ГОСТРА КИШКОВА НЕПРОХІДНІСТЬ
Гостра кишкова непрохідність – це синдром, який характеризується порушенням проходження кишкового вмісту по шлунково-кишковому тракту (ileus). Кишкова непрохідність частіше зустрічається у чоловіків 60 років. Виняток складає злукова кишкова непрохідність, яка частіше зустрічається у жінок. Якщо у 50-ті роки минулого століття частіше зустрічалась кишкова непрохідність зумовлена скрутом і вузлоутворенням тонких кишок, то на сьогодні – злукова та обтураційна (спричинена пухлинами). Сьогодні ГКН складає 1,5-2 % від усіх ургентних хворих. Летальність при цій патології коливається від 5 до 30 % і залежить від термінів оперативного лікування, кваліфікації хірурга, віку та супутньої патології хворих.
За походженям є вроджена і набута ГКН.
За станом прохідності кишкового вмісту: повна і часткова.
За клінічним перебігом: гостра і хронічна.
За причинним фактором: механічна і динамічна.
До механічної ГКН відносять:
- странгуляційну ГКН (порушення кровопостачання, веностаз): защемлення, скрут, вузлоутворення;
- обтураційну ГКН (пухлина, чужорідне тіло, клубок глистів, копростаз, стиснення зовні);
- змішану ГКН (інвагінація, злукова ГКН).
До динамічної ГКН:
- спастичну (неврогенна, істерична, отруєння окисом цинку, свинцю, миш’яку, нікотину, грибами);
- паралітичну (перитоніт, ушкодження спинного мозку, отруєння та ін.);
До гемостатичної ГКН: емболічна, тромботична, травматична.
За рівнем непрохідності розрізняють високу ГКН (тонкокишкову) та низьку ГКН (тонко- та товстокишкову).
При гострій обтураційній кишковій непрохідності, починаючи чи від місця перешкоди проксимально кишечник роздувається переповнюється кишковим вмістом і газами. Стінка набрякає, потім стоншується, в ній виникають крововиливи, тромбози дрібних судин (вен), що призводить до некрозу.
Для странгуляційної ГКН характерним є швидке порушення кровообігу, лімфовідтоку і альтеративно-деструктивні процеси. Найбільш виражені зміни є в місцях стиснення (странгуляційних ліній). Макроскопічно уражена петля спочатку синювато-червона, а через 20-24 години стає чорною з наявними крововиливами та тромбованими венами. В місці странгуляційної лінії зміни проходять в п’ять стадій:
- стиснення всіх країв з малокрів'ям;
- розтиснення, некроз слизової, витончення підслизового шару та деформація м'язових волокон;
- руйнування м'язових волокон;
- передперфоративний стан серозної оболонки;
- перфорація серозної оболонки.
Перерозтягнена привідна кишка стоншується, в ній наступає капілярний стаз, крововиливи, які уже через 20-24 години розповсюджуються від місця стиснення на 40-60 см. Деструктивні зміни відвідної петлі кишки нижче місця ураження простягаються до 8-10 см. Перерозтягнена кишка стає атонічною, легкопрониною для мікроорганізмів та їхніх токсинів. В черевній порожнині з’являється прозорий трансудат в який поступово через кишкову стінку проникають форменні елементи та бактерії – трансудат стає мутним, темно-бурим з гнилісним запахом. Виникає перитоніт.
Дата добавления: 2015-12-15 | Просмотры: 673 | Нарушение авторских прав
|