АкушерствоАнатомияАнестезиологияВакцинопрофилактикаВалеологияВетеринарияГигиенаЗаболеванияИммунологияКардиологияНеврологияНефрологияОнкологияОториноларингологияОфтальмологияПаразитологияПедиатрияПервая помощьПсихиатрияПульмонологияРеанимацияРевматологияСтоматологияТерапияТоксикологияТравматологияУрологияФармакологияФармацевтикаФизиотерапияФтизиатрияХирургияЭндокринологияЭпидемиология

Розвиток хірургії в Україні.

Прочитайте:
  1. А. Розвиток абсцесу легень.
  2. Б. Несправжній передчасний статевий розвиток (ПСР).
  3. Б. Розвиток рухової активності
  4. Будова, функції і розвиток спинного мозку
  5. Будова, функції та розвиток спинного мозку.
  6. В. Неповні форми передчасного статевого розвитоку (ПСР). Код МКХ- 10: Е 30.8
  7. Види адаптації І фактори, які впливають на неї (на розвиток позитивного ставлення до роботи, задоволеності роботою)
  8. Вплив гіпофізу на ріст і розвиток дитини.
  9. Деонтологія в хірургії.
  10. Еволюційний розвиток нервової системи

Києво-Могилянська колегія, яку заснував у 1671р. Петро Могила, у 1701р. Київською академією. Багато вихованців академії були відомими вченими – засновниками медицини на Україні(Нестор Максимович, Амбодик, Андріївський, Шумлянський).

Першим урядовим лікувальним закладом у Києві був військовий госпіталь, відкритий у 1792р. До цього у Києві був лише невеликий лазарет. Перша велика державна лікарня, збудована на Україні в Кременчуку в 1800році. До побудови лікарень лікуванням населення займалися цирульники, які входили до цехів. Цехи ліквідувалися на Україні в 1835році.

У другій половині 19ст. хірургічні клініки медичних факультетів двох університетів в Харкові(1805р.) і Києві(1841р.) стають справжніми осередками хірургічної науки і практики на Україні. В Харкові створив свою школу і відіграв велику роль у підготовці земських хірургів професор В.Ф.Грубе. в Києві, з самого початку існування університету, хірургічну науку очолював видатний хірург В.О.Караваєв(1811-1892рр.), який протягом 48років був завідуючим хірургічної клініки(учень М.І.Пірогова).

Одночасно з Іноземцевим і Піроговим, Караваєв почав у 1847році, оперувати під ефірним наркозом. Він вперше почав оперувати з приводу катаракти. Таких операцій він зробив понад 1000, а всього В.О.Караваєв зробив більше 10000 операцій. На цей час такої кількості операцій не зробив жоден клінічний професор. Він вперше в Росії виконав пункцію перикарда. Видатними хірургами стали учні Караваєва: М.М.Волкович, І.Ф.Сабанеєв, К.М.Сапежко, О.Т.Богаєвський та ін.. У галузі пластичної хірургії працював доцент О.С.Яценко(1843-1897рр.)

У 1861-1868рр. у київському університеті у співдружності з В.О.Караваєвим працював талановитий хірург та вчений Ю.К.Шимановський(1829-1868рр.), який викладав хірургічну анатомію і оперативну хірургію. Він написав тритомний підручник оперативної хірургії. Класичним внеском у скарбницю хірургічної науки є праця Шимановського – «Операції на поверхні людського тіла», в якій він подав 602 розроблені ним схеми пластичних операцій.

У Харкові широковідомий А.Г.Підріз(1852-1900рр.) очолив госпітальну клініку, автор посібника по урології: він запропонував спосіб лікування звуження сечоводу. Підріз був піонером хірургії серця, він перший у світі спробував видалити стороннє тіло з серця, розробив клаптевий метод доступу до серця.

Університет в Одесі відкрито в 1865р., медичний факультет до університету увійшов лише в 1900р. Спеціальне мед.містечко для медичного факультету було побудовано під керівництвом його першого декана, відомого патофізіолога В.В.Підвисоцького. В 1859р. у хірургічному відділенні міської лікарні Одеси почав працювати М.В.Скліфасовський.

Микола Маркіянович Волкович(1858-1928рр.), учень Караваєва, очолював спочатку госпітальну, а пізніше(1911-1922рр.) факультетську хірургічну клініку в київському університеті, був організатором київського хірургічного товариства (1908р.), яке пізніше було перетворене на республіканське.

Для надання хірургічної допомоги населенню України в обласних центрах, в містах і районах відкриваються обласні, міські та районні лікарні, в яких працюють хірургічні відділення. Хворі лікуються в клініках вищих учбових закладів, в науково-дослідних інститутах, в яких працюють висококваліфіковані фахівці: професора, доценти, а також досвідчені практичні хірурги.

Нині хірургічна допомога має профільне направлення, що покращує надання спеціалізованої хірургічної допомоги. Так в Києві та Харкові працюють науково-дослідні інститути ортопедії і травматології. Для надання хірургічної допомоги із захворюваннями серця і судин в Києві існує науково-дослідний серцево-судинний інститут хірургії ім. М.М.Амосова. Для діагностики та хірургічних методів лікування органів черевної порожнини в столиці України створено інститут клінічної хірургії і трансплантології.

Лікування захворювань нирок і сечовидільних шляхів проводиться в київському НДІ урології. В Києві працюють науково-дослідні інститути нейрохірургії, патології органів слуху та верхніх дихальних шляхів, НДІ онкології та радіології.

В Одесі хворим із захворюваннями органів зору допомога надається в НДІ очних хвороб та тканинної терапії.

В Україні створені хірургічні школи, які пов’язані з іменами видатних хірургів: в Києві – О.П.Кримова, І.М.Іщенка, М.С.Коломійченка, М.М.Амосова, О.І.Арутюнова, А.П.Ромаданова, О.М.Авілової, О.О.Шалімова, А.А.Чайки; в Харкові – М.П.Грінклера, О.І.Мещанінова; в Одесі – К.Т.Сапежко, І.Ф.Сабанеєва, В.П.Філатова та ін.

Незважаючи на залишковий принцип фінансування медицини в Україні, на даному етапі, слід твердо усвідомити цю ситуацію, подивитися правді в очі та докласти всіх зусиль, аби поступово виправити становище і піднести медицину в Україні, в тому числі і хірургію, до світових стандартів.


Дата добавления: 2015-11-25 | Просмотры: 477 | Нарушение авторских прав







При использовании материала ссылка на сайт medlec.org обязательна! (0.003 сек.)