Охарактеризувати функціональні зв’язки гіпоталамо-гіпофізарної системи. Пояснити роль рилізинг-гормонів у механізмах секреції тропних гормонів гіпофіза.
Охарактеризувати функціональні зв’язки гіпоталамо-гіпофізарної системи. Дати визначення поняття „нейросекреція”, пояснити механізм.
Перелічити основні тропні гормони гіпофіза. Зобразити контур регуляції секреції соматотропного гормону. Пояснити наслідки змін його секреції.
Перелічити основні тропні гормони гіпофіза. Намалювати контур регулювання секреції адренокортикотропного гормону. Пояснити наслідки змін його секреції.
Зобразити контур регулювання секреції статевих гормонів, вказати їх фізіологічні ефекти.
На прикладі гормонів клубочкової та сітчастої зон кори надниркових залоз схематично представити механізм дії стероїдів на клітини-мішені. Пояснити роль внутрішньоклітинних рецепторів.
Вказати основні фізіологічні ефекти статевих гормонів. На прикладі тестостерону схематично зобразити механізм дії стероїдних гормонів на клітини-мішені.
На прикладі інсуліну пояснити і схематично зобразити механізм дії білкових гормонів на клітини-мішені.
Роль глюкагону у регуляції сталості концентрації глюкози в крові. На прикладі глюкагону схематично зобразити механізм дії білкових гормонів.
На прикладі окситоцину пояснити і схематично зобразити механізм дії білкових гормонів на клітини-мішені. Представити основні фізіологічні ефекти гормонів нейрогіпофізу.
Дати визначення поняття „нейросекреція”. На прикладі вазопресину (через V-2 рецептори) схематично представити механізм дії білкових гормонів на клітини-мішені.
Охарактеризувати основні фізіологічні ефекти та механізми дії антидіуретичного гормону; пояснити наслідки змін його секреції.
Схематично зобразити та пояснити механізм регулювання кальцій-фосфорного обміну за умов зниження концентрації Са2+ у крові.
Пояснити роль кальцитоніну, паратгормону та гормону кальцитріолу у забезпеченні кальцієвого гомеостазу. Представити схему регулювання кальцій-фосфорного обміну за умов гіперкальціємії.
Схематично зобразити механізм регулювання кальцій-фосфорного обміну за умов гіпокальціємії. Вказати основні фізіологічні ефекти кальцій-регулюючих гормонів.
Зобразити контур регулювання секреції інсуліну. Вказати основні фізіологічні ефекти його дії та наслідки недостатньої його продукції.
Пояснити механізм регулювання концентрації глюкози в крові за умов гіперглікемії.
Роль інсуліну у регуляції сталості концентрації глюкози в крові. Схематично представити механізм дії інсуліну на клітини-мішені.
Представити механізм дії інсуліну на клітини-мішені. Вказати роль тирозинкіназних рецепторів. Пояснити наслідки недостатньої продукції інсуліну.
Дати визначення поняттям: „аутокринна”, „нейрокринна”, „паракринна” регуляція. Навести приклади гормонів місцевої дії, вказати їх фізіологічні ефекти.
Зобразити контур регулювання тиреоїдних гормонів, вказати їх фізіологічні ефекти.
Схематично представити механізм дії йодвмісних тиреоїдних гормонів. Пояснити наслідки їх недостатньої продукції.
Схематично представити механізм дії йодвмісних тиреоїдних гормонів. Пояснити наслідки їх гіперпродукції.
Намалювати контур регулювання секреції гормонів кори надниркових залоз. Охарактеризувати основні фізіологічні ефекти мінералокортикоїдів.
Намалювати контур регулювання секреції гормонів мозкової речовини надниркових залоз. Роль симпато-адреналової системи у механізмах адаптації до стресу.
Охарактеризувати основні фізіологічні ефекти глюкокортикоїдів. Намалювати контур регулювання секреції гормонів кори надниркових залоз.
Навести приклади основних контрінсулярних гормонів. Схема механізму дії адреналіну на клітини-мішені.
У вигляді схеми представити основні фізіологічні ефекти катехоламінів та їх роль у забезпеченні стрес-реалізуючих реакцій організму
Охарактеризувати основні фізіологічні ефекти катехоламінів. На прикладі адреналіну пояснити і схематично зобразити механізм дії білкових гормонів на клітини-мішені.
Пояснити основні механізми регулювання оваріально-менструального циклу. Вказати та співставити циклічні зміни за участі відповідних гормонів у ендометрії та яйниках.
Перелік практичних навичок до Модуля 2 на 2012-2013 н.р.
Практичні навички з фізіології системи крові
1. Загальна характеристика системи крові.
2. Склад і функції крові. Поняття про гомеостаз внутрішнього середовища організму, його значення.
3. Характеристика стану системи крові на підставі параметрів гомеостазу.
4. Осмотичний тиск плазми крові. Значення та механізми підтримання ізоосмії у внутрішньому середовищі.