Студент вирішує задачу синтезу кулачкового механізму, представивши розрахунок пояснительной записки, а графічну частину - на четвертому листі.
Кулачковые механізми служать для забезпечення необхідного закону прямування вихідної ланки силових механічних системах і системах керування машин і механізмів. Основні розміри кулачка в проекті визначають з умови обмеження рогу тиску, що виключає самогальмування механізму.
4.1. Вихідні дані для синтезу плоского кулачкового механізму
Схеми кулачкових механізмів
Мал.4.1
а), б) – з возвратно-поступальими рухомим товкачем;
У завданні на курсовий проект приведені такі, необхідні для синтезу кулачкового механізму, вихідні дані:
- схема кулачкового механізму /мал.4.1./ із движущет зворотно-поступально штовхачем (мал.4.1. а, б) або з коромислом, що чинить качательные прямування, (важелем) (мал.4.1. в);
- зсув “e” для штовхача, що поступально рухається, щодо центру обертання кулачка (мал.4.1. а);
- закон прямування кулачка (wK =const);
- максимальне лінійне переміщення Smax штовхача (Smax=h) або кутове переміщення (ymax) коромислом;
- закон зміни аналога прискорення штовхача (d2S/dj2) або коромисла (d2y/dj2), де j- ріг повороту кулачка;
- фазові роги повороту кулачка:
- jn- підйому або jy- видалення штовхача (коромисла);
- jo - опускання або jc зближення штовхача (коромисла);
- j вв - верхнього вистою або jд- дальнього стояння штовхача (коромисла);
що-припускається ріг тиску nдоп;
- довжина l коромисло підоймового кулачкового механізму.
Для пояснення вихідних даних на мал.4.2.а показана сполучена схема кулачкового механізму зі штовхачем, що поступально рухається, і коромислом 2, на якій позначені фазові роги повороту ключа, що визначають ріг dp робочого профілю:
dp =jn+jo+jвв (4.1)
поточний ріг тиску nі між нормаллю n-n в точці профілю кулачка й абсолютної швидкості точки контакту вихідної ланки; ріг jнв нижнього вистою (jd - ближнього стояння; початковий радіус кулачка Ro; теоретичний початковий радіус кулачка ro початковий радіус центрового профілю, що є траєкторії осі ролика у відносному його коченні по конструктивному профілі кулачка); початок відліку “o” переміщення S штовхача 2 і рогу повороту коромисла 2; поточне значення jі рогу повороту кулачка.
На рис 4.2б без масштабу приведений графік переміщення S штовхача (рогу повороту y коромисла) у функції рогу повороту j кулачка за цикл (jц=2П). Цю криву одержують із вихідних даних шляхом двухкратного графічного інтегрування залежності аналога прискорення, що буде розглянуто нижче (п.4.3).
Задачею синтезу кулачкового механізму є побудова профілю кулачка, виходячи з кінематичних, динамічних, конструктивних і технологічних вимог, запропонованих до машини. При рішенні цієї задачі послідовно здійснюють динамічний і кінематичний синтез кулачка
Задача динамічного синтезу кулачка - визначення мінімального радіуса профілю кулачка, при якому перемінний ріг тиску nі в жодному положенні кулачкового механізму не буде перевищувати припустиме значення nдоп. У противному випадку, як відомо, відбудеться заклинювання кулачкового механізму.
При синтезі коромислового кулачкового механізму додатково вирішують задачу визначення відстані між центрами кулачка і коромисла О1О3 заданої довжини коромисла. Задача кінематичного синтезу кулачкового механізму полягає у визначенні (по заданим вихідним даним і на підставі результатів динамічного синтезу кулачкового механізму) теоретичного і дійсного профілів кулачка.
Сполучений кулачковий механізм.
Мал. 4.2
а – кінематична схема; б – графік переміщення товкача (кут повороту коромисла)
При цьому проектування профілю кулачка здійснюють загальними прийомами побудови взаимоогибает кривых.
У методичних указівках розглядаються принципи рішення задач синтезу кулачкового механізму для кінематичних схем, поданих на мал. 4.1 а і мал. 4.1 в.
4.3 Графічне інтегрування кінематичних діаграм
Для синтезу кулачкового механізму в якості вихідних даних повинна бути задана залежність S(j) лінійного переміщення штовхача (для штовхача, що зворотно-поступально рухається,) або залежність y(j) кутового переміщення коромисла (для хитного прямування вихідного елемента). Як указувалося вище (п.4.1), для одержання цієї залежності необхідно двічі проинтегрировать вихідну функцію аналога прискорення d2S/dj2(d2y/dj2). Роздивимося принцип графічного інтегрування на прикладі інтегрування довільної функції d2у/dx2(у¢¢), зображеної на мал. 4.3. Для цього:
- вісь абсцис у межах існування функції розбивають на деяке «К» число відрізків із рівним або нерівним кроком DX, на яких роблять кусочно-лінійну апроксимацію вихідної функції (мал. 4.3);
- на кожному кроку виконують осреднение аппроксимированной функції за принципом рівності площі криволінійної трапеції і прямокутника, тобто визначають середини інтервалів “в”, “с”…;
- середнє значення ординати на кожному кроку (мал.4.3 а) (ab - на кроку; O1-1, cd - на кроку 1-1¢ і т.д.) проектують на вісь ординат о1в¢ =ав, о1d¢ і т.д.);
- з'єднують довільно узяту точку (полюс) на продовженні осі з точками;
- під графіком первообразной «у» проводять осі координат для що інтегрується функції «у» із початком координат O2 (мал.4.3 б);
- із точки O2 (мал.4.3 б) проводять відрізок O2в в інтервалі паралельно променю H1d/, відрізок в<d> в інтервалі 1-1¢ паралельно променюP1d²і т.д.
Отримана ломаная крива (у межі, при DX®0 - крива) у графічному виді являє собою з урахуванням масштабів, про які буде сказано нижче, інтеграл заданої залежності У²/Х/ (тобто криву У¢/Х/).
Аналогічно, інтегруючи криву у¢/х/, одержуемо шукану інтегральну криву у/х/. На графіку кривой у¢/х/ у якості полюса на осі Х (мал. 4.3. б) прийнята довільна точка (P2(O2P2=H2).
Для визначення довільних постійних інтегрування задають початкові умови: при X = 0; У¢= 0; У= 0.