АкушерствоАнатомияАнестезиологияВакцинопрофилактикаВалеологияВетеринарияГигиенаЗаболеванияИммунологияКардиологияНеврологияНефрологияОнкологияОториноларингологияОфтальмологияПаразитологияПедиатрияПервая помощьПсихиатрияПульмонологияРеанимацияРевматологияСтоматологияТерапияТоксикологияТравматологияУрологияФармакологияФармацевтикаФизиотерапияФтизиатрияХирургияЭндокринологияЭпидемиология

ОРІЄНТОВНА КАРТКА ДЛЯ РОБОТИ З ЛІТЕРАТУРОЮ

Прочитайте:
  1. V. Орієнтовна основа дії
  2. V. Орієнтовна основа дії
  3. V. Орієнтовна основа дії
  4. V. Орієнтовна основа дії
  5. V. Орієнтовна основа дії
  6. VI. Орієнтовна карта для організації самостійного вивчення теми і оволодіння професійними вміннями і навиками
  7. VI. Орієнтовна карта для організації самостійного вивчення теми і оволодіння професійними вміннями і навиками
  8. VI. Орієнтовна карта для організації самостійного вивчення теми і оволодіння професійними вміннями і навиками
  9. VI. Орієнтовна карта для організації самостійного вивчення теми і оволодіння професійними вміннями і навиками
  10. VI. Орієнтовна карта для організації самостійного вивчення теми і оволодіння професійними вміннями і навиками
№ п/п Основні завдання Вказівки
1. Функціональна класифікація м'язів Довгі, короткі, широкі і колові м’язи; згиначі, розгиначі, відвідні, привідні та інші м'язи;
2. Види м'язового скорочення Ізометричне, ізотонічне, ауксотонічне скорочення
3. Визначення сила м’яза Максимальний вантаж, максимальне напруження, об’єм м’яза
4. Робота м’яза Маса вантажу, висота підняття, підвищення працездатності
5. Механізм виникнення втоми м’яза Дефіцит макроергічних сполук, на­копичення недоокиснених продуктів під час гліколізу, чутливість постсинаптичної мембрани

МАТЕРІАЛИ ДЛЯ САМОКОНТРОЛЮ

Дайте відповіді на запитання:

1. Які види м'язів у тілі людини Вам відомі?

2. У чому полягає відмінність ізометричного та ізотонічного м’язових скорочень?

3. Яким чином можна визначити силу та роботу м'язів?

4. Назвіть шляхи підвищення працездатності м'язів.

5. Розкрийте механізм виникнення втоми м’яза.

 

 

Тема: «Види тетанусу. Поняття про оптимум і песимум»

 

АКТУАЛЬНІСТЬ ТЕМИ

В природних умовах у людини поодиноких скорочень м'язів не буває. Зазвичай до м'язів нервові імпульси по рухових нейронах надхо­дять "пачками", тобто підряд по кілька штук з відносно незначними тимчасовими проміжками. Це приводить до формування не одного, а кількох потенціалів дії (ПД) і в самому скелетному м'язі.

Якщо на м'яз діють не пооди­нокі імпульси, а такі, що швидко йдуть один за одним, то скорочу­вальні ефекти підсумовуються, і внаслідок цього м'яз скорочується тривалий час.

 

ФОРМУВАННЯ НАВЧАЛЬНИХ ЦІЛЕЙ

ЗНАТИ періоди одиночного м'язового скорочення, причини виникнення та види тетанусу, особливості тетанічного скорочення скелетних м’язів, поняття оптимуму і песимуму.

ВМІТИ пояснювати особливості асинхронного тетанусу.

 

ЗМІСТ ТЕМИ

В залежності від частоти стимуляції виділяють одиночне та тетанічне м'язові скорочення.

1. Одиночне – спостерігається у відповідь на одиничний стимул чи на їх серію (якщо інтервал подразнення більший чи рівний тривалості одиночного м'язового скорочення). Виділяють такі періоди м'язового скорочення:

- латентний період (1-й) – інтервал часу від дії подразника до початку скорочення;

- період вкорочення (2-й) – під час цього періоду довжина м'яза зменшується;

- період розслаблення (3-й) – під час цього періоду м'яз розслаблюється, його довжина збільшується до вихідного рівня.

2. Тетанічне – спостерігається в умовах сумації одиночних м'язових скорочень (одне скорочення накладається на інше). Така сумація можлива, якщо м'яз подразнюється серією стимулів і кожен наступний стимул діє тоді, коли попереднє одиночне скорочення ще не закінчилось (тобто, інтервал між стимулами має бути меншим тривалості одиночного м'язового скорочення).

Виділяють наступні види тетанічних скорочень:

Зубчастий тетанус – виникає на базі одиночних скорочень, якщо кожен наступний стимул попадає на 3-й період одиночного м'язового скорочення. Отже, інтервал між стимулами в серії має бути менший тривалості одиночного м'язового скорочення, але більший, ніж тривалість 1-ого і 2-ого періодів разом.

Гладкий тетанус – виникає на базі одиночних скорочень, якщо кожен наступний стимул попадає на 1-й або 2-й період одиночного м'язового скорочення. Отже, інтервал між стимулами в серії повинний бути меншим чи рівним тривалості 1-ого періоду одиночного скорочення, але менше тривалості 1-ого і 2-ого періодів одиночного скорочення разом.

Нижче зображений запис реєстрації скорочень м'яза при збільшенні частоти її стимуляції. Видно, що при збільшенні частоти стимуляції на фазі одиночних скорочень виникають тетанічні, спочатку зубчастий, а потім гладкий тетанус.

Стрілочками показано момент дії подразника на м'язове волокно.

Тетанічні скорочення відрізняється від одиночного наступними параметрами:

1. Тривалість тетанічного скорочення більша, ніж одиночного.

2. Амплітуда (сила) тетанічного скорочення більша, ніж одиночного. Амплітуда гладкого тетануса більша, ніж зубчастого.

Асинхронний тетанус.

Асинхронний тетанус представляє вид скорочень, який притаманний скелетним м'язам при їх природній діяльності в умовах цілісного організму.

Кожен скелетний м'яз складається з великої кількості окремих м'язових волокон. При природній діяльності м'язів в умовах цілісного організму частота, з яким до них надходять ПД по аксонах мотонейронов недостатня для того, щоб у кожному окремому волокні м'яза розвивався гладкий тетанус. У той же час м'язи людини здатні до тривалого злитого скорочення. Таке скорочення є наслідком асинхронного (неодночасного) скорочення окремих м'язових волокон м'яза. Кожне волокно скорочується в режимі одиночних скорочень, але в межах м'яза відбувається додавання скорочень окремих волокон. У підсумку м'яз скорочується суцільно та довготривало. Це і є асинхронний тетанус. Його тривалість може бути дуже великою, а його амплітуда не буває такою значною, як амплітуда гладкого тетанусу, який можна одержати в експерименті.

Тетанічне скорочення ймовірне насамперед тому, що мембрана м'язового волокна здатна проводити досить часті ПД (понад 100 за 1 с), оскільки рефрактерний період у скелетних м'язах набагато коротший від власне поодинокого скорочення. Відтак, коли до м'яза надходять наступні ПД, він знову стає чутливий до них.

Частота й сила подразника, необхідні для виведення м'язового во­локна в тетанус, не для всіх м'язів однакові, а залежать від особливос­тей їх рухової одиниці. Тривалість одного скорочення повільного м'я­зового волокна може досягати 100 мс, а швидкого - 10-30 мс. Тому для отримання гладкого тетанусу в повільних волокнах дос­татньо 10-15 імп./с, а швидкі потребують до 50 імп./с і вище.

У природних умовах майже ніколи не трапляється, щоб усі м'язові волокна перебували в скороченому стані. Тому при довільному скоро­ченні сила м'язів менша, ніж у разі штучного подразнення. На цьому принципі ґрунтується механізм різкого підвищення сили скорочення м'язів в екстремальній ситуації: зростає синхронність нервових ім­пульсів, що надходять до різних рухових одиниць. Один із механізмів, що забезпечують збільшення м'язової сили, наприклад спортсмена під час тренування, - зростання синхронності скорочення окремих рухо­вих одиниць.

Російський фізіолог М.Є. Введенський експериментально довів, що подразнення надмірної сили і частоти викликають у нервово-м’язовому з’єднанні особливий вид збудження, яке не здатне поширюватися і з подальшим поглибленням переходить у гальмування. Скорочення м’яза при цьому спочатку зменшується, а зі збільшенням сили і частоти дії подразника м’яз починає розслаблятися. Це означає, за висловом М. Є. Введенського, що існують оптимум і песимум частоти і сили подразника. Оптимальними (найкращими) є такі частота і сила подразнення, які викликають максимальне скорочення м’яза. Оптимальний ритм збудження у 2-3 рази менший за максимальний.

Частота і сила подразнення, які призводять до послаблення відповідної реакції тканини, називаються песимальними (найгіршими).

Песимум виникає в синапсах, оскільки нерв проводить значно більшу кількість імпульсів, ніж дозволяє лабільність нервово-м’язового з’єднання. Внаслідок цього змінюється провідність ділянки нерва, тобто виникає парабіоз.

Парабіоз – це особливий стан стійкого збудження в певній ділянці збудливої тканини, який змінює її провідність. Виявляється як гальмування.


Дата добавления: 2015-12-15 | Просмотры: 1219 | Нарушение авторских прав







При использовании материала ссылка на сайт medlec.org обязательна! (0.004 сек.)