Базові знання, вміння, навички необхідні для вивчення теми.
Назва попередніх дисциплін
| Отримані навики
| Нормальна та патологічна анатомія
| Знати анатомію органів черевної порожнини та черевної стінки, застосовувати у поясненні процесу формування грижі, розвитку її ускладнень, обґрунтуванні вибору тактики лікування.
| Нормальна та патологічна фізіологія
| Знати фізіологію очеревини, біохімічні процеси в очеревині. Знати фізіологію травної системи, патофізіологічні аспекти ускладнень грижі. Вміти використовувати знання у патогенетичному лікуванні ускладнені грижі, підготовці хворих до оперативного лікування та веденні хворих у післяопераційному періоді.
| Оперативна хірургія та топографічна анатомія
| Знати способи оперативного лікування гриж, його основні етапи. Використовувати навички у асистенціях на оперативних втручаннях з приводу гриж. Визначати топографічну анатомію передньої черевної стінки, карманів черевної порожнини, пахового каналу;
| Рентгенологія
| Знати основні рентгенологічні ознаки ускладнених та неускладнених гриж.
|
Організація змісту навчального матеріалу.
Ускладнення гриж.
Клінічний перебіг гриж значно змінюється при появі ускладнень, які поділяються на гострі та хронічні.
До гострих ускладнень відносять: І/ защемлення, 2/ запалення, 3/копростаз, 4/ травматичні пошкодження; до хронічних - І/ невправність, 2/ пухлини грижових оболонок або вмісту грижі, а також зовнішні кишкові нориці в ділянці грижі.
Защемлення грижі.
Дуже частим та грізним ускладненням грижі є її защемлення. Защемлення грижі це раптове стиснення вмісту грижі в грижових воротах або в шийці грижового мішка. Згідно зі статистичними показниками защемлення трапляється у 8-10% хворих на грижі, значно зростає при защемленні післяопераційна летальність, яка сягає 5-7% /М.П.Постолов, М.І. Кузін, Ю.М. Мохнюк/, а у людей похилого віку летальність збільшується до 10-16%. Защемлення трапляються у всіх вікових групах, але найчастіше у людей середнього віку, які займаються важкою фізичною працею.
Причиною защемлення, звичайно, є раптове різке підвищення внутрішньочеревного тиску. Сприяють виникненню защемлення вузькі, малоподатливі грижові ворота, а також запальні процеси та рубцеві зміни у зоні шийки грижового мішка.
Розрізняють защемлення справжнє та несправжнє /хибне – грижа Брока/. При справжньому защемленні відбувається стиснення вмісту грижі в грижових воротах або в шийці грижового мішка, з порушенням кровообігу защемленого органа і появою сильного ішемічного болю. При несправжньому защемленні біль в грижі виникає внаслідок попадання в грижовий мішок органів черевної порожнини при гострих хірургічних захворюваннях або попаданні інфікованого випоту /перфораційна виразка шлунка та дванадцятипалої кишки, гострий апендицит, гострий холецистит, гострий панкреатит та ін./, без стиснення вмісту грижі. Справжнє защемлення тапляється найчастіше і воно ж є і найбільш небезпечним.
За механізмом утворення защемлення розділяються на еластичне, калове та змішане (мал.8).
Мал.8 Види защемлення
а) Еластичне защемлення
б) Калове защемлення
Еластичне защемлення виникає у хворих з вузькими грижовими воротами при значному, раптовому підвищенні внутрішньочеревного тиску. Еластичність грижових воріт та оточуючих їх тканин дозволяє грижовим воротам при підвищенні тиску розширюватися і пропускати в грижовій мішок значно більше грижового вмісту, а після його скорочення їх стискати. В основі еластичного защемлення є порушення кровообігу у стисненому органі. Калове защемлення виникає при швидкому надходженні кишкового вмісту в петлю кишки, що знаходиться в грижі з подальшим стисненням відвідної петлі. В основі калового защемлення лежить порушення функції кишечника.
Змішане защемлення виникає при переході калового в еластичне, тобто коли до затримки вмісту грижового мішка приєднуються порушення кровообігу.
Виділяють дві рідкісні форми еластичного защемлення:
1)ретроградне або зворотне /Майдля/ (мал.9),
Мал.9 Ретроградне защемлення
2) пристінкове /Ріхтера/(мал.10),
Мал.10 Пристінкове защемлення.
3) защемлення дивертикула Меккеля / грижа Літре/.
Ретроградне защемлення виникає при попаданні в грижовий мішок двох або більше кишкових петель. При цьому більше потерпає петля, що знаходиться в черевній порожнині і яка з’єднує петлі, розташовані в грижовому мішку, що потребує проведення під час операції обов’язкової оцінки її стану. Діагноз ретроградного защемлення можна поставити тільки під час операції.
Пристінкове защемлення трапляється при початкових грижах. При цьому стискається не вся кишка, а тільки її стінка, протилежна до краю брижі. Цей вид защемлення хірурги називають ще "підступним", тому що через збереження просвіту кишки відсутня чітка, класична, клінічна картина, що нерідко призводить до діагностичних помилок.
У защемленому органі відбуваються порушення кровообігу, набряк тканин та морфологічні зміни, які ведуть до некрозу тканин. Ступінь важкості їх розвитку залежить від сили тиску і проміжку часу від початку защемлення.
Тому що найчастіше защемлюється тонка кишка, то зміни що відбуваються у защемленому органі, ми розглянемо на прикладі саме цього органа.
У защемленій частині кишки виділяють три відрізки: привідна петля, центральний відрізок і відвідна петля. Найбільші морфологічні зміни які розвиваються внаслідок защемлення виникають в центральному відрізку кишки, дещо менші у привідній петлі і майже не потерпає відвідна петля.
Під час защемлення порушується венозний відплив, тому що передовсім стискаються м’якші вени. Наступає венозний стаз і порушується проникність стінки вени, що призводить до набряку стінки кишки і виходженні рідини в грижовий мішок. У грижовому мішку накопичується грижова вода. У подальшому, через стінку вени проникають еритроцити і грижовий вміст становиться геморагічним. При збільшенні набряку, стиснення кишки і її брижі посилюється, що веде до порушення і артерійного кровообігу. Ущемлення стінки обумовлює артерійний стаз у защемленій петлі кишки, розвивається її некроз. Морфологічні зміни стінки кишки починаються із слизового та підслизового шарів, тобто з тих шарів де розташовані судини, які забезпечують трофіку стінки кишки та транспорт кисню. У подальшому, може наступити перфорація кишки, з розвитком флегмони грижі. На початкових стадіях защемлення, інфікування обмежується ділянкою грижового вмісту, тому що грижові ворота закриті. При розвитку некрозу привідної петлі інфікується черевна порожнина і розвивається перитоніт.
У привідній петлі внаслідок посиленої перистальтики і спазму м’язів та скупчення великої кількості вмісту та газів, виникає порушення кровообігу та морфологічні зміни у стінці кишки. Найбільше уражень потерпає відрізок привідної петлі, що знаходиться поруч з грижовими воротами. Некротичні зміни також починаються із слизової оболонки та підслизового шару і розповсюджуються назовні. Макроскопічні зміни виявляються пізніше. Це потрібно враховувати при інтроопераційній оцінці життєздатності защемленого сегмента кишки і визначенні межі її резекції. При резекції кишки необхідно видаляти не менше як 50 см привідної петлі /правило Кохера/.
У відвідній петлі зміни обмежуються незначним набряком та венозним застоєм без утворення тромбів та значного порушення кровообігу. Ці зміни наступають на малому відрізку поряд з грижовими воротами. Із урахуванням цього, при резекції некротизованого фрагмента кишки досить видалити тільки 15-20 см відвідної петлі.
Експериментальними дослідженнями доведено, що при повному припиненні кровообігу, через 3,5-4 години наступають незворотні морфологічні зміни стінки кишки. Ось чому при защемленій грижі, чим раніше буде виконано операційне втручання, тим менший ризик виникнення некрозу кишки і тим кращими будуть безпосередні і віддаленні результати лікування.
Класичними клінічними ознаками защемлення грижі є:
І/ раптовий, сильний біль в ділянці грижового утворення або в черевній порожнині.
2/ невправність раніше вправної грижі.
З/ швидке збільшення та напруга грижового випинання.
4/ неможливість визначення грижових воріт.
5/ негативний симптом "кашльового поштовху".
6/ поява та зростання диспептичних розладів /нудота, блювання, печія/ і клініки гострої механічної непрохідності кишечника при защемленні кишки /затримка газів та випорожнень, здуття живота та ін./.
Клінічна картина защемлення залежить від проміжку часу між защемленням та оглядом хворого. Стан хворого уже в перші хвилини стає тяжким. Поведінка хворого неспокійна, язик сухий, шкіряні покриви бліді, пульс м’який, тахікардія. У подальшому, прогресивно наростає погіршання стану хворого. При зволіканні з операцією може наступити некроз кишки, перфорація її, калова флегмона грижі, загальний гострий перитоніт.
Діагностика защемленої грижі у більшості хворих не викликає складності. Наявність грижі в анамнезі, скарги на сильний біль який раптово появився в ділянці грижі і не зникає, а навпаки наростає, невправність раніше вправної грижі, швидке збільшення та напруга грижового мішка, негативний симптом "кашльового поштовху", неможливість визначення грижових воріт та поява клініки гострої кишкової непрохідності дозволяє поставити правильний діагноз. Коли виникають сумніви у діагнозі використовують додаткові обстеження УЗД, рентгенологічне обстеження органів черевної порожнини /оглядова рентгеноскопія/ і інші, які допомагають веріфікувати діагноз.
При УЗД діагностиці визначається, фіксована змінена петля кишки, або пасмо чепця в грижовому мішку на фоні грижової води. Стає видимою стінка кишки та її просвіт з наявністю рідини та газу. Пасмо чепця буває у вигляді додаткового утворення підвищеної ехогенності з нерівними контурами і відсутністю порожнини. Стан кровопостачання защемленого органа можна визначити за допомогою допплерівського обстеження.
Основною рентгенологічною ознакою при защемленні тонкої кишки у зовнішній грижі, є накопичення газу та рідини в петлі кишки, що знаходиться у грижі, кишечнику, в черевній порожнині. Горизонтальні рівні і чаші Клойбера у порожнині кишки появляються у більш пізні терміни.
Диференційну діагностику необхідно проводити з захворюваннями, які локалізуються в можливих ділянках виникнення гриж, і мають гострий початок.
При пахових грижах це орхіт, епідидиміт, запальні процеси в пахових лімфатичних вузлах; при стегнових грижах - запальні процеси в стегнових лімфатичних вузлах, туберкульозні напливи, тромбофлебіти великої підшкірної вени стегна в місці її з’єднання з глибокою веною стегна; при пупкових грижах - омфаліт, метастази пухлини в пупок. При всіх перерахованих захворюваннях відсутній анамнез наявність грижі, при них немає класичних ознак защемлення. Більш детально диференційна діагностика буде проведена в лекції при розгляді окремих видів черевних гриж.
Защемлення грижі необхідно також диференціювати з її запаленням і копростазом.
При таких ускладненнях як запалення та копростаз, болі помірні, частково можна вправити грижу та пропальпувати грижові ворота, позитивний симптом "кашльового поштовху".
А в тих випадках, коли неможливо веріфікувати діагноз після аналізу суб'єктивних та об’єктивних ознак і спеціальних методів обстеження, необхідно схилятися до діагнозу защемлення і терміново оперувати хворого, тому що вичікування може призвести до некрозу кишки, її перфорації і розвитку перитоніту.
Інколи діагноз защемленої грижі і не вправної гриж також нерідко викликає певні складності. Однак болі при невправній грижі постійні, менш інтенсивні, ніж при защемленні грижі, грижа не напружена, зменшується при намаганні вправити її у черевну порожнину. При цьому можна знайти грижові ворота чи їх краї, позитивний симптом "кашльового поштовху". Характерним є відсутність клініки гострої кишкової непрохідності.
Лікування защемлених гриж.
Хворі зі защемленою грижею підлягають негайному операційному втручанню. Навіть після самостійного вправлення грижі, хворого слід госпіталізувати у хірургічне відділення і оперувати. Примусове вправлення грижі недопустимо. При його виконанні можуть виникнути такі тяжкі ускладнення, як розрив кишки, вправлення омертвілої петлі у черевну порожнину, тромбоз та емболія судин брижі, хибне вправлення защемленої грижі під шкіру, або в передочеревинну клітковину. Підготовка до операції коротка (до 1-2 годин) і спрямова передовсім на покращання загального стану хворого та корекцію порушень, які виникли з боку серцево-судинної системи, органів дихання та обмінних процесів. При субкомпенсованому та декомпенсованому стану організму корекція порушень гомеостазу і функціональному стану життєво важливих органів і систем організму, проводиться з участю анестезіолога та суміжних спеціалістів. Короткочасна передопераційна підготовка в таких випадках зумовлена прямою залежністю від терміну виконання операційного втручання і розвитком некротичних змін у защемленному органі. Виходячи з цього положення, доцільним є проведення операції у поєднанні з одночасним проведенням інтенсивної корекційної терапії.
Знеболювання: ендотрахеальний наркоз, інколи місцева анестезія.
Операція, при защемленій грижі має свої особливості. Спочатку виділяється грижовий мішок, який потім розкривають і проводять санацію його вмісту та рани, щоб запобігти попаданню у черевну порожнину, як правило інфікованої грижової води, що знаходиться у грижовому мішку та самостійному вправленню защемленого органа, який потім обов’язково потрібно знайти для оцінки його життєздатності. Отже розрізати защемлювальне кільце можна тільки після санації рани і фіксації защемленого органа. Після розтину грижових воріт кишки або іншого защемленого органа виводиться в рану, та проводиться оцінка його життєздатності. Звичайно відрізок защемленої петлі обмежений двома странгуляційними борознами. Це місце стиснення кишки грижовими воротами. Странгуляційна борозна можуть бути ледве помітною, або навіть некротично зміненою. Життєздатна кишка має синюшньо-червоний колір, який після ліквідації стиснення поступово переходить у рожевий, серозна оболонка її гладенька, блискуча, без пошкоджень, збережені перистальтика кишки та пульсація судин брижі. Нежиттєздатна кишка темно-синюшного кольору з бруднозеленими вкрапленнями, серозна оболонка тьмяна, місцями десквамована, відсутня перистальтика та пульсація судин брижі. Життєздатна кишка вправляється у черевну порожнину, а нежиттєздатна кишка видаляється з урахуванням правила Кохера. Подальші етапи операції виконуються стандартно, як при неускладненій грижі.
При флегмоні грижі операційне втручання починається з лапоротомії, з наступною резекцією защемленої некротичної кишки, відновленням прохідності кишечника накладанням міжкишкового анастомозу та дренуванням черевної порожнини і зашиванням лапоратомної рани. Лише після цього можна ліквідувати грижу шляхом розтину тканин в проекції грижі. Після розкриття грижового мішка проводиться видалення вже раніше ризикованої кишечної петлі. Пластика грижових воріт та слабкого місця черевної стінки – не проводиться. Операція закінчується дренуванням рани. Повторна операція спрямована на ліквідацію грижі і пластику грижових воріт, проводиться через 6-12 місяців.
Ускладнення які можуть виникнути під час операції з приводу защемленої грижі:
І/ пошкодження защемлених органів /сечового міхура, кишок/,
2/ поранення судин під час розсічення грижових воріт /стегнова артерія та вена, нижньочеревна артерія, корона смерті/. Профілактика цих ускладнень розрізання тканин, розсічення грижових воріт тільки під контролем зору.
Серед післяопераційних ускладнень найчастіше виникають:
І/ нагноєння рани,
2/тромбоемболія легеневої артерії. Для запобігання нагноєнню рани необхідно проводити ретельний гемостаз, та багаторазову санацію рани, приміняти антибіотики в післяопераційному періоді і обережно поводиться з тканинами під час операції.Профілактика тромбоемболітичних ускладнень - це рання активність хворого, проведення дихальної гімнастики, призначення прямих та непрямих антикоагулянтів.
Запалення грижі.
Гостре запалення грижі трапляється порівняно рідко. Його причиною є інфекція, яка потрапляє в ділянку грижі через шкіряні покриви при їх пошкодженні /подряпини, тріщини, потертості від погано припасованого бандажа/, а також розповсюджується із грижового мішка при гострих запальних процесах органів черевної порожнини та їх перфорації при запальних процесах або проколюванні стороннім тілом, наприклад риб’ячою кісткою. Джерелом запалення можуть бути запальні процеси у суміжніх органах і тканинах /лімфатичні вузли, гнійні захворювання нижніх кінцівок, уретрит, запальні процеси при гінекологічних захворюваннях/ коли інфекція попадає в грижу лімфатичними шляхами.
Розрізняють запалення грижі – серозне, серозне-фібрінозне, гнійне, гнилісне.
При запаленні грижі, причиною якого є запальні процеси в органах, що знаходяться в грижовому мішку, процес, звичайно, виникає гостро, супроводжується різкими болями, підвищенням температури тіла, інфільтрацією та вираженою болючістю в ділянці грижового випинання. У випадках запальних змін з боку шкіри в ділянці грижі, на перший план виступають місцеві ознаки запалення: гіперемія, набряк, та інфільтрація випинання, місцеве підвищення температури. При обстеженні хворих з підозрою на гостре запалення грижі, необхідно направити зусилля на пошуки джерела інфекції, що суттєво полегшує діагностику цього ускладнення гриж. Запалення грижі не завжди можна легко диференціювати від защемлення. Їх відмінності представлені в таблиці 1.
таблиця 1
Симптоми
| Гостре запалення грижі
| Гостре защемлення грижі
| Біль
| Помірна
| інтенсивне
| Вправимість грижі
| частково вправляється
| не вправляється
| Зміна грижового випинання, наявність інфільтрації тканин
| Розміри грижі дещо збільшені, пальпаційно тканини в зоні грижі напружені
| грижа збільшена,
напружена, болюча
| Грижові ворота
| Визначаються при обережній
пальпації
| Пальпація недоступна
| Симптом “кашльового поштовху"
| позитивний
| негативний
| Ознаки непрохідності
кишки
| відсутні
| Виникає затримка газів, стільця, та здуття живота; відсутні при защемленні чепця
| Стан м’яких тканин у ділянці грижі
| Гіперемія шкіри, набряк
| незмінені
|
Лікування запалення грижі залежить від його причини.
При запаленні грижі, причиною якого є зміни в органах, що знаходяться в грижовому мішку показана термінова операція.
При запаленні, яке виникає при попаданні інфекції в оболонки грижі проводиться консервативна протизапальна місцева та загальна терапія. Необхідно усунути причину запалення, тобто провести лікування тих захворювань, які є причиною запалення. Обов'язково призначається антибактерйна терапія /антибіотики/, а місцево фізметоди, компреси з 10% розчином димексиду, спиртові компреси. Операційне лікування проводиться тільки при переході запалення у флегмонозну стадію або нагноєння, операція обмежується розтинанням тканин, видаленням гною та постійним дренуванням рани.
Копростаз.
Копростаз - це накопичення кишкового вмісту в петлях кишок, які знаходяться грижовому мішку. Трапляється копростаз переважно при невправних грижах, у людей похилого віку, частіше у жінок, з тривалим грижовим анамнезом. Сприяють його виникненню великі розміри грижі, широкі її ворота, квола перистальтика кишечника та невправність грижі. Найчастіше копростаз трапляється у тих хворих, у яких в грижовий мішок виходить сліпа або сигмоподібна кишка, тобто при ковзних грижах.
Клінічно копростаз виявляється поступовим збільшенням величини грижового утворення, при порівняно незначних болях. У подальшому, грижовий мішок продовжує збільшуватися, він стає напруженим, болючим. Коли застійним вмістом переповнюються і тонкі кишки, стан хворого погіршується, біль розповсюджується на весь живіт, появляються нудота, блювання, загальна слабість - розвивається клініка механічної кишкової непрохідності. Причиною непрохідності, як нам уже відомо, може бути і защемлення грижі. На відміну від защемлення при копростазі болі в ділянці грижі менш інтенсивні, грижове випинання м’якої консинстенції мало болюче, воно зменшується при спробі вправлення його в черевну порожнину, частково вдається визначити краї грижових воріт. Позитивним залишається симптом “кашльового поштовху”. Однак, при несвоєчасному операційному втручанні і подальшому наростанні копростазу, значному накопичені вмісту кишечника в грижі наступають значні порушення кровообігу в стінці кишки і морфологічні зміни в тканинах, які можуть спричинити некроз кишки, що значно погіршує стан хворого. Наростає інтоксикація, порушення функціонального стану печінки, нирок, серцево-судинної системи й інших органів.
Слід відзначити, що від початку захворювання і до розвитку вираженої клінічної картини копростазу з порушенням кровообігу в кишках та оточені, зберігаються всі ознаки вправної або невправної грижі, без симптомів защемлення.
Лікування копростазу консервативне. Необхідно спочатку промити шлунок та очистити кишечник за допомогою сифонних клізм, фортрансу та інших послаблюючих заходів. Після цих процедур проводиться вправлення вмісту в черевну порожнину. У запушених випадках, при неможливості лікування копростазу консервативними методами, хворих доводиться оперувати. Під час операції проводять спорожнення кишечника с подальшою його інтубацією назогостральним зондом і, при задовільному стані хворого, проводиться герніопластика.
Травматичні пошкодження гриж.
Травматичні пошкодження гриж поділяються на відкриті та закриті. При відкритих пошкодженнях гриж діагностика та хірургічна тактика не викликають складності і є типовими. Хворий має бути госпіталізований. Визначається характер рани /різана, колота, вогнепальна/. При необхідності виконується операційне втручання. Необхідно провести ревізію рани, провести ретельно обстежити органи, що знаходяться в грижовому мішку, а при необхідності і в черевній порожнині. При виявленні пошкодження органів провести ліквідацію їх, і операція завершується пластикою грижових воріт.
При закритих травматичних пошкодженнях гриж (тупа травма у ділянці грижі) під час огляду хворого можна виявити гематому, або травматичні пошкодження шкіри. При відсутності пошкодженнь органів що знаходяться в грижовому мішку, клінічна картина буде мало вираженою. При пошкодженні органів виявляють місцеві і загальні ознаки травми (різкий біль в ділянці грижі, можливі признаки запалення, клініка перитоніту).
Хворі зі закритими травмами грижі обов’язково слід госпіталізувати у хірургічне відділення для динамічного спостереження і визначення лікувальної тактики. При виникненні підозри на пошкодження органів черевної порожнини, після проведення повного клінічного обстеження, включаючи і УЗД, рентгенологічне обстеження, проводиться термінова операція - усунення пошкодження і герніопластика.
Невправні грижі.
До хронічних ускладнень черевних гриж належить їх невправність, яка виникає внаслідок постійного травмування грижі, с подальшим розвитком хронічного асептичного запалення та утворенням злук між органами, які знаходяться в грижовому мішку, і стінкою грижового мішка, або між - органами кишками та чепцем. Злучені органі можуть утворювати конгломерат, який не вдається проштовхнути через грижові ворота. Сприяють виникненню невправності значна тривалість захворювання та величина грижі, користування бандажем і інші фактори. Зазвичай, грижі що існують десятки років, становляться невправимими. Чим більша грижа за розмірами, тим частіше стає вона невправною.
Невправність може бути повною або частковою. Часткова невправність нерідко буває при природжених грижах /пупкових, пахових/ коли злуки утворюються ще внутрішньоутробно. Повна невправність розвивається при набутих грижах у процесі тривалого перебігу захворювання.
Клінічна картина при невправній грижі аналогічна з клінічною картиною неускладненої, вправної грижі. Захворювання супроводжуються тими ж симптоми, але вони яскравіше виражені. Біль постійна, вправлення можливо тільки часткове, грижові ворота визначаються тільки по краях, симптом "кашльового поштовху" позитивний. У хворих нерідко виникають закрепи, порушується функція кишечника, можуть бути наявні ознаки хронічної непрохідності кишечника. Інколи невправна грижа ускладнюється запаленням оболонок грижі. Невправні грижі більш схильні до защемлення ніж вправні.
Лікування невправних гриж - операційне. Хід операційного втручання суттєво не відрізняється від операції при вправній грижі.
Пухлини грижі.
Доброякісні чи злоякісні пухлини грижового мішка або органів, які є вмістом грижі розвиваються дуже рідко. Їх виявлення є абсолютним показанням до операційного втручання – видалення пухлини с подальшим її дослідженням. При необхідності виконується герніопластика.
План і організаційна структура навчального заняття з дисципліни.
№
з/п
| Етапи заняття
| Розподіл часу
| Види
контролю**
| Засоби навчання
(об'єкти, які використовуються в навчальному процесі як носії інформації та інструменти діяльності викладача і студента)
| | 1.
| Підготовчий етап
| 15%
|
|
| | 1.1
| Організаційні питання.
|
| (структурована письмова робота, письмове та комп'ютерне тестування, практичні завдання, ситуаційні задачі, усне опитування за стандартизованими переліками питань)і.
| (обладнання, підручники, посібники, довідники, атласи, методичні рекомендації, препарати, муляжі, результати досліджень (рентгенограми), результати аналізів та обстежень, комп'ютери з відповідним інформаційним забезпеченням, електронні довідники, тощо)
| 1.2
| Формування мотивації.
|
| 1.3
| Контроль початкового рівня підготовки (стандартизовані засоби контролю).
|
| 2.
| Основний етап
(вказати всі види робіт, які виконують студенти під час цього етапу).
| 65%
|
|
| 3.
| Заключний етап
| 20%
|
|
| 3.1.
| Контроль кінцевого рівня підготовки.
|
|
|
| 3.2.
| Загальна оцінка навчальної діяльності студента.
|
|
|
| 3.3
| Інформування студентів про тему наступного заняття.
|
|
|
| | | | | | | | | * в конкретних методичних рекомендаціях з дисципліни розподіл часу доцільно дати у хвилинах;
** форми контролю і засоби навчання конкретно визначаються кафедрою для кожного з етапів заняття; засоби контролю теоретичної та практичної підготовки студентів повинні бути стандартизованими.
5. Методика організації навчального процесу на практичному (семінарському) занятті. '
Підготовчий етап.
Підкреслити (розкрити) значення теми заняття для подальшого вивчення дисципліни і професійної діяльності лікаря з метою формування мотивації для цілеспрямованої навчальної діяльності. Ознайомити студентів з конкретними цілями та планом заняття.
Провести стандартизований контроль початкового рівня підготовки студентів.
5.2. Основний етап - має бути структурованим і передбачати проведення зі студентами навчальної діяльності залежно від видів навчальних занять (практичних (семінарських); забезпечувати навчальну діяльність студента об'єктами або моделями, що їх замінюють з метою формування нових знань, умінь, практичних навичок відповідно до конкретних цілей заняття.
Важливим для засвоєння нових знань та умінь на цьому етапі є вирішення ситуаційних задач, зображення графіків, малюнків, схем. Бажано, щоб завдання для студентів на цьому етапі були точними і структурованими, виконувались письмово і перевірялись викладачем під час заняття, обговорювались результати.
Заключний етап.
Оцінюється поточна діяльність кожного студента упродовж заняття, стандартизований кінцевий контроль, проводиться аналіз успішності студентів, оголошується оцінка діяльності кожного студента і виставляється у журнал обліку відвідувань і успішності студентів. Староста групи одночасно заносить оцінки у відомість обліку успішності і, відвідування занять студентами, викладач завіряє їх своїм підписом.
Доцільно коротко інформувати студентів про тему наступного заняття і методичні прийоми щодо підготовки до нього.
6. Форми контролю знань та вмінь студентів:
Контрольні запитання до заняття.
34. Класифікація ускладнення гриж.
35. Защемлені грижі. Типова клініка. Клінічні види защемлених гриж. Діагностика, диференційна діагностика.
36. Клінічні форми защемлених гриж
37. Хірургічна тактика при защемленій грижі.
38. Особливості оперативного втручання при защемленій грижі.
39. Ознаки життєздатності та нежиттєздатності кишки.
40. Запалення грижі. Клініка. Диференційна діагностика. Хірургічна тактика.
41. Пошкодження (травма) грижі. Клініка. Хірургічна тактика.
42. Кишкова непрохідність в грижі. Хірургічна тактика.
43. Невправима грижа. Клініка, діагностика, диференційна діагностика. Лікування.
44. Сучасні принципи і методи оперативного лікування ускладнених гриж.
45. Профілактика защемлення гриж.
Тестові завдання.
Дата добавления: 2016-03-26 | Просмотры: 454 | Нарушение авторских прав
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 |
|