.

Паренхіматозна жовтяниця виникає при ураженні гепатоцитів. При цьому порушується захоплення ними білірубіну, кон’югація його з глюкуроновою кислотою і екскреція пігменту в жовчні капіляри. Причинами таких жовтяниць можуть бути захворювання печінки (гепатити, гепатози, цирози печінки), інфекційні захворювання (інфекційний гепатит, лептоспіроз), інтоксикації та ін. Іноді паренхіматозна жовтяниця може бути природженою, пов’язаною з недостатністю або відсутністю ферментів, які забезпечують з’єднання білірубіну з глюкуроновою кислотою або проникнення пігменту через мембрани гепатоцитів при захопленні з крові. Внаслідок дії вищевказаних причин в крові збільшується концентрація білірубіну, розвивається білірубінемія і жовтяниця. При цьому виді жовтяниць мікроскопічно в печінці відмічають порушення балочної будови дольок, особливо в їх центрі, дистрофію гепатоцитів, брилки і зерна пігменту в гепатоцитах, в купферовських клітинах, а також в клітинах мононуклеарно-макрофагальної системи інших органів (селезінка, нирки, міокард та ін.).

Механічна (застійна) жовтяниця розвивається при наявності перешкод відтоку жовчі із системи жовчних протоків (звуження, закупорювання жовчних протоків каменями, сторонніми предметами, паразитами, здавлювання протоків пухлинами, розростаючою сполучною тканиною та ін.). Застій жовчі призводить до розширення жовчних протоків і розриву жовчних капілярів, проникненню жовчі в лімфатичні простори, лімфатичні і кровоносні капіляри і до розвитку холемії (наявність жовчі в крові). Остання зумовлює не лише інтенсивне фарбування шкіри і органів в жовтий колір, а також і явища інтоксикації організму внаслідок циркуляції в крові жовчних кислот (холалемія). В результаті інтоксикації знижується звертання крові, а відсутність жовчних кислот в кишечнику знижує всмоктування вітаміну К, що призводить до розвитку геморагічного діатезу.

Гістологічно при механічній жовтяниці в печінці відмічають розширення, переповнення жовчю, а часто і розриви жовчних капілярів і міжчасточкових протоків. В гепатоцитах та ретикулоендотеліальних клітинах накопичуються зерна і брилки жовчних пігментів. Спостерігають дистрофію печінкових клітин, часто їх некроз в результаті токсичної дії жовчних кислот, біліарний холестатичний цироз печінки. Крім того, жовчні кислоти, які виділяються з організму нирками, викликають дистрофічні і некротичні зміни епітелію ниркових канальців з наявністю в їх цитоплазмі білірубіну.

На відміну від інших видів жовтяниць, при механічній вміст кишечника в зв’язку з відсутністю жовчі втрачає специфічний колір.

Гематоїдин – пігмент, який не містить заліза, має вигляд ромбічних пластинок або голок золотисто-жовтого кольору. Скопища пігменту знаходять в старих гематомах, синцях, геморагічних інфарктах серед некротичних мас.

Гематини – це окислена форма гема, в своєму складі мають залізо у зв’язаному стані. Вони мають вигляд темно-коричневих або чорних ромбоподібних кристалів або зерен, їм властива анізотропність (в поляризованому світлі мають подвійне переломлення). До цих пігментів відносять малярійний, солянокислий і формаліновий гематини. Солянокислий гематин (гемін) реєструють в ерозіях і виразках шлунка, а також у його вмісті і на слизових оболонках при геморагічному запаленні та при внутрішньошлункових кровотечах, надаючи їм буро-чорний колір. Цей пігмент утворюється в результаті дії на гемоглобін ферментів і соляної кислоти. Формаліновий гематин у вигляді темно-коричневих голок або гранул зустрічається в тканинах при фіксації їх в кислому формаліні.

Порфиріни – попередники гема, які не містять заліза. Метод їх виявлення базується на здатності розчинів цих пігментів давати червону флуоресценцію в ультрафіолетовому світлі (флуоресцентні пігменти). При порушенні обміну порфиринів збільшується їх вміст в крові (порфирінемія) і в сечі (порфи­рінурія), різко підвищується чутливість організму до ультрафіолетових проме­нів, може розвиватися еритема шкіри, дерматити.


Дата добавления: 2015-12-15 | Просмотры: 609 | Нарушение авторских прав







При использовании материала ссылка на сайт medlec.org обязательна! (0.004 сек.)