Являє собою білу ароматичну речовину, без запаху і смаку. Макромолекули мають лінійну волокнисту будову. Довжина їх становить 1570нм і>, поперечні розміри 0,4нм X 0,8нм. Целюлоза не виявляє відновних властивостей і важче ніж крохмаль,
піддається гідролізу.
Целюлоза не розчиняється у воді, спирті, ацетоні та інших органічних розчинниках, але добре розчиняється у концентрованій розчинній ZnCl2 і реактиві Швейцера.
Хімічні властивості.
Целюлоза при нагріванні взаємодіє з мінеральними кислотами, наприклад з H2SO4 можна добути проміжні продукти гідролізу.
целюлоза амітоїд ценобіоза Д-глюкоза
Легко реагує з концентрованими розчинами лугів і утворює лужну целюлозу (алкалі целюлози)
+ nH2O
Легко взаємодіє з азотною кислотою + H2O і утворює її ефіри нітроцелюлозу (нітроклітковину).
+
При взаємодії клітковини з сумішшю оцтового ангідриду і оцтової кислоти (кат. H2SO4),
Застосування:
Віскоза – це розчин ксентогенату у лузі. При продавленні віскози крізь фільтри у водний розчин H2SO4 виділяється целюлоза у вигляді нитки. Таким методом добувається волокно під назвою віскозний шовк.
Якщо віскозу пластифіковану гліцерином продавлювати у розчин кислоти крізь вузькі щелини, то утворюється тонка прозора пластина целюлози – целофан.
Розчин колоксиліну у суміші спирту і ефіру називається колодієм і застосовується для заклеювання невеликих травм і пов’язок. А також колокселін використовують у нітролаках.
Із суміші колокселіну з камфорою виготовляють целулоїд, який використовують в хімічній промисловості, піротехніці, у виробництві пластмас.
Пірокселін – це повністю нітрована целюлоза. Є вибуховою речовиною і використовується для бездимного пороху.
Найбільше застосування мають ди- і триацетилклітковина з яких виготовляють ацетатний шовк, негорючу рентгенівську і кіноплівку, лаки, тощо.
Крохмаль [C6H7O2(OH)3]
Знаходження у природі.
Крохмаль знаходиться в багатьох рослинах в якості резервного матеріалу. Його багато в зернових культурах (рисі, кукурудзі, пшениці) і в картоплі, з якої крохмаль добувають в промисловості.
По зовнішньому вигляді крохмаль білий порошок або зерна. Він не розчинний в воді. В гарячій воді крохмаль набухає і утворює клейстер, який є колоїдним розчином. Відновлювальними властивостями не володіє.