Види скорочення м'язів
У природних умовах збудження і скорочення скелетних м'язів запускається нервовими імпульсами. В лабораторних умовах для цього подразнюють м'яз прямим або непрямим способом. Безпосереднє подразнення струмом м'яза називається прямим. Подразнення струмом рухового нерва, що супроводжується скороченням м'яза, називається непрямим його подразненням.
Реєстрація скорочення м'яза називається міографією. Для неї використовують важілець і кімограф. Можна застосовувати також спеціальні датчики які перетворюють механічні зміни в електричні коливання і реєструють їх
Розрізняють два режими скоротливої діяльності м'яза: ізотонічний й ізометричний. Коли м'яз вільно піднімає невеликий вантаж, він вкорочується і не змінює внутрішню напругу. Такий режим називають ізотонічним. Коли м’яз не здатний підняти великий вантаж або обидва його кінці закріплені нерухомо, він не вкорочується, а тільки розвиває внутрішню напругу. Такий режим називають ізометричним
Прямі або непряме подразнення м'яза поодиноким імпульсом супроводжується поодиноким скороченням. Розрізняють дві фази поодинокого скорочення – вкорочення і розслаблення. Перед фазою вкорочення спостерігається дуже короткий латентний період. В ізометричному режимі кравецького м’яза жаби тривалість фази вкорочення і фази розслаблення становить 0,05 с, латентного періоду 0,01 с. Водночас м'яз вкорочується на 5-10%. Якщо скороченя поодиноке, відбувається короткочасне підвищення в саркоплазмі концентрації кальцію.
Під час подразнення м'яза повторними імпульсами однакової амплітуди, тривалості і частоти (6-8 Гц, що нижче тетанізуючої частоти) спостерігається збільшення амплітуди перших кількох скорочень. Цей ефект пов'язують із поступовим збільшенням зв'язування тропоніном кальцію.
Тривале скорочення м'яза у відповідь на його ритмічне подразнення частотою >10 імп./с називається тетанічним скороченням, або тетанусом. Розрізняють два види тетанусу - зубчастий і суцільний, або гладкий. Якщо наступний імпульс діє на м'яз у фазу розслаблення, виникає зубчастий тетанус (частота подразнення 20-40 Гц). Якщо цей імпульс діє на м'яз у фазу вкорочення, розвивається гладкий тетанус (частота подразнення 50 Гц). Амплітуда тетанічних скорочень у 2-4 рази більша, ніж поодиноких. Максимальний тетанус спостерігається при оптимальній частоті подразнення (40-50 Гц) і вкорочення м'яза досягає 20 %. З підвищенням частоти подразнення розвивається розслаблення м'яза (пе-симум Введенського) внаслідок порушення нервово-м'язової передачі збудження.
Збільшення амплітуди тетанічних скорочень виникає внаслідок суперпозиції, або додавання поодиноких скорочень, що пов'язують з нагромадженням у саркоплазмі кальцію.
У природних умовах по рухових волокнах до м'яза надходять серії імпульсів, тому тетанічні скорочення для скелетних м'язів є фізіологічними.
Дата добавления: 2015-12-15 | Просмотры: 847 | Нарушение авторских прав
|