Серотониндік рецепторларды тежейді
- ципрогептадин
- димедрол
- лоратидин
- преднизолон
- пармидин
Тест №10 (3жауап)
ББЗ босап шығуына кедергі келтіретін препараттар
1. преднизолон
2. циклофосфан
3. кетотифен
4. димедрол
5. Кромолин-натрий
Ескерту: Тесттік тапсырманың жауаптары оқытушыда.
Сабақ №5
1.Тақырыбы: «Қимыл-қозғалыс аппаратының қызметіне әсер ететін заттар»
2. Мақсаты: Тірек-қимыл аппаратының қызметіне әсер ететін заттардың фармакокинетикасы және фармакодинамикасының жалпы заңдылықтары жөнінде білімді қалыптастыру, оларды қолдануға негізгі көрсетулері мен жанама әсерлері туралы білімді игеру, әртүрлі дәрілік қалыптарға рецепт жаза білу, оларға сараптама және түзетулер жүргізе білу.
3.Оқытудың міндетттері:
Когнитивті компетенция:
1. Тірек-қимыл аппаратының қызметіне әсер ететін заттардың фармакокинетикасы және фармакодинамикасының жалпы заңдылықтары жөнінде білімді қалыптастыру.
2. Тірек-қимыл аппаратының қызметіне әсер ететін заттардың қасиеттері туралы түсініктер негізінде оларды қолдану мүмкіншілігі жайында білімді қалыптастыру.
3. Тірек-қимыл аппаратының қызметіне әсер ететін заттарды қолдануға көрсетулер, қарсы көрсетулер, жағымсыз әсерлері туралы, олардың алдын алу туралы білімді қалыптастыру.
Операционалды компетенция:
1. Тірек-қимыл аппаратының қызметіне әсер ететін заттардың негізгі препараттарын әртүрлі дәрілік қалыптарда рецептте жазу дағдыларына үйрету.
2. Рецепттерге сараптама және түзетулер жүргізуге, мөлшерін бағалауға, препаратты алмастыра білуді үйрету.
3. Тиімді және қауіпсіз фармакотерапияны қамтамасыз ету үшін тірек-қимыл аппаратының қызметіне әсер ететін заттардың басқа препараттармен өзара әсерлесуін бағалауға үйрету.
7. Осы топтың жаңа препараттарының жиынтығын, олардың кеңінен қолданыста жүрген және кеңінен қолданылатын синонимдер алдындағы артықшылықтарын ажырата білу.
8. Медициналық және дәріхана қызметкерлері, сондай-ақ халық арасында ақпараттық жұмыстар жүргізуді үйрету.
Аксиологиялық компетенция:
11. Сауатты және жетік түрде сөйлеуді игеру;
12. Даулы жағдайларды шешу және оның алдын алу
13. Ұжым мүшелерінің арасындағы қарым-қатынасқа әсер етуді ынталандыру мақсатында мотивация сұрақтарын қолдану.
14. Жеке ой-пікірін жеткізе білу.
15. Тақырыптың мәселері бойынша логикалық ойлау, еркін түрде пікірталас жүргізе білу
Құқықтық компетенция:
Дәрілік заттарды, медициналық құрал-жабдықтарды жазу, босату, сақтау ережелерін реттейтін ҚР негізгі құқықтық актілер;
Үздіксіз оқыту және білім беру компетенциясы:
5. Өзіндік қазіргі замандағы зерттеу әдістерін, компьютерлік технологиялар қолдану, ақпарат жинау және оларды өңдеу және талдау жасау (оқулықтар, анықтамалық әдебиет, нормативті құжаттар, ғылыми әдебиет және интернет-қоры)
6. СӨЖ-тың күрделі түрлерін орындай білу (көп деңгейлі кроссвордтарды, тесттік тапсырмаларды, презентацияларды, эссе, рефераттарды құру).
3. Сабақтың хронометражы
Сабақтың ұзақтылығы 2 сағат (100 мин)
· Ұйымдастыру кезеңі -3 мин
· Білімнің алғашқы деңгейін бағалау-10 мин
· Студенттердің өзіндік жұмысы -40 мин
· Студенттердің оқытушымен бірлесіп жұмысы -20 мин
· Білімнің соңғы деңгейін тексеру -20 мин
· Білімнің жалпы білімін бағалау – 4 мин
· Өзіндік жұмыс бойынша тапсырмалар орындау - 3 мин
4. Тақырыптың негізгі сұрақтары:
1. Тірек-қимыл аппаратының қызметіне әсер ететін заттардың жіктелуі
2. Тірек-қимыл аппаратының қызметіне әсер ететін заттардың негізгі фармакологиялық әсерлері
3. Тірек-қимыл аппаратының қызметіне әсер ететін препараттардың салыстырмалы сипаттамасы.
4. Қолдануға көрсетулер.
5. Жанама әсерлері
Бағдарламалық препараттар: кальцитонин, алендронат, ибандронат, паратиреоидин, эргокальциферол, кальций препараттары, фтор препараттары
Рецепт жазуға арналған препараттар: кальций глюканаты, алендронат, эргокальциферол, кальцитонин
5. Оқыту әдістері: ауызша сұрау, тесттік тапсырмалар мен жағдайлық есептерді шешу, рецепт жазу, кіші топтарда жұмыс жасау
6. Әдебиеттер:
Негізгі:
11. Харкевич Д.А. Фармакология. Жоғарғы оқу орындарына арналған оқулық. Мемлекеттік тілдегі аудармасы. Алматы, 2004-608 б.
12. Харкевич Д.А. Фармакология. М.: Медицина ГЭОТАР, 2008. – С. 192-207.
13. Харкевич Д.А. Фармакология. Издание восьмое –М.: Медицина ГЭОТАР, 2005. – С. 189-204.
3. Фармакология /под ред. Р.Н. Аляутдина 2-е изд., исправл. М.: ГЭОТАР-Мед, С. 2004. 192-201.
4. Маркова И.В., Михайлов И.Б., Неженцев М.В. Фармакология. – Санкт-Петербург: Фолиант – Медицина, С. 2001. 91-98.
5. Руководство к лабораторным занятиям / Под ред. Д.А.Харкевича. Медицина, С. 2005. 129-137.
Қосымша:
10. Машковский М.Д. Лекарственные средства. Издание пятнадцатое - М.: Медицина, 2007.– 1200 с.
11. Лекции по фармакологии для врачей и провизоров /Венгеровский А.И. – 3-е издание, переработанное и даполненное: учебное пособие – М.: ИФ «Физико-математическая литература», 2006. – 704 с.
12. Клиническая фармакология и фармакотерапия. Под редакцией акад. РАМВ Кукес В.Г. и проф. Стародубцев А.К.- М.: Издательский дом ГЭОТАР – МЕД., 2004. – 631с.
13. Деримедведь Л.В., Перцев И.М., Шуванова Е.В., Зупанец И.А., Хоменко В.Н. «Взаимодействие лекарств и эффективность фармакотерапии» - Издательство «Мегаполис» Харьков 2002.- 782 с.
14. Лоуренс Д.Р., Бенитт П.Н. – Клиническая фармакология. - М.: Медицина, 2002, т.1-2.- 669. с.
15. Оксфордский справочник по клинической фармакологии и фармакотерапии. – М.:Медицина, 2000.
16. Базисная и клиническая фармакология. /Под ред. Бертрам Г. Катцунг. – М.: С-П.: Невский диалект, 1998.-т. 1 – 669. с.
7. Бақылау.
Келесі компетенциялар бағаланады: когнитивті, операционалды.
Тесттік сұрақтар:
Тест №1
Шеміршек тіні зат алмасуына әсер ететін зат:
1. преднизолон
2. алендронат
3. пиридоксин
4. ретинол
5. индометацин
Тест №2
Сүйектегі кальция деңгейіне әсер ететін зат:
1. преднизолон
2. диклофенак натрия
3. индометацин
4. пироксикам
5. мелоксикам
Тест №3
Кальцитонин препаратын төменгі көрсетілген жағдайда тағайындайды, басқасы:
1. бұлшық етке енгізу
2. көк тамырға
3. интраназально
4. тері астына
5. ішке қабылдауға
Тест №4
Кальцитонин препаратына төменгі көрсетілгеннен қасиеттер тән, басқасы:
1. бүйректегі фосфордың резорбциясын төмендетеді.
2. қандағы кальций деңгейін төмендетеді.
3. зәрдегі экскрецию оксипролиннің экскрециясын төмендетеді.
4. бүйректегі кальция реабсорбциясын төмендетеді.
5. қандағы магний деңгейін төмендетеді.
Тест №5
Кальцитонин препаратына төменгі көрсетілгеннен қасиеттер тән, басқасы:
1. сүйек түзілуіне жағымды әсер ететін
2. сүйектегі коллагеннің ыдырауын тежейді
3. оксипролин экскрециясын төмендетеді.
4. Д3 –витаминінің белсенді түріне айналуын ынталандырады
5. остеокласттардың белсенділігін жоғарылатады
Тест №6
Алендронат препаратына төменгі көрсетілгеннен қасиеттер тән, басқасы:
1. сүйектегі резорбциясын тежейді
2. остеолизистің алдын алады
3. остеокластарды белсендіреді
4. на остеобластарға әсер етеді
5. кальций реабсорбциясын тежейді.
Тест №7
Алендронат препаратының жанама әсері:
1. гипокальциемия
2. гипонатриемия
3. гипокалиемия
4. гипомагниемия
5. гипофосфатемия
Тест №8
Кальцитонин препаратының жанама әсері:
1. тәбеттің төмендеуі
2. гипотензия
3. депрессияя
4. кардиалгия
5. нефротоксикалық әсері
Тест №9
Ибандронат оссеин-аппатит препаратының қабылдауын витаминдермен жұптастыру қажет:
1. А
2. Д
3. Е
4. В1
5. В6
Тест №10
Ибандронат оссеин-аппатит препараты жатады:
1. фторидамға
2. витамин Д препараттарына
3. бифосфонатамға
4. препаратам кальцитонин препараттарына
5. фосфор препараттарына
Ескерту: тесттік тапсырманың жауаптары оқытушыда.
Кредит № 5
Сабақ №1
Тақырыбы: «Тыныс алу мүшелерінің қызметіне әсер ететін заттар. Өкпе ісінуінде және бронхоспазмда қолданылатын заттар»
1.Мақсаты: бронхоспазмда және өкпе ісінуінде қолданылатын заттардың фармакокинетика мен фармакодинамиканың жалпы заңдылықтары бойынша білімді, топ препараттарына рецепт жазу, оларды сараптау және коррекциялау бойынша және халыққа, медицина қызметкерлеріне ақпарат, кеңес беру бойынша дағдыларды қалыптастыру.
2. Оқыту міндеттері:
Когнитивті компетенция:
1.Бронхоспазмда және өкпе ісінуінде қолданылатын заттардың фармакокинетикасы мен фармакодинамикасының жалпы заңдылықтары бойынша білімді қалыптастыру.
2.Дәрілік заттардың қасиеттері негізінде олардың қолдану мүмкіншіліктері бойынша білімді қалыптастыру.
3.Бронхоспазмда және өкпе ісінуінде қолданылатын заттардың негізгі қолдануға көрсеткіштері, қарсы көрсеткіштері, жағымсыз жанама әсерлері бойынша білімді қалыптастыру.
Операционалды компетенция:
1.Әр түрлі дәрілік қалыптарға рецепт жаза білу, препараттың бір реттік және тәуліктік мөлшерін анықтау бойынша дағдыны қалыптастыру.
2.Рецептерді сараптауды және коррекция жүргізуді, мөлшерлерді бағалауды, препараттарды алмастыруды үйрену.
3.Бронхоспазмда және өкпе ісінуінде тағайындалатын заттардың әртүрлі патологиялық жағдайларда қолданылатын басқа да препараттармен әрекеттесуін бағалай білу.
4.Бронхоспазмда және өкпе ісінуінде қолданылатын заттар тобының жаңа препараттарын, олардың қолданыстағы препараттардан артықшылығын және кең қолданылатын синонимдерін білу.
5.Өмірге қауіпті жағдайларда жедел көмек көрсету үшін дәрілік заттарды таңдай білу дағдысын қалыптастыру.
Коммуникативті (аксиологиялық) компетенция:
6. Сауатты және жетік түрде сөйлеуді игеру.
7. Даулы жағдайларды шешу және оның алдын алу.
8. Ұжым мүшелерінің арасындағы қарым-қатынасқа әсер етуді ынталандыру мақсатында мотивация сұрақтарын қолдану.
9. Жеке ой-пікірін жеткізе білу.
10. Фармакология мәселері бойынша логикалық ойлау, еркін түрде пікірталас жүргізе білу
Үздіксіз оқыту және білім беру:
7. Өзіндік қазіргі замандағы зерттеу әдістерін, компьютерлік технологиялар қолдану, ақпарат жинау және оларды өңдеу және талдау жасау (оқулықтар, анықтамалық әдебиет, нормативті құжаттар, ғылыми әдебиет және интернет-қоры)
8. СӨЖ-ның түрлерін орындай білу (эссе, тесттік тапсырмаларды, презентацияларды, рефераттарды құрастұру).
Құқықтық компетенция:
Құқықтық білім мен дағдыны қалыптастыру: рецепт жазу ережелері бойынша негізгі заңдар
Хронометраж
Сабақтың ұзақтығы 2 сағат (100 мин)
· Ұйымдастыру кезеңі -3 мин
· Білімнің алғашқы деңгейін бағалау - 7 мин
· Студенттердің өзіндік жұмысы -45 мин
· Студенттердің оқытушымен бірлесіп жұмысы -25 мин
· Білімнің соңғы деңгейін тексеру – 15 мин
· Білімнің жалпы білімін бағалау – 3 мин
· Өзіндік жұмыс бойынша тапсырмалар орындау - 2 мин.
4. Тақырыптың негізгі сұрақтары:
1. Бронхоспазмда қолданылатын заттар. Жіктелуі.
2. Бронхолитикалық заттардың адреномиметиктер тобынан салыстырмалы сипаттамасын, әсер ету механизмін, қолдану ерекшеліктерін және жанама әсерлері.
3. Бронхолитикалық заттардың М-холиноблокаторлар тобынан препараттардың салыстырмалы сипаттамасы, әсер ету механизмі, қолдану ерекшеліктері және жанама әсерлері.
4. Миотропты әсер ететін симпатолитиктер, әсер ету механизмі, қолдану ерекшеліктері және жанама әсерлері.
6. Өкпе ісінуінде қолданылатын заттар қолданатын аллергияға қарсы заттардың қолдану ерекшеліктері, (глюкокортикоидтар, кромолин-натрий, кетотифен).
7. Лейкотриен жүйесіне әсер ететін заттар (зилеутон, зафирлукаст), препараттардың салыстырмалы сипаттамасы.
8. Өкпе ісінуінде қолданылатын заттар. Жіктелуі.
2. Өкпе ісінуінде қолданылатын заттардың әсер ету механизмі.
3. Өкпе ісінуінде қолданылатын препараттардың салыстырмалы сипаттамасы. (қолдану ерекшеліктерін және жанама әсерлері).
Бағдарламалық препараттар: изопреналин (изадрин), салбутамол, фенотерол, эпинефрин (адреналин гидрохлориді), эфедрин гидрохлориді, ипратропиум бромиді, тиотропий, метоциния йодид (метацин), аминофиллин (эуфиллин), теофиллин, беклометазон дипропионаты, беродуал, кромолин натрий, кетотифен, зилеутон, зафирлукаст, дитек, этил спирті, фуросемид, маннит, пентамин, натрий нитропруссид, нитроглицерин, ганглиоблокаторлар, альфа-адреноблокаторлар, наркотикалық анальгетиктер
Есте сақатуға арналған препараттар:
адреналин гидрохлориді, эуфиллиннің инъекцияға арналған ерітіндісі, эфедрин гидрохлориді, изадриннің инъекцияға арналған ерітіндісі, беклометазон дипропионаты, кетотифен, фуросемид, бензогексоний.
5. Оқыту әдістері: тақырыптың негізгі сұрақтары бойынша ауызша сұрау, тесттік тапсырмаларды және жағдайлық есептерді шешу, кіші топтарда жұмыс істеу, кестелерді, суреттерді және сызбаларды сараптау, қорытынды жасау, рецепттерді жазу және талдау, бір реттік мөлшерін есептеу, мультимедия элементтері бар оқытулық интерактивті программалармен жұмыс істеу.
6. Әдебиеттер:
Негізгі:
8. Харкевич Д.А. Фармакология: Мемлекеттік тілдегі оқулық, толықтырылған, қайта өңделген Алматы, 2009 – 608 б.
9. Харкевич Д.А. Фармакология: Мемлекеттік тілдегі оқулық, Алматы, 2004– 604 б.
10. Харкевич Д.А. Фармакология: Учебник. – 10-е изд., перераб., доп. и испр. –М.: ГЭОТАР-Медиа, 2008 - 752 б.
11. Аляутдин Р.Н. Фармакология. Учебник. Москва. Изд. Дом «ГЭОТАР-МЕД». 2004.-591б.
12. Руководство к лабораторным занятиям /Под ред. Д.А. Харкевича, Медицина, 2005.– 450 б.
Қосымша:
1. Машковский М.Д. Лекарственные средства. Издание пятнадцатое. М.: Новая волна, 2008. Т.1. 1206 б.
2. Маркова И.В., Неженцев М.В. Фармакология. С-Петербург. 2001. – 415б.
3. Л.В.Деримедведь, И.М. Перцев, Е.В. Шуванова, И.А.Зупанец, В.Н. Хоменко «Взаимодействие лекарств и эффективность фармакотерапии». - Издательство «Мегаполис» Харьков, 2002. б.782
4. Лекции по фармакологии для врачей и провизоров. Венгеровский А.И. -3-е издание, переработанное и дополненное: учебное пособие – М.: Иф «физико-математическая литература», 2006. -704с.
5. Лоуренс Д.Р., Бенитт П.Н. Клиническая фармакология. – М.: Медицина, 2002, т.1-2. – 669с.
6. Базисная и клиническая фармакология. Под ред. Бертрам Г. Катцунг.- М., С-П.: Невский диалект,1998. -669с.
7. Белоусов Ю.Б., Омельяновский В.В. Клиническая фармакология органов дыхания. –М.: Универсум Паблишинг, 1996.
8. Справочник по клинической фармакологии и фармакотерапии /Под ред.М.С.Чекмана. Здоровья. 1987. с.473.
9. Кафедрада оқылатын дәрістер.
7. Бақылау:
Операционалды компетенция (практикалық дағды) бағаланады:
Өкпе ісінуінде және бронхоспазмда қолданылатын заттардың негізгі препараттарына рецепт жазу және талдау. Талдауда тобын, негізгі фармакологиялық әсерлерін, қолдану көрсетулерін және жанама әсерлерін көрсету, препараттарды фармакологиялық аналогтарына алмастыру.
.
Тесттік тапсырма:
Тест №1
«Бронхолитикалық әсер» терминінің дұрыс анықтамасын таңдау:
1. Тегіс салалы бұлшық еттің тонусының көтереді
2. Қаңқа бұлшық еттің еріксіз жиырылуын жою
3. Тегіс салалы бұлшық еттің тонусының төмендеуі
4. Бронхтардың кеңеюі
5. Бронхтардың тарылуы
Тест №2
Бронхолитикалық заттар:
1.Изадрин, фенотерол, кетотифен, тиотропий
2. Изадрин, фенотерол, фуросемид, зафирлукаст
3. Изадрин, фенотерол, эуфиллин, ипратропиум бромиді
4.Изадрин, фенотерол, эфедрин гидрохлориді, кетотифен
5. Изадрин, фенотерол, кетотифен, бензогексоний
Тест №3
Өкпе ісінуінде ганглиоблокаторлардың әсер ету механизмі байланысты:
1. Қан көлемінің төмендеуі
2. альвеолалардың тыныс беткейлігін босатуы
3. Қабынуға қарсы
4. АҚ және жүректен кейінгі жүктеменің жоғарылауы
5. АҚ және жүрекке дейінгі жүктеменің төмендеуі.
Тест №4
Бронхоспазмды жою, емдеу үшін қандай препараттарды кеңес бересіз?
1. Кромолин натрий
2. Зафирлукаст бромиді
4. Салбутамол
5. Пентамин
Тест №5
Дәрігерлік рецептке түзету енгізу:
Rp: Sol. Adrenalini hydrochloridi 0,1% - 1ml
D.S. 0,5 мл бұлшық етке
Тест №6
Кромолин-натрий:
1. ингаляциялық қолдануы
2. Мес жасушасының мембранасын тұрақтандырады
3. Бронхиальды демікпені емдеуге
4. Өкпе ісінуінде қолдануы
5. Қақырық түсіруші зат
Тест №7
Бронхолитикалық заттарды бета-адреномиметиктерге (А), және миотропты спазмолитиктерге (Б), М-холиноблокаторларға (В) бөліңіз:
1. Изопреналин (изадрин)
2. Теофиллин
3.Салбутамол
4.Ипратропиума бромид
5.Аминофиллин (эуфиллин)
Тест №8
Бронхиальды демікпені алдын-алу үшін қолданатын препараттар:
1. Кетотифен
2. Эуфиллин
3. Адреналин гидрохлориді
4. Ипратропиум бромиді
5. Кромолин-натрий
Тест №9
Зафирлукст
1. Лейкотреин рецепторларының блокаторлары
2. Ингибитор 5-липоксигеназаның ингибиторы
3. Қабынуға қарсы әсер көрсетеді
4. Бауырдағы микросомальды ферменттерді тежейді
5. Бауырдағы микросомальды ферменттердіынталандырады
Тест №10
Өкпе ісінуінде қолданатын төмендегідей препараттарға кеңес беріңіз:
1. Беклометазон дипропионаты
2. Этил спирті
3. Эфедрин гидрохлориді
4. Фуросемид
5. Натрия нитропруссид
Ескерту: жауап эталондары оқытушыда.
№ 2 сабақ
1.Тақырыбы: «Ішек моторикасына әсер ететін заттар. Құсуға қарсы және құсу шақыратын заттар. Диареяға қарсы және іш айдайтын заттар»
1.Мақсаты: ішек моторикасына әсер ететін заттардың, құсуға қарсы және құсу шақыратын заттардың, диареяға қарсы және іш айдайтын заттардың фармакокинетика және фармакодинамиканың жалпы заңдылықтары бойынша білімді, топ препараттарына рецепт жазу, оларды сараптау, коррекциялау бойынша және халыққа, медицина қызметкерлеріне ақпарат, кеңес беру бойынша дағдыларды қалыптастыру
2. Оқыту міндеттері:
Когнитивті компетенция:
1.Ішек моторикасына әсер ететін заттардың, құсуға қарсы және құсу шақыратын заттардың, диареяға қарсы және іш айдайтын заттардың фармакокинетикасы мен фармакодинамикасының жалпы заңдылықтары бойынша білімді қалыптастыру.
2.Дәрілік заттардың қасиеттері негізінде олардың қолдану мүмкіншіліктері бойынша білімді қалыптастыру.
3.Ішек моторикасына әсер ететін заттардың, құсуға қарсы және құсу шақыратын заттардың, диареяға қарсы және іш айдайтын заттардың негізгі қолдануға көрсеткіштері, қарсы көрсеткіштері, жағымсыз жанама әсерлері бойынша білімді қалыптастыру.
Операционалды компетенция:
1.Әр түрлі дәрілік қалыптарға рецепт жаза білу, препараттың бір реттік және тәуліктік мөлшерін анықтау бойынша дағдыны қалыптастыру.
2.Рецептерді сараптауды және коррекция жүргізуді, мөлшерлерді бағалауды, препараттарды алмастыруды үйрену.
3.Ішек моторикасына әсер ететін заттардың, құсуға қарсы және құсу шақыратын заттардың, диареяға қарсы және іш айдайтын заттардың әртүрлі патологиялық жағдайларда қолданылатын басқа да препараттармен әрекеттесуін бағалай білу.
4.Ішек моторикасына әсер ететін заттар, құсуға қарсы және құсу шақыратын заттар, диареяға қарсы және іш айдайтын заттар тобының жаңа препараттарын, олардың қолданыстағы препараттардан артықшылығын және кең қолданылатын синонимдерін білу.
5.Өмірге қауіпті жағдайларда жедел көмек көрсету үшін дәрілік заттарды таңдай білу дағдысын қалыптастыру.
Коммуникативті (аксиологиялық) компетенция:
11. Сауатты және жетік түрде сөйлеуді игеру.
12. Даулы жағдайларды шешу және оның алдын алу.
13. Ұжым мүшелерінің арасындағы қарым-қатынасқа әсер етуді ынталандыру мақсатында мотивация сұрақтарын қолдану.
14. Жеке ой-пікірін жеткізе білу.
15. Фармакология мәселері бойынша логикалық ойлау, еркін түрде пікірталас жүргізе білу
Үздіксіз оқыту және білім беру:
9. Өзіндік қазіргі замандағы зерттеу әдістерін, компьютерлік технологиялар қолдану, ақпарат жинау және оларды өңдеу және талдау жасау (оқулықтар, анықтамалық әдебиет, нормативті құжаттар, ғылыми әдебиет және интернет-қоры)
10. СӨЖ-ның түрлерін орындай білу (эссе, тесттік тапсырмаларды, презентацияларды, рефераттарды құрастұру).
Құқықтық компетенция:
Құқықтық білім мен дағдыны қалыптастыру: рецепт жазу ережелері бойынша негізгі заңдар
Хронометраж
Сабақтың ұзақтығы 2 сағат (100 мин)
· Ұйымдастыру кезеңі -3 мин
· Білімнің алғашқы деңгейін бағалау - 7 мин
· Студенттердің өзіндік жұмысы -45 мин
· Студенттердің оқытушымен бірлесіп жұмысы -25 мин
· Білімнің соңғы деңгейін тексеру – 15 мин
· Білімнің жалпы білімін бағалау – 3 мин
· Өзіндік жұмыс бойынша тапсырмалар орындау - 2 мин.
4. Тақырыптың негізгі сұрақтары:
1. Ішек моторикасына әсер ететін заттар. Жіктелуі.
2. Ішек моторикасына әсер ететін заттар. Әсер ету механизмі, қолдану ерекшеліктері және жанама әсерлері.
3. Құсу шақыратын заттар, препараттардың салыстырмалы сипаттамасы.
4. Құсуға қарсы заттар, жіктелуі, әсер ету механизмі, қолдану ерекшеліктері және жанама әсерлері.
5. Іш айдайтын заттар. Жіктелуі.
6. Тұзды іш айдайтын заттар, әсер ету механизмі, қолдану ерекшеліктері және жанама әсерлері.
7. Өсімдік тектес іш айдайтын заттар, салыстырмалы сипаттамасы.
8. Жасанды іш айдайтын заттар, әсер ету, қолдану ерекшеліктері және жанама әсерлері.
9. Диареяға қарсы заттар, салыстырмалы сипаттамасы.
Бағдарламалық препараттар: апоморфин гидрохлориді, перфеназин (этаперазин), метоклопрамид, домперидон, «Аэрон» таблеткасы, атропин сульфаты, неостигмин метилсульфаты (прозерин), лоперамид (имодиум), магний сульфаты, рауағаш тамыры, кассия жапырағы, изафенин, бисакодил, лактулоза, дротаверин, пинаверия бромид, форлакс.
Есте сақтауға арналған препараттар: апоморфин гидрохлориді, метоклопрамид, атропин сульфаты, неостигмин метилсульфаты (прозерин), магний сульфаты, бисакодил
5. Оқыту әдістері: тақырыптың негізгі сұрақтары бойынша ауызша сұрау, тесттік тапсырмаларды және жағдайлық есептерді шешу, кіші топтарда жұмыс істеу, кестелерді, суреттерді және сызбаларды сараптау, қорытынды жасау, рецепттерді жазу және талдау, бір реттік мөлшерін есептеу, мультимедия элементтері бар оқытулық интерактивті программалармен жұмыс істеу.
6. Әдебиеттер:
Негізгі:
13. Харкевич Д.А. Фармакология: Мемлекеттік тілдегі оқулық, толықтырылған, қайта өңделген Алматы, 2009 – 608 б.
14. Харкевич Д.А. Фармакология: Мемлекеттік тілдегі оқулық, Алматы, 2004– 604 б.
15. Харкевич Д.А. Фармакология: Учебник. – 10-е изд., перераб., доп. и испр. –М.: ГЭОТАР-Медиа, 2008 - 752 б.
16. Аляутдин Р.Н. Фармакология. Учебник. Москва. Изд. Дом «ГЭОТАР-МЕД». 2004.-591б.
17. Руководство к лабораторным занятиям /Под ред. Д.А. Харкевича, Медицина, 2005.– 450 б.
Қосымша:
1. Машковский М.Д. Лекарственные средства. Издание пятнадцатое. М.: Новая волна, 2008. Т.1. б.1206.
2. Маркова И.В., Неженцев М.В. Фармакология. С-Петербург. 2001. – 415б.
3. Л.В.Деримедведь, И.М. Перцев, Е.В. Шуванова, И.А.Зупанец, В.Н. Хоменко «Взаимодействие лекарств и эффективность фармакотерапии». - Издательство «Мегаполис» Харьков, 2002. б.782
4. Лекции по фармакологии для врачей и провизоров. Венгеровский А.И. -3-е издание, переработанное и дополненное: учебное пособие – М.: Иф «физико-математическая литература», 2006. с.704.
5. Лоуренс Д.Р., Бенитт П.Н. Клиническая фармакология. – М.: Медицина, 2002, т.1-2. с.669.
6. Базисная и клиническая фармакология. Под ред. Бертрам Г. Катцунг.- М., С-П.: Невский диалект,1998.-т.1 –с. 411-430, т.2. с.669
7. Рабдиль О.С. Фармакотерапия в гастроэнтерологии: Справочник. –М: Медицина, 1991. с.416.
8. Преображенский В.Н. и др. Практическая гастроэнтерология. –Алматы. –1999. с.491.
9. Минушкин О.Н. Запоры и принципы их лечения (лекция) //Терапевтический архив, 2003. №1. С.15-19
10. Кафедрада оқылатын дәрістер.
7.Бақылау:
Когнитивті компетенция бағаланады
1.Тақырыптың негізгі сұрақтары бойынша ауызша сұрау.
2.Тесттік тапсырмаларды орындау.
Дата добавления: 2015-11-02 | Просмотры: 793 | Нарушение авторских прав
|