АкушерствоАнатомияАнестезиологияВакцинопрофилактикаВалеологияВетеринарияГигиенаЗаболеванияИммунологияКардиологияНеврологияНефрологияОнкологияОториноларингологияОфтальмологияПаразитологияПедиатрияПервая помощьПсихиатрияПульмонологияРеанимацияРевматологияСтоматологияТерапияТоксикологияТравматологияУрологияФармакологияФармацевтикаФизиотерапияФтизиатрияХирургияЭндокринологияЭпидемиология
|
ОБСТРУКТИВНА ВЕНТИЛЯЦІЙНА НЕДОСТАТНІСТЬ ДИХАННЯ
Обструктивна недостатність дихання, виникає внаслідок звуження повітроносних шляхів (від латин, obstructio — перешкода) та підвищення опору в них руху повітря. При цьому перешкоди руху повітря можуть виникати як у верхніх дихальних шляхах, так і в нижніх.
Причинами звуження просвіту верхніх дихальних шляхів або навіть повного закупорювання їх можуть бути: 1) сторонні предмети, що потрапляють у просвіт верхніх дихальних шляхів; 2) стовщення стінок дихальних шляхів (запальний набряк слизової оболонки носа, гортані, трахеї, розвиток пухлини); 3) спазм м'язів гортані (ларингоспазм); 4) здавлення стінок дихальних шляхів ззовні (пухлина тканин, які оточують дихальні шляхи, заглотковий абсцес, збільшення сусідніх органів, наприклад щитоподібної залози тощо). В усіх цих випадках виникає так звана фіксована обструкція, за якої просвіт дихальних шляхів майже не змінюється під час вдиху або видиху, спостерігається стенотичне дихання.
Нижні дихальні шляхи (діаметром менше 2 мм) у здорової людини створюють незначний опір диханню. Проте саме вони є місцем виникнення перешкоди руху повітря під час розвитку більшості хвороб легень. Це зумовлено тим, що опір потоку повітря зростає пропорційно четвертому ступеню зменшення просвіту бронха, через який проходить повітря. Якщо просвіт бронха діаметром 1 мм з будь-яких причин зменшився до 0,5 мм (тобто у 2 рази), опір потоку повітря зросте в 16 разів. Відповідно до звуження бронхів зростає й швидкість руху в них повітря, а це також супроводжується підвищенням опору повітряному потоку (пропорційно квадрату збільшення швидкості руху повітря).
Причини обструкції нижніх дихальних шляхів: 1) надходження в просвіт дрібних бронхів і бронхіол рідини — води, блювотних мас, гною, транссудату; 2) стовщення слизової оболонки нижніх дихальних шляхів, що спостерігається зазвичай під час запальних процесів (бронхіт) і у виникненні якого відіграють роль такі фактори, як гіперемія слизової оболонки, її набряк, гіпертрофія і гіперплазія клітин слизових залоз; 3) накопичення в бронхах харкотиння, чому сприяє гіперсекреція слизу, погіршання реологічних властивостей харкотиння, порушення мукоциліарного транспорту, розлад кашльового механізму; 4) спазм непосмугованих м'язів бронхіол; 5) підвищена розтяжність легень унаслідок втрати ними еластичності.
Накопичення в бронхах харкотиння найчастіше спостерігається у випадку інфекційно-запальних процесів дихальних шляхів. Крім того, це може розвиватися при деяких видах спадкової патології, пов'язаних з порушенням структури і функції війчастого епітелію. Наприклад, надлишкове накопичен ня харкотиння відбувається при синдромі Картагенера (спадково-родинна аномалія), за якою втрачається рухомість війок через брак у них білка динеїну, що має АТФазну активність.
У разі іншої спадкової патології — муковісцидозу — порушуються процеси виділення води секреторними клітинами всіх екзокринних залоз організму, в тому числі й епітеліальними клітинами бронхів через відсутність у мембрані цих клітин особливого білка — трансмембранного регулятора муковісцидозу, який є компонентом каналу для йонів хлору. Внаслідок цього йони СІ затримуються в клітинах, а разом з ними затримуються йони Na і вода, що зумовлює дегідратацію всіх секретів, зокрема й слизу, унеможливлює транспортування слизу війчастим епітелієм.
Спазм непосмугованих м'язів бронхіол — один з найважливіших механізмів обструкції у випадку бронхіальної астми і запальних процесів у дихальних шляхах. У розвитку спазму можуть брати участь гуморальні й нервові фактори.
Серед гуморальних факторів, здатних спричинювати скорочення непосмугованих м'язів дихальних шляхів, є велика група речовин — медіаторів запалення й алергії, гістамін, серотонін, лейкотрієни, кініни, простагландини, тромбоксани. Крім того, в разі розвитку запалення ушкоджується епітелій дихальних шляхів і може знижуватися вироблення епітеліального фактора розслаблення — речовини, що сприяє розслабленню непосмугованих м'язів бронхів і бронхіол.
Що стосується нервових механізмів, то треба зауважити, що величина просвіту дихальних шляхів регулюється блукаючим і симпатичними нервами. У складі блукаючого нерву виділяють різні типи нейронів. Холінергічні мотонейрони вивільнюють ацетилхолін, який стимулює скорочення непосмугованих м'язів дихальних шляхів. Другий тип нейронів вивільнює речовину Р, яка також спричинює спазм непосмугованих м'язів дихальних шляхів.
Ще один тип нервових клітин вивільнює вазоактивний інтестинальний пептид (ВІГІ), який розслабляє непосмуговані м'язи. Факторами розслаблення м'язів дихальних шляхів є також норадреналін і адреналін, що виробляється симпатичними нервами і наднирковими залозами.
Роль нервових механізмів у розвитку бронхоспазму може полягати або в надмірній активності холінергічних чи пептидергічних нейронів блукаючого нерва, що вивільнюють речовину Р (відомо, що подразнення іритантних рецепторів блукаючого нерва в легенях може спричинювати спазм бронхіол), або в недостатній активності холінергічних нейронів блукаючого нерва або симпатоадреналової системи.
Зниження еластичних властивостей легень спостерігається під час їхньої емфіземи — хвороби легеневої паренхіми, яка супроводжується руйнуванням тонкої мережі легеневих капілярів та альвеолярних перегородок, а також звуженням просвіту термінальних бронхіол. Важливим фактором у розвитку емфіземи є ферментативний розпад волокнистих структур легеневої тканини внаслідок збільшення активності протеолітичних ферментів (еластази, колагенази, трипсину), що синтезуються переважно нейтрофільними гранулоцитами та альвеолярними макрофагами. Ці клітини в легенях можуть стимулюватися мікрофлорою, тютюновим димом, частками пилу (вугіллям азбестом, цементом тощо). Про роль посиленого протеолізу в розвитку емфіземи легень свідчить виникнення емфіземи у піддослідних тварин, яким тривалий час вводили інтратрахіально протеолітичні ферменти. У розвитку емфіземи можуть відігравати роль і спадкові фактори — дефіцит у кров: α -антитрипсину, дефекти в легенях структури колагену, еластину, протеїнгліканів, атонія м'язових клітин, що оточують респіраторну бронхіолу.
У механізмі виникнення обструктивних явищ при емфіземі відіграє роль той факт, що просвіт бронхіол, які мають м'які й тонкі стінки, підтримується транспульмональним тиском. Більша еластичність легені потребує створення більшого розрідження у плевральній порожнині під час вдиху (що й підвищує транспульмональний тиск), щоб подолати еластичну тягу легень і розтягнути їх. Якщо ж легені втрачають еластичність, то вони розтягуються значно легше, тобто потребують значно меншого транспульмонального тиску. Це призводить до зменшення сили, яка має діяти на стінки бронхіол зсередини і розправляти їх; стінки бронхіол спадаються, просвіт їх зменшується. Крім того, в нормі альвеоли, сполучені з бронхіолами, сприяють розправленню останніх унаслідок радіальної тракції. Під час емфіземи внаслідок втрати альвеол зменшується радіальна тракція.
Зменшення просвіту нижніх дихальних шляхів значно підвищує опір руху повітря і заважає рівномірному розподілу його в альвеолах. Особливо порушується акт видиху. Пояснюється це тим, що при емфіземі під час вдиху транспульмональний тиск хоч і менший за нормальний, проте є достатнім для того, щоб розправити стінки бронхіол. Під час видиху (який при емфіземі стає активним, оскільки еластична тяга легень слабшає, а опір руху повітря зростає) тиск у плевральній порожнині зростає і відповідно в міру видихання збільшується сила, яка діє на бронхіоли ззовні. Стінки бронхіол поступово спадаються, і настає такий момент, коли подальше видихання стає неможливим. У такий спосіб стінки бронхіол відіграють роль клапана, який під час видиху закривається і повітря опиняється неначе в пастці. Внаслідок цього альвеоли залишаються постійно роздутими, в них збільшується кількість залишкового повітря. Аналогічно передчасне експіраторне закриття дихальних шляхів може виникати й за інших обструктивних процесів — бронхіальної астми, бронхіту тощо. Подібні обструктивні порушення вентиляції можуть спостерігатися й під час бронхоектатичної хвороби, за якої внаслідок хронічної інфекції та запального процесу розвивається деструкція м'язового й еластичного компонентів стінок бронхів, а також під час уродженої були легень.
Дата добавления: 2015-09-27 | Просмотры: 576 | Нарушение авторских прав
|