ФОРМУВАННЯ НАВЧАЛЬНИХ ЦІЛЕЙ
ЗНАТИ будову та функції саркоплазматичного ретикулуму, склад тріади м’язового волокна.
ВМІТИ пояснювати значення Т-системи для проведення імпульсу.
ЗМІСТ ТЕМИ
Саркоплазматичний ретикулум (СР) подібний до гладенької ендоплазматичної сітки і служить депо іонів кальцію. У м’язовому волокні він розташований в безпосередній близькості від міофібрил. Його структури поділяються на термінальні цистерни, які охоплюють міофібрили півкільцем, і поздовжні трубочки, які з'єднують сусідні термінальні цистерни.
До термінальних цистерн СР примикають Т-трубочки – глибокі впинання плазмолеми міосимпласта. Число Т-трубочок приблизно відповідає числу саркомеров. Всередині волокна T-трубочки широко розгалужуються. В м'язах ссавців гілки двох Т-трубочок оточують кожний саркомер на межі між А- та І-дисками і контактують, як уже було згадано, з двома термінальними цистернами СР, утворюючи при цьому так звану тріаду. Остання включає одну трубочку і дві цистерни.
При впливі на м'язове волокно нейромедіатора ацетилхоліну відбувається деполяризація зовнішньої мембрани м'язової клітини та мембрани Т-трубочок. Значення Т-системи полягає у тому, що по ній нервовий імпульс плазмолеми проникає у глибину м'язового волокна, охоплюючи усі міофібрили. Нервовий імпульс (у вигляді хвилі деполяризації мембрани) викликає зміну проникності мембран СР і вихід внаслідок цього іонів кальцію в саркоплазму, де вони необхідні для ініціації скорочення міофібрил.
Під час розслаблення м'яза СР забезпечує зворотній транспорт іонів кальцію від міофібрил до своїх порожнин, використовуючи для цього фермент АТФ-азу.
Структура м’язового волокна (за Гассельбахом).
I - А-диск; II - I-диск; III - Н-зона;
1 - Z-лінія; 2 - Т-система; 3 - саркоплазматичний ретикулум; 4 - гирло Т-системи; 5 - глікоген; 6 - мітохондрія; 7 - сарколема.
Дата добавления: 2015-12-15 | Просмотры: 459 | Нарушение авторских прав
|