Охарактеризуйте будову хребетного стовпа.
Хребтовий стовп
Хребтовий стовп зв’язує частини тіла, виконує опорну і захисну функції, вміщує спинний мозок, його оболонки та корінці. До хребтового стовпа приєднані вільні кінцівки за допомогою поясів кінцівок. Він передає масу тіла людини на пояс нижніх кінцівок і забезпечує прямоходіння, внаслідок чого звужується донизу та має фізіологічні вигини у сагітальній площині.
Він складається з 32-34 хребців, між тілами яких знаходяться хрящові прокладки, або диски, що додають гнучкість хребтові. Крім того, хребці з'єднані між собою суглобами і міцними поєднювальнотканними зв'язуваннями.
Усередині хребетного каналу, утвореного тілами і дугами хребців, міститься спинний мозок.
На бічній поверхні хребетного стовпа знаходяться міжхребетні отвори, з яких виходять спинномозкові нерви, кровоносні і лімфатичні судини.
Хребетний стовп має чотири вигини. Вигини, звернені опуклістю вперед, звуться лордозів, а звернені опуклістю назад — кіфозів.
Хребтовий стовп складається з ряду розташованих один над одним хребців, умовно поділяється на п’ять відділів. Зазвичай налічується така кількість хребців:
шийних –7
грудних – 12
поперекових –5
крижових –5
куприкових – 4-5.
Крижові та куприкові хребці зрослися тілами та відростками.
Фізіологічні (природні) вигини хребтового стовпа – лордози (шийний, поперековий) та кіфози (грудний, крижовий).
Хребці (І та ІІ шийні)
Атлант – перший шийний хребець, має особливу будову, так як не має тіла. В ньому розрізняють хребцевий отвір, поперечні відростки, бічні маси, передню та задню дужки.
Осьовий хребець (аксіс) – другий шийний хребець, має тіло з зубоподібним відростком, або зубом, який разом з відповідною ямкою атланта забезпечує рухи голови. Осьовий хребець має хребцевий отвір, поперечні відростки, передню та задню дужки, остистий відросток.
Дата добавления: 2015-09-27 | Просмотры: 745 | Нарушение авторских прав
|