• Початкова — до цього часу діагностувати захворювання не вдається.
• Розгорнутий період захворювання — характеризується значним пригніченням кровотворення, високим бластозом у кістковому мозку.
• Повна ремісія — це стан, за якого в пунктаті кісткового мозку знаходять не більше ніж 5 % бластних клітин, загальна кількість лімфоїдних клітин становить менше ніж 40 %. Екстрамедулярні лейкемічні проліферати відсутні.
• Одужанням від гострої лейкемії вважають повну ремісію протягом 5 років (безрецидивне 5-річне виживання).
• Рецидив гострої лейкемії може бути кістковомозковим або місцевим.
• Термінальна стадія — поняття умовне, відображає сучасні терапевтичні можливості та інкурабельний стан пухлинної прогресії.
Лікування гострої лімфобластної лейкемії складається з індукції ремісії, консолідації (закріплення) ремісії та підтримувальної терапії. Крім того, проводять профілактику нейролейкемії впродовж усього часу індукції ремісії, консолідації та періоду ремісії.
Для індукції ремісії використовують схеми поліхіміотерапії, що складені за гістогенезом пухлинної клітини та фази клітинного циклу.
Основними препаратами є вінкристин, L-аспарагіназа, даунорубіцин, циклофосфан, цитозар, 6-меркаптопурин, тіогуанін у різних комбінаціях.
Оптимальною стандартизованою терапією вважають програму (4 — 6-тижнева схема), що містить 3 препарати: вінкристин, преднізолон і один із протипухлинних антибіотиків (рубоміцин, даунорубіцин, адріабластин). Ефективність цієї програми підтверджується насамперед найвищими показниками повних ремісій та виживання хворих.
Останнім часом отримала значного поширення так звана протокольна терапія гострого лімфобластного лейкозу. Так, нині застосовують Hoelzer-Protocol (1992). Розробленій інші схеми — ВАМП, ЦВАМП, ЦОАП, ПОМП, СЦАМП, ЦЛАП. їх треба розглядати як програми І покоління, що становлять в основному історичний інтерес, оскільки розроблялися та використовувалися в 60 —70-х роках. З певним обмеженням їх використовують у разі рефрактерності до стандартизованих програм, у хворих літнього віку, а також за наявності важких захворювань, які обтяжують перебіг гострої лейкемії.
Профілактику нейролейкемії здійснюють за загальними правилами. Наступного дня після діагностичної стернальної пункції роблять діагностичну спинномозкову пункцію з уведенням метотрексату в дозі 12 мг/м2 (але не більше ніж 15 мг). У подальшому ендолюмбальне уведення метотрексату проводять кожні 2 тиж у період індукції та курсу консолідації.
Профілактику нейролейкемії продовжують з 1-го тижня ремісії за цитологічне нормального складу спинномозкової рідини (цитоз менше ніж 10 клітин в 1 мкл) і відсутності бластних клітин.
Опромінювання голови в сумарній дозі 24 Гр проводять протягом 2,5 — 3 тиж по 1,5 Гр на сеанс із двох латеральних полів. Інтралюмбально, починаючи з 3-ї доби опромінювання, вводять МТХ по 12,5 мг/м2, на курс — 5 уведень (по 2 на тиждень).