Умови, що впливають на дію протимікробних і протипаразитарних засобів
Вплив температури. Доведено, що гарячі дезінфікуючі розчини більш згубно діють на мікроби, ніж холодні.
Вплив концентрації. Розчини тієї самої речовини у великій концентрації діють бактерицидно, у малій - бактеріостатично. Проте 70-градусний етиловий спирт для мікробів більш згубний, ніж 96-градусний, бо він краще проникає через клітинну мембрану в цитоплазму.
Тривалість дії. Згубна дія багатьох засобів на мікроби дуже часто прямо залежить від часу експозиції. Доведено, що більш тривалий контакт лікарських засобів з мікробною клітиною підвищує ефективність їх згубної дії.
Властивості середовища, що підлягає обробці. Активність знезаражуючих речовин залежить від хімічних властивостей середовища, що підлягає обробці. Так, кислоти зменшують або втрачають свою активність у лужному середовищі тощо.
Дезінфікуючі засоби застосовують у формі розчинів (вологий спосіб), у газоподібному стані та у формі аерозолей. Для цього користуються гідропультами, розпилювачами, аерозольними установками і спеціальними дезінфекційними автомобілями і установками (ДУК, ЛСД-2, ВДД тощо).
Вологий спосіб дезінфекції простий і зручний, але порівняно дорогий і трудомісткий. Він створює зайву вологість у приміщеннях, не знезаражує повітря і малоефективний при низьких температурах.
Перспективний аерозольний спосіб дезінфекції, який широко застосовують на практиці. Засобами у формі аерозолей знезаражують стіни, підлогу, стелю, повітря, предмети догляду за тваринами. Дезінфікуючі засоби добре проникають у щілини приміщення і там виявляють дію.
Дезінфікуючі засоби в основному призначені для знищення мікробів у навколишньому середовищі. Тому дезінфекцію слід організувати так, щоб не спричинити отруєння тварин, захистити людей, їх одяг від негативної дії дезінфікуючих речовин. Тварин під час дезінфекції переводять в інше приміщення. Після дезінфекції приміщення старанно провітрюють, а годівниці промивають водою.
До протимікробних і протипаразитарних лікарських засобів належать такі речовини: інсектициди - згубно діють на комах; акарициди - знищують кліщів; антигельмінтики - знищують гельмінтів; фунгіциди - протигрибкові; зооциди - проти гризунів; дезодоранти - усувають неприємний запах.
Феноли, крезоли та їх похідні
Представники цієї групи належать до ароматичних вуглеводнів. Добувають їх з кам'яного вугілля, торфу, деревини за допомогою спеціальної обробки (нагрівання без доступу повітря; перегонка дьогтю, одержаного із сировини). Останнім часом деякі з них добувають синтетично. Фенол, крезол та їх похідні діють бактерицидно, але частина з них виявляє токсичну дію на тварин.
Фенол чистий – Рhenolum purum
Синонім: карболова кислота.
Одержують з бензолу і кам'яновугільного дьогтю.
Властивості: безбарвні кристали із специфічним запахом. Легко вбирає вологу з повітря. При тривалому зберіганні рожевіє, розчиняється у воді, в оліях і спирті.
Форма випуску: кристалічний порошок.
Зберігання: за списком Б у щільно закритих скляних банках.
Дія: протимікробна, протипаразитарна та інсектицидна. 2...5-процентний розчин фенолу знищує більшість вегетативних форм мікробів протягом кількох хвилин; 0,5...1-процентний розчин діє бактеріостатично. Згубно діє на вошей, бліх та кліщів. Суть протимікробної і протипаразитарної дії фенолу полягає в тому, що він здатний зневоднювати, згортати і осаджувати білок мікробних клітин і паразитів. При всмоктуванні в організм тварин через шкіру в значних кількостях діє токсично.
Показання: 3-процентні розчини застосовують для дезінфекції шкіри тварин перед щепленнями, 3...5-процентні розчини - для дезінфекції предметів догляду за хворими, стічних вод та ям.
Протипоказаний: кішкам (підвищена чутливість), продуктивній худобі, для знезараження приміщень при зберіганні і переробці молока та м'яса (набувають запаху фенолу).
Дата добавления: 2015-10-20 | Просмотры: 511 | Нарушение авторских прав
|