АкушерствоАнатомияАнестезиологияВакцинопрофилактикаВалеологияВетеринарияГигиенаЗаболеванияИммунологияКардиологияНеврологияНефрологияОнкологияОториноларингологияОфтальмологияПаразитологияПедиатрияПервая помощьПсихиатрияПульмонологияРеанимацияРевматологияСтоматологияТерапияТоксикологияТравматологияУрологияФармакологияФармацевтикаФизиотерапияФтизиатрияХирургияЭндокринологияЭпидемиология

Препараттар тобы Препараттар

А-тетрациклиндер 1. Кларитромицин

Б-аминогликозидтер 2. Доксициклин

В- макролидтер 3. Амикацин

4. Эритромицин

5. Гентамицин

 

Ескерту: Тесттік тапсырманың жауаптары оқытушыда.

№ 2 сабақ

1. Тақырыбы: «Әртүрлі химиялық құрылысты синтетикалық антибактериальды заттар»

1. Мақсаты: Патологиялық жағдайларда препараттарды таңдай білу ұшін әр-түрлі химиялық қурылысты синтетикалық микробтарға қарсы антибиотиктердің фармакокинетикасы мен фармакодинамикасының негізгі заңдылықтары жайлытүсінікті қалыптастыру, препараттарға рецепт жазу, оларға коррекция жасау, дәрігерге және науқастарға дәрілік препараттарды қабылдау тұралы кеңес бере білу, препараттарды алмастыра білу, дәрілік заттардың әсерлесуін бағалап білу.

2.Оқыту міндеттері

Когнитивті компетенция:

1. Әр-түрлі химиялық қурылысты синтетикалық микробтарға қарсы антибиотиктердің фармакокинетикасы мен фармакодинамикасының негізгі заңдылықтарын оқыту.

2. Клиникалық тәжірибеде әр-түрлі химиялық қурылысты синтетикалық микробтарға қарсы антибиотиктердің жеке қасиеттерінің ерекшеліктеріне байланысты қолдану көрсеткіштері.

3. Әр-түрлі химиялық қурылысты синтетикалық микробтарға қарсы антибиотиктерді қолдануға көрсеткіштер, қарсы көрсеткіштер, жеке қасиеттерінің ерекшеліктеріне байланысты мөлшерлеу принциптері, жағымсыз жанама әсерлері, олардын алдын алу.

4. Рецептті жаза білу.

Операциональді компетенция:

1. Бір реттік мөлшерді есептеуді үйрену

2. Рецептті коррекциялау

3. Дәрілік препараттардың әсерлесуін бағалау

4. Жетіспеген препаратты алмастыру

5. Дәрігерлер және тұрғындар арасында түсіндіру жумыстарын жүргізу.

Коммуникативті компетенция:

21. Сауатты және жетік түрде сөйлеуді игеру;

22. Даулы жағдайларды шешу және оның алдын алу

23. Ұжым мүшелерінің арасындағы қарым-қатынасқа әсер етуді ынталандыру мақсатында мотивация сұрақтарын қолдану.

24. Жеке ой-пікірін жеткізе білу.

25. Тақырыптың мәселері бойынша логикалық ойлау, еркін түрде пікірталас жүргізе білу

Үздіксіз оқыту және білім беру компетенциясы:

15. Өзіндік қазіргі замандағы зерттеу әдістерін, компьютерлік технологиялар қолдану, ақпарат жинау және оларды өңдеу және талдау жасау (оқулықтар, анықтамалық әдебиет, нормативті құжаттар, ғылыми әдебиет және интернет-қоры)

16. СӨЖ-тың күрделі түрлерін орындай білу (көп деңгейлі кроссвордтарды, тесттік тапсырмаларды,

17. презентацияларды, эссе, рефераттарды құру).

3. Хронометраж.

Сабақтың ұзақтылығы 2 сағат (100 мин)

· Ұйымдастыру кезеңі -2 мин

· Білімнің бастапқы деңгейін тексеру-10мин

· Студенттердің өзіндік жұмысы -43 мин

· Студенттердің оқытушымен бірлесіп жұмысы -25 мин

· Білімнің соңғы деңгейін тексеру -20 мин

· Білімнің жалпы білімін бағалау – 3 мин

· Өзіндік жұмыс бойынша тапсырмалар орындау - 1-2 мин

 

 

4.Тақырыптың негізгі сұрақтары:

1. Синтетикалық микробтарға қарсы химиялық қурылымы әр түрлі препараттар. Жіктелуі.

2. Нитрофуран, 8-оксихинолин, хинолон, хиноксалин туындыларының бактерияға қарсы әсер ету механизмі және спектрі.

3. Хиноксолина туындыларының бактерияға қарсы әсер ету механизмі және спектрі.

4. Фторхинолондар. Жалпы сипаттамасы. Әсер ету механизмі. Бактерияға қарсы әсер ету спектрі.

5. Фторхинолон туындыларының жеке препараттарының әсерінің ерекшеліктері. Қолдануға көрсеткіштері. Жанама әсерлері.

6. Оксазолидинондар. Қолдануға көрсеткіштері. Жанама әсерлері.

7. Сульфаниламидты препараттар (САП). САП - тың химиялық құрылымы, микробқа қарсы активтілігіне радикалдардың маңызы.

8. САП жіктелуі, әсер ету механизмі және спектрі. САП қолданылуы. Жанама әсерлері және олардың алдын алу.

9. Триметоприммен жұптастырылған сульфаниламидтер. Әсер ету ерекшеліктері және қолданылуы.

10. Салазоқосылыстар, олардың әсерлері, қолданылуы, жанама әсерлері.

11. Әсерлерінің жасқа байланысты ерекшіліктері және осы препараттардың қолданылуы.

 

5. Оқытудың және сабақ берудің әдістері: тақырыптың негізгі сұрақтары бойынша ауызша сұрау, жағдайлық есептерді шешу және әдістеме бойынша тесттік тапсырмаларды орындау, кіші топтармен жумыс жасау, «ми шабуылы», «мозаика», кроссвордтар сканвордтар, антибиотиктерге рецептіні талдау.

 

6. Әдебиеттер

негізгі:

1. Харкевич Д.А. Фармакология: Учебник. Издание девятое. Москва. Изд. дом «ГЭОТАР-МЕД». 2006.- с. 568 – 605..

2. Маркова И.В., Неженцев М.В. Фармакология. С-Петербург. 2001. - с. 341 – 363.

3. Аляутдин Р.Н. Фармакология. Учебник. Москва. Изд. дом «ГЭОТАР-МЕД». 2004.- с. 487 – 503.

4. Руководство к лабораторным занятиям / Под ред. Д.А.Харкевича. Медицинское информационное агентство, Москва, 2004. – с. 353 – 371.

 

Қосымша:

1.Машковский М.Д. Лекарственные средства. Издание пятнадцатое. - М.: Новая волна, 2005. – с. 767 – 823.

2.Справочник врача общей практики. Издание Москва ЭКСМО – ПРЕСС, 2002. т. 1-2. – 926 с. (т.2).

3.Оксфордский справочник по клинической фармакологии и фармакотерапии. – М.: Медицина, 2000. – 740 с.

4.Гудман Г., Гилман Г. Клиническая фармакология по Гудману и Гилману. Перевод 10-го издания. М. «Практика». 2006 г. 1648 с.

5.Клиническая фармакология и фармакотерапия. Учеб. / Под ред. В.Г.Кукеса, А.К.Стародубцева. – 2-е изд., испр. М.: ГЭОТАР-МЕД, 2004. – 640 с.

6.Яковлев В.П, Яковлев С.В. Рациональная антимикробная фармакотерапия (руководство для практических врачей). М.:Литтерра. 2003.-1002 с.

7.Лоуренс Д.Р., Бенитт П.Н. Клиническая фармакология. – М.: Медицина, 2002, т.1-2. – 669 с.

8.Лекции, читаемые на кафедре и методические пособия.

Программалық препараттар: фуразолидон, фурагин (нитрофурантоин), нитроксолин (5-НОК), налидикс қышқылы (неграм), офлоксацин (таривид), ципрофлоксацин (цифран, ципробай), левофлоксацин (таваник), хиноксидин, диоксидин, линезолид (зивокс)

Рецептте жазуға арналған препараттар:

фуразолидон, нитроксолин, офлоксацин, ципрофлоксацин.

 

7. Өзін-өзі бақылау:

Тесттік тапсырмаларды орындау

Тақырыпты ауызша сұрау


Дата добавления: 2015-11-02 | Просмотры: 711 | Нарушение авторских прав







При использовании материала ссылка на сайт medlec.org обязательна! (0.005 сек.)