Хлористоводнева кислота – Асidum hydrochloricum
Синонім: соляна кислота.
Властивості: безбарвна прозора рідина, змішується з водою. Для лікувальних цілей використовують розведену хлористоводневу кислоту (Acidum hydrochloricum dilutum), що містить 8,2...8,4 % хлористого водню.
Зберігання: за списком Б.
Дія: бактерицидна. Місцево на тканини діє подразнююче або припікаюче. Введена всередину розведена соляна кислота поліпшує перетравність білків, посилює секрецію підшлункової залози, запобігає розвитку гнильних і бродильних процесів у шлунку.
Показання, спосіб і дози застосування: всередину у формі 0,1...0,4-процентного розчину при пониженій кислотності, отруєнні лугами, бродильних і гнильних процесах у шлунку, хронічних гіпо- і анацидних гастритах, атонії і гіпотонії передшлунків у жуйних, аліментарній і токсичній диспепсії в молодняку, а також для прискорення всмоктування заліза при лікуванні анемії. Соляну кислоту використовують і для виготовлення штучного шлункового соку, для знезараження питної води (0,28 мл кислоти на 1 л води).
Дози всередину (розведеної): коням -10,0...20,0 г; великій рогатій худобі -10,0...30,0; дрібній рогатій худобі - 2,0...5,0; свиням -1,0...2,0; собакам-0,1...0,5 г.
Молочна кислота – Асіdum lacticum
Властивості: сиропоподібна рідина жовтуватого кольору, добре змішується з водою.
Зберігання: у щільно закритому скляному посуді.
Дія: антисептична, протибродильна, послаблює сфінктери шлунка при спазмі, місцево діє припікаюче, подразнююче і кератолітично.
Показання, способи і дози застосування: зовні - для припікання новоутворень (папілом), виразок. Всередину - при гострому розширенні шлунка в коней, тимпанії і атонії передшлунків у жуйних і метеоризмі кишок у формі 2-процентного розчину. Коням - 5,0... 15,0 г; великій рогатій худобі - 8,0... 15,0; вівцям і свиням – 0,5…3,0; собакам - 0,2...1,0 г.
Оцтова кислота – Асіdum aceticum
Властивості: безбарвна прозора рідина, добре змішується з водою.
Форма випуску: у розчинах з вмістом 96...100, 30 і 6 %.
Зберігання: у щільно закритому скляному посуді.
Дія: антисептична, протизапальна, подразнююча, протибродильна, інсектицидна.
Показання, способи і дози застосування: зовні як протипаразитарний засіб при вошивості - 0,2...1-процентний розчин, як антисептичний і протизапальний засіб при травмах, запаленнях у формі компресів, примочок з 1...2-процентного розчину. Всередину як антисептичний і подразнюючий засіб при атонії і тимпанії передшлунків у жуйних, як протиотрута при отруєнні лугами і сечовиною не більше ніж 0,5-процентної концентрації. Коням і великій рогатій худобі - 10,0...40,0 г; вівцям - 5,0... 10,0; свиням – 2,0...5,0; собакам – 1,0...2,0 г.
Борна кислота – Acidum boricum
Білий дрібнокристалічний порошок. Діє бактеріостатично.
Застосовується зовні як антисептичний засіб у формі 2...4-процентного водного розчину для промивання слизових оболонок носової і ротової порожнин; кон'юнктивітах, рідше при вагінітах і ендометритах; при хворобах шкіри - у формі 5...10-процентної мазі, спиртового розчину і присипок.
Луги - Аlcalia
Дію лугів на мікроорганізми і на організм тварин зумовлює гідроксильний аніон (ОН). Найбільш активні гідроокиси, менш активні карбонати. Порівняно слабку дію виявляють гідрокарбонати. Луги змінюють реакцію середовища, зневоднюють і згортають білок мікробних клітин.
На тканини тварин луги діють значно глибше ніж кислоти у зв'язку з тим, що вони розчиняють білок і омиляють жири. При зовнішньому застосуванні луги сприяють очищенню шкіри і, розм'якшуючи епідерміс, роблять його більш проникливим для лікарських речовин. У великих концентраціях спричиняють подразнення, запалення і навіть некроз з утворенням пухкого струпа.
При застосуванні всередину луги нейтралізують кислоти, розріджують слиз, прискорюють евакуацію вмісту шлунка в кишки, а виділяючись через легені, діють відхаркувально. Гідроокиси і карбонати використовують для дезінфекції об'єктів навколишнього середовища, а гідрокарбонати - для нейтралізації кислот.
Дата добавления: 2015-10-20 | Просмотры: 708 | Нарушение авторских прав
|