АкушерствоАнатомияАнестезиологияВакцинопрофилактикаВалеологияВетеринарияГигиенаЗаболеванияИммунологияКардиологияНеврологияНефрологияОнкологияОториноларингологияОфтальмологияПаразитологияПедиатрияПервая помощьПсихиатрияПульмонологияРеанимацияРевматологияСтоматологияТерапияТоксикологияТравматологияУрологияФармакологияФармацевтикаФизиотерапияФтизиатрияХирургияЭндокринологияЭпидемиология

Розкрийте класифікацію та будову м’язів людини.

Прочитайте:
  1. Б 2 Проаналізуйте будову скелетатулуба
  2. Б 3 Проаналізуйте будову органів ротової порожнини
  3. Б 4 Проаналізуйте будову скелета верхньої кінцівки
  4. Б15 Охарактеризуйте будову ,положення матки
  5. Б16 Проаналізуйте будову тонкого та товстого кишечника
  6. Білет №17 Проаналізуйте будову вегетативної НС
  7. Біомеханіку м’язів
  8. Будова клітини людини.1
  9. Будова, форма скелетних м’язів
  10. Взаємозв’язок нервової і гуморальної регуляції в організмі людини. Поняття про стрес та фактори, які його спричиняють.

Класифікація м’язів. Усі м’язи класифікують за формою, за напрямом м’язових волокон, за кількістю черевець (голівок) або сухожилків м’яза, за місцезнаходженням, за відношенням до суглобів, за функціями. За формою всі м’язи поділяються на довгі, короткі і широкі. У довгихм’язах повздовжній розмір більший за поперечний. Ці м’язи завжди скорочуються повністю, мають невелику площу прикріплення до кістки, розташовані головним чином на кінцівках та забезпечують значну амплітуду руху кінцівок. У коротких м’язах повздовжній розмір лише трохи більший за поперечний. Ці м’язи зустрічаються на тих ділянках тіла, де розмах рухів невеликий (між окремими хребцями, між потиличною кісткою та атлантом тощо). Широкі м’язи знаходяться в основному в області тулуба і поясів кінцівок. Ці м’язи мають пучки м’язових волокон, які йдуть у різних напрямах, вони скорочуються як цілком так і окремими частинами, у цих м’язів велика площа прикріплення до кісток. На відміну від інших м’язів широкі м’язи виконують не тільки рухову функцію, а також функцію опору та захисну. Наприклад, м’язи живота окрім участі в рухах тулуба, актах дихання, також укріплюють стінку живота, тим самим підтримують внутрішні органи.

За напрямом м’язових волокон розрізняють м’язи з паралельними волокнами, які розташовані повздовж черевця, з поперечними, косими та коловими волокнами. М’язи з коловими волокнами розташовуються навколо отворів і при скороченні звужують ці отвори. Такі м’язи називаються сфінктерами. М’язи можуть бути з одним черевцем і двома сухожилками – це прості м’язи. Якщо м’язи мають два, три, чотири черевця і декілька сухожилків – це складні м’язи. За розташуванням у тілі людини м’язи поділяються на поверхневі, глибокі, зовнішні, внутрішні, медіальні та латеральні. За відношенням до суглобів розрізняють односуглобові, двосуглобові та багатосуглобові м’язи. Односуглобові м’язи переходять через один суглоб, відповідно двосуглобові та багатосуглобові м’язи переходять через два або багато суглобів. За функціямирозрізняють такі функціональні групи м’язів: при рухах кінцівок та їх відділів – згиначі, розгиначі, пронатори, супінатори, ті, що відводять та ті, що приводять; при рухах тулуба – згиначі та розгиначі, ті, що нахиляють вправо або вліво, ті, що скручують тулуб вправо або вліво; по відношенню до рухів окремих частин тіла – ті, що піднімають та ті, що опускають, ті, що рухають вперед та назад; відносно розміру отвору – м’язи, що звужують або розширюють.

М’язи, що входять до однієї функціональної групи, виконують однакову рухову функцію і називаються синергістами. М’язи, що виконують протилежні дії, звуться антагоністами – наприклад, м’язи-згиначі є антагоністами м’язів-розгиначів.

Будова м’язів.М’яз – це орган, який є цілісним утворенням і має тільки йому притаманну будову, функції і місце розташування в організмі. М’яз як орган складається з посмугованої м’язової тканини, що складає його основу, цупкої та щільної сполучної тканини, судин, нервів. У м’язах є нервові закінчення – рецептори, до м’язів підходять нерви. Кожний м’яз має середню частину, що скорочується, вона зветься черевцем, і сухожилкові кінці (сухожилки) для прикріплення м’яза. Черевце м’яза складається з м’язових пучків. М’язовий пучок – це група м’язових волокон, вкритих сполучною тканиною (перімізій). М’язове волокно – це м’язова клітина посмугованої м’язової тканини. Ззовні черевце м’яза вкрито міцною сполучною тканиною – фасцією. Сухожилки формуються під впливом величини та напрямку дії м’язової сили – чим більша ця сила, тим сильніше розростається сухожилок. Таким чином, кожний м’яз має характерні для нього за величиною та формою сухожилки. За кольором сухожилки білі, блискучі, м’яз – червоного кольору. Сухожилки дуже міцні, наприклад, ахіллів (п’ятковий) сухожилок витримує навантаження до 400 кг, а сухожилок чотириголового м’яза – 600 кг. Сухожилки прикріплюються до окістя кісток, до шкіри або до органів. Допоміжний апарат м’язів об’єднує анатомічні утворення, які допомагають м’язам виконувати свої функції. Це фасції, синовіальні сумки, піхви сухожилків, міжм’язові перетинки, сесамовидні кістки. Фасція – сполучнотканинна пластинка, яка побудована з колагенових та еластичних волокон та розміщена на поверхні м’яза або в глибині під м’язами. Синовіальні сумки – тонкостінні сполучнотканинні мішечки, заповнені рідиною і розташовані під м’язами, між м’язом та кісткою або між м’язом та сухожилком, вони зменшують тертя. Сесамовидні кістки розвиваються у товщі сухожилків, вони змінюють кут підходу м’яза до кістки і збільшують плече сили м’яза. Найбільшою сесамовидною кісткою є надколінник. Допоміжний апарат м’язів утворює додаткову опору для них – м’який скелет, обумовлює напрям тяги м’яза, сприяє його ізольованому скороченню, не дає зміщуватися при скороченні, збільшує їх силу та полегшує кровообіг і відтік лімфи.

 


Дата добавления: 2015-09-27 | Просмотры: 613 | Нарушение авторских прав







При использовании материала ссылка на сайт medlec.org обязательна! (0.003 сек.)