Інвалідізація онкологічних хворих. Питання експертизи працездатності хворих на злоякісні новоутворення.
Прийнято вважати, що вилікуваним від злоякісної пухлини є хворий, який не має метастазів та рецидивів протягом 5 років після радикального лікування. Цим і керується МСЕК під час визначення групи інвалідності у таких хворих. Однак не менш важливим моментом в оцінці працездатності хворих є також стадія розвитку пухлини, локалізація та характер її росту, дані гістологічного дослідження, характер лікування, ускладнення, безпосередні і віддалені результати лікування, вік хворого, загальний стан, характер місцевих змін, професія, умови праці, а також настрой хворого на певну роботу.
Основна маса онкологічних хворих, яким проведене радикальне лікування, визначаються інвалідами ІІ групи протягом першого року після лікування; у наступні роки ступінь працездатності визначається з урахуванням низки суб’єктивних та об’єктивних чинників у кожному конкретному випадку. У разі задавнених форм новоутворення хворі визначаються інвалідами ІІ або І групи.
Класифікація засобів протипухлинної медикаментозної терапії.. Побічні ефекти і ускладнення застосування, їх лікування і профілактика.
Цитостатична терапія – це метод спеціального лікування, який базується на застосуванні з лікувальною метою лікарських препаратів, які гальмують проліферацію, або незворотньо пошкоджують пухлинні клітини. Він бере свій початок із 40-х років минулого сторіччя. При цьому переважно застосовують препарати, які взаємодіють безпосередньо з нуклеїновими кислотами клітин або з ферментами, відповідальними за синтез і функціонування цих кислот. Хіміотерапевтичні агенти, які діють через такі мішені, знищують клітини, які активно діляться і не володіють достатньою вибірковістю. Вони пошкоджують не тільки пухлинні клітини, а викликають цілу низку побічних побічних ефектів, пов’язаних з токсичним впливом на нормальні тканини. Особливо чутливими є тканини, які інтенсивно проліферують – кістковий мозок, слизова оболонка кишки, статеві залози, волосяні фолікули.
На сьогоднішній день в практиці клінічної хіміотерапії є декілька десятків протипухлинних препаратів, які за механізмом дії поділені на наступні групи
Класифікація цитостатиків:
I. Алкілувальні препарати (циклофосфамід, тіофосфамід, мелфалан, нітрозометилсечовина, кармустин, хлорамбуцил та ін.). Алкілувальні препарати, завдяки наявності SH2-групи, вступають у взаємодію з нуклеїновими кислотами клітини – реакція алкілування, що призводить до порушення обміну і загибелі клітини.
II. Антиметаболіти (метотрексат, 5-фторурацил, фторафур,
6-меркаптопурин і ін.). Антиметаболіти селективно гальмують утворення ДНК у S-фазі, що зумовлює припинення поділу клітини і її загибель.
III. Антибіотики (адріаміцин, блеоміцин, актиноміцин D, мітоміцин С, епірубіцин та ін.). Вони викликають порушення синтезу ДНК і РНК.
IV. Препарати рослинного походження (вінкристин, вінбластин, етопозид, колхамін, таксол, таксотер, доцетаксел, паклітаксел) – мітотичні отруйні речовини, які блокують фазу мітозу клітин.
V. Інші протипухлинні препарати (L-аспаргіназа, дакарбазин, цисплатин, карбоплатин) – речовини з різних хімічних класів.
Постійно ведеться пошук нових, більш ефективних цитостатиків і впровадження їх в клінічну практику.