Фізіологічний електротон
Фізіологічним електротоном називають зміни збудливості в області прикладання до нерва або м 'яза катода і анода підпорогового постійного електричного струму. Під час короткочасної дії струму катод підвищує, а анод знижує ібудливість. Ці зміни збудливості чітко виражені безпосередньо під катодом і анодом і поступово затухають з віддаленням від них.
Електротонічні зміни збудливості відкрив Е.Пфлюгер (1859), проте їх природа стала зрозумілою значно пізніше. Фізіологічний електротон пов'язаний з пасивними змінами мембранного потенціалу (фізичний електротон) під впливом катода і анода. Необхідно зауважити, що при короткочасній дії постійного електричного струму пасивно змінюється тільки мембранний потенціал і не зазнає шін критичний рівень деполяризації. Унаслідок цього за рахунок розвитку каелектротонічної деполяризації мембранний потенціал наближається до критичного рівня і збудливість зростає. За рахунок розвитку анелектротонічної і дерполяризації мембранний потенціал, навпаки, віддаляється від критичного рівня і збудливість пригнічується.
Під час тривалої дії постійного струму розвиваються протилежні зміни збудливості: під катодом початкове підвищення збудливості змінюється на її пригнічення, а під анодом спочатку знижена збудливість поступово підвищується. Пригнічення збудливості внаслідок тривалої дії катода постійного струму відкрив Б.Ф.Вериго (1883), назвавши його катодичною депресією.
Суть цих вторинних змін збудливості з'ясувалась недавно. Тривала дія постійного електричного струму впливає не тільки на мембранний потенціал, а й на критичний рівень деполяризації. Тривала деполяризація мембрани пригнічує збудливість через сильне зміщення критичного рівня деполяризації у позитивну область, що пов'язано з інактивацією потенціалозалежних натрієвих каналів.
Якщо анелектротон триває довго, збудливість підвищується через зміщення критичного рівня деполяризації у негативну область, що пов'язують з ліквідацією стаціонарної інактивації частини потенціалозалежних натрієвих каналів.
Якщо гіперполяризуючий струм досить сильний і тривалий, його вимикання супроводжується розвитком анод-вимикального потенціалу дії. Зумовлено це тим, що спадання амплітуди анелектротону є деполяризацією мембрани до зміщеного критичного рівня. Цим і пояснюється подразнююча дія анода під час розмикання кола постійного електричного струму (полярний закон).
Дата добавления: 2015-12-15 | Просмотры: 1245 | Нарушение авторских прав
|