АкушерствоАнатомияАнестезиологияВакцинопрофилактикаВалеологияВетеринарияГигиенаЗаболеванияИммунологияКардиологияНеврологияНефрологияОнкологияОториноларингологияОфтальмологияПаразитологияПедиатрияПервая помощьПсихиатрияПульмонологияРеанимацияРевматологияСтоматологияТерапияТоксикологияТравматологияУрологияФармакологияФармацевтикаФизиотерапияФтизиатрияХирургияЭндокринологияЭпидемиология

ОСНОВНІ ОБОВ’ЯЗКИ ТА ПРОФЕСІЙНІ ДІЇ МЕДИЧНОЇ СЕСТРИ ПЕДІАТРИЧНОГО ВІДДІЛЕННЯ

Прочитайте:
  1. B. Після судово-медичної експертизи
  2. IV. Відділення для лікування відкритими джерелами.
  3. IV. Основні завдання та функції служби страхових експертів
  4. IV. Сестринское дело при инфекционных болезнях.
  5. Акушерка післяпологового відділення виявила у породіллі на 3 добу почервоніння в ділянці швів на промежині та гнійні виділення. Яка найбільш доцільна тактика в цьому випадку?
  6. Алгоритм надання медичної допомоги при передчасних пологах
  7. Анамнез життя — це основні факти життя дитини до захворювання.
  8. Анатомо-фізіологічні особливості ендокринної системи у дітей раннього віку. Медсестринське обстеження даної системи.
  9. В токсикологічне відділення надійшов чоловік 40 років , який отруївся інсектицидом – хлорофосом. Який реактиватор холінестерази слід застосувати ?
  10. В токсикологічне відділення привезли дитину яка отруїлася грибами, а саме – мухоморами. Який препарат слід використати для надання невідкладної допомоги в першу чергу?

Медична сестра - представник середньої медичної ланки. На посаду медичної сестри призначають осіб, що закінчили медичні училища з терміном навчання не менше 2 років та отримали свідоцтво про присвоєння кваліфікації медичної сестри.

Особливості деонтології в роботі медсестри з дітьми та їх родичами

Медичні працівники, які безпосередньо знаходяться серед дітей, завжди повинні враховувати психологічні особливості хворих, їх переживання, відчуття. Медичній сестрі належить ведуча роль в створенні сприятливої психологічної обстановки в лікувальній установі, що нагадує дитині домашню обстановку.

Медичний працівник повинен вміти компенсувати дітям відсутність батьків і близьких. Особливо погано переносять розлуку з батьками діти до 5 років. Проте навіть хворобливо переживаючи тимчасовий відрив від батьків діти досить швидко звикають до нової обстановки, заспокоюються. У зв'язку з цим часті відвідини батьків в перші дні госпіталізації можуть травмувати психіку дитини. Доцільно в період адаптації (3—5 днів) не допускати частих візитів батьків. Після закінчення цього періоду, якщо батьки або близькі родичі не можуть регулярно відвідувати хвору дитину, медична сестра повинна порекомендувати їм частіше присилати листи, носити передачі, щоб дитина відчувала турботу і увагу.

Слід пям'ятати, що у дітей дошкільного і молодшого шкільного віку нерідко виникають страхи болю, білих халатів, самотності. У зв'язку з цим у таких дітей часто розвиваються невротичні реакції (нетримання сечі (енурез) або калу (енкопрез), заїкання і т.і.). Медична сестра повинна допомогти дитині подолати страх. Необхідно в довірчій бесіді з дитиною з'ясувати причини того або іншого страху, розсіяти його, підбадьорити хворого, особливо перед лікувальними та діагностичними процедурами. Бажано забір крові з вени, виконання ін'єкцій і т.і. проводити дітям, що поступили недавно, і що знаходиться в стаціонарі тривалий час одночасно. Діти в цих випадках, як правило, набагато легше переносять незнайомі їм маніпуляції.

Медичні працівники не повинні вести розмови на професійні теми при хворих дітях. Важливо враховувати що деякі діти відрізняються недовірливістю, сугестивністю і в них може розвинутися ятрогенії, тобто захворювання, спровоковані дією медичного працівника, що відносяться до психопатій.

При спілкуванні з хворими медична сестра зазнає емоційної напруги, що іноді спичинена неправильною поведінкою дітей, їх капризами, необґрунтованими вимогами батьків. В цих випадках медична сестра, як і будь-який медичний працівник, повинна зберігати спокій, вміти пригнічувати в собі дратівливість і надмірну емоційність.

Неприпустимо розподілення дітей на "добрих" і "поганих", а тим більше виділяти "любимчиків". Діти надзвичайно чутливі до ласки і тонко відчувають відношення до них дорослих. Тон розмови з дітьми завжди повинен бути рівним, привітним. Все це сприяє встановленню між дитиною і медичним персоналом доброзичливих, довірливих відносин і впливає на хворого позитивно.

Велике значення при спілкуванні з дитиною має чуйність, тобто прагнення зрозуміти його переживання. Терпляча бесіда з дитиною дозволяє виявити особові особливості, домінуюче переживання, допомагає в постановці діагнозу. Потрібно не тільки формально вислухати скарги хворої дитини, а проявити теплу участь, відповідно реагуючи на почуте. Хворий заспокоюється, побачивши відношення медичного працівника, а останній отримує додаткову інформацію про дитину. Навпаки, різкий або фамільярний тон в розмові створює перешкоду для встановлення нормальних взаємостосунків хворого і медичної сестри.

Взаємостосунки медичної сестри з батьками і близькими хворої дитини. Батьки, особливо матері, в більшості випадків важко переживають захворювання дитини. Мати тяжкохворого в тому або іншому ступені психічно травмована і її реакції можуть бути неадекватними. Тому необхідний індивідуальний підхід до матері з боку всіх без виключення медичних працівників. Особливу увагу необхідно приділяти матерям, що здійснюють догляд за тяжкохворою дитиною в стаціонарі. Важливо не тільки заспокоїти жінку словами, але і створити необхідні умови для повноцінного відпочинку, харчування, переконати її, що дитина отримує правильне лікування і знаходиться в "добрих руках". Мати повинна розуміти важливість і правильність призначених лікарем і виконуваних медичною сестрою маніпуляцій, процедур.

Більшість батьків відноситься до медичних сестер з теплотою, довір'ям і вдячні їм за їх нелегку працю. Проте зустрічаються і "важкі батьки", які намагаються грубістю і нетактовною поведінкою добитися особливої уваги співробітників лікарні до своєї дитини. З такими батьками медичні працівники повинні проявляти внутрішню стриманість і зовнішній спокій, що саме по собі позитивно діє на погано вихованих людей.

Великого такту вимагає бесіда медичної сестри з батьками і близькими хворої дитини в дні відвідин і прийому передач. Не дивлячись на завантаженість, медичний працівник повинен знайти час спокійно і неквапливо відповісти на всі питання. Особливі труднощі можуть виникнути, коли батьки намагаються дізнатися про діагноз захворювання дитини, уточнити правильність лікування, що проводиться, призначення процедур. В цих випадках бесіда медичної сестри з родичами не повинна виходити за рамки її компетенції. Вона не має права розказувати про симптоми і можливий прогноз захворювання. Медична сестра повинна ввічливо вибачитися, послатися на необізнаність і направити родичів до лікаря або завідуючого відділенням.

Не слід прагнути виконати необґрунтовані вимоги батьків, наприклад припинити призначені лікарем ін'єкції, змінити режим і дієту. Такого роду "чуйність" здатна принести лише шкоду і не має нічого спільного з принципами гуманної медицини.

У взаємостосунках медичних працівників з батьками важливе значення має форма звертання. Звертаючись до батьків, медична сестра повинна називати їх на ім'я та по батькові, не допускати фамільярності і не користуватися такими термінами, як "матуся" і "тато".

Контакти медичних працівників з батьками в дитячих відділеннях тісні і часті. Правильна тактика спілкування середнього медичного персоналу з рідними і близькими хворої дитини створює належну психологічну рівновагу міжособистих взаємостосунків медичний працівник — хвора дитина — його батьки.

 

Законодавчі та нормативні акти, що регламентують роботу медсестри педіатричного відділення.

Робота медичних сестер організується відповідно положень, викладених в „Збірнику стандартів та технологій по організації та виконання робіт середнім медичним персоналом лікувально-профілактичної установи м. Київа” (1998 р.). У ньому визначено склад середнього медичного персоналу соматичного відділення (в тому числі педіатричного) лікарні: старша медична сестра відділення, палатна медична сестра, медична сестра процедурного кабінету), їх обов’язки, права та відповідальність.

Цей збірник починається „Кодексом медичної сестри”, який розроблений і затверджений Міжнародною Радою медичних сестер (1973р., 1989р.).

 

Структура і функції педіатричного стаціонару.

Дитяча лікарня – лікувально-профілактичний заклад для дітей які потребують постійного (стаціонарного) лікарського догляду, інтенсивної терапії або спеціалізованої допомоги. Основна мета роботи – відновлення здоров’я дитини.

Кожна дитяча лікарня має: приймальне відділення (оглядові та ізоляційні бокси, де ізолюються діти з підозрою на інфекційне захворювання, діти, які поступають без супровідних документів про відсутність контактів з інфекційними хворими; санітарний пропускник; санітарні приміщення, кабінет лікаря), лікувальні відділення (палати, сестринський пост, процедурний та маніпуляційний кабінети, кабінети відновного лікування, кабінет завідуючого відділенням, старшої медсестри та ординаторська, їдальня, кімната для медичного персоналу, санітарні приміщення, кімната для гри дітей або навчання, відділення інтенсивної терапії чи реанімації, діагностичне відділення (лабораторії, кабінети рентгенологічного дослідження, ендоскопії, УЗ діагностики), допоміжні приміщення (харчоблок, аптека, кабінет медичної статистики, архів) адміністративно-господарча частина.

Обсяг роботи дитячого стаціонару визначається його профілем.

Основні функції стаціонару:

1. Надання дітям висококваліфікованої лікарської допомоги.

2. Впровадження в практику сучасних методів діагностики, лікування і профілактики.

3. Консультативна і методична робота.

 

Основні обов’язки медичної сестри.

1. Медична сестра ретельно і неухильно виконує всі призначення лікуючого лікаря або чергового лікаря. Вона зобов'язана слідкувати щоб дитина прийняла призначені йому лікарські засоби, а при необхідності — допомогти їй в цьому.

Медична сестра присутня на лікарському обході хворих, повідомляє лікарю відомості про стан здоров'я дітей, отримує подальші вказівки по догляду за хворим та виконує їх. В обов'язки медичної сестри входить: вимірювання температури тіла хворого і її реєстрація в температурному листі медичної карти стаціонарного хворого, підрахунок пульсу, частоти дихання, визначення артеріального тиску, маси і довжини тіла і ін. Вона супроводжує дітей на рентгенологічні, ендоскопічні, радіологічні і інші дослідження; стежить за своєчасним поверненням медичних карт стаціонарних хворих від спеціалістів, вносить в них результати досліджень. За призначенням завідуючого відділенням або лікуючого лікаря медична сестра викликає для консультації фахівців з інших відділ

2. Вона робить записи в листках призначень про виконання лікувальних і гігієнічних процедур та маніпуляцій.

3. За призначенням лікаря медична сестра збирає матеріали для аналізів (сечу, кал, харкотиння і ін.), доставляє їх в лабораторію, отримує результати досліджень і підклеює бланки відповідей в медичні карти стаціонарних хворих.

4. Підготовляє до роботи необхідний інструмент, обладнання.

5. Здійснює догляд за хворими.

6. Вона стежить за санітарним станом закріплених за нею палат. Медична сестра спостерігає за чистотою, тишею і порядком в палатах; навчає дітей та їх батьків правилам особистої гігієни; проводить гігієнічні ванни, стежить за зміною натільної і постільної білизни.

7. Бере участь в санітарно-освітній роботі.

8. Медична сестра приймає у відділення дітей, що тільки поступили, проводить огляд їх шкіри і волосистої частини голови для виключення інфекційних захворювань і педікульозу, розміщує хворих дітей у відповідні палати, доповідає про них лікарю. В її обов'язки входить ознайомлення дітей, що поступили у лікарню, з правилами внутрішнього розпорядку, режимом дня і правилами особистої гігієни. В подальшому вона проводить огляд хворих на педікульоз щотижня.

9. В обов'язки медичної сестри входить контроль за лікувальним харчуванням, а при необхідності і особиста участь в роздачі їжі, годуванні тяжкохворих і дітей молодшого віку; контроль за передачами хворих і їх правильним зберіганням. Вона складає порційні вимоги на харчування хворих відповідно до призначень і передає їх на харчоблок.

Медична сестра в педіатричному відділенні лікарні повинна уміти виконувати: 1) годувати дитину через зонд, зондувати і промивати шлунок; 2) ставити клізми всіх видів (очисні, сифонні і ін.); 3) вводити газовідвідну трубку; 4) проводити катетеризацію сечового міхура м'яким катетером (у дітей старше 1 роки); 5) ставити компреси; 6) втирати лікарські засоби; 7) давати лікарські засоби через рот; 8) закапувати лікарські розчини в очі, ніс, вуха; 9) накладати пластир; 10) проводити внутрішньошкірні, підшкірні, внутрішньом'язові і внутрішньовенні (останні — за дозволом лікаря) ін’єкції; 11) вимірювати артеріальний тиск; 12) проводити непрямий масаж серця; 13) проводити штучну вентиляцію легенів (ШВЛ); 14) брати мазки із зіва і носа; 15) збирати матеріал для лабораторних досліджень (сечу, кал, піт, блювотні маси і ін.); 16) проводити фізіотерапевтичні процедури (за призначенням лікаря); 17)проводити моніторінгове спостереження за хворим і помічати відхилення на дисплеї; 18) проводити дуоденальне і шлункове зондування.

Організація роботи поста медичної сестри.

На кожні 25-30 ліжок лікарні загального профілю організується сестринський пост. Його слід розміщувати недалеко від обслуговуваних палат. Пост медичної сестри – її робоче місце, має бути оснащений столом, шафою для зберігання медикаментів, медичного інструментарію, пересувним столиком для роздачі лікарських препаратів, столиком для підготовки до різних маніпуляцій, холодильником для зберігання засобів, що швидко псуються. Пост медичної сестри оснащують телефоном, настільною лампою і вмивальником.

Робота сестринського поста організується залежно від лікарняного режиму. Звичайно о 7 годині ранку сестра вмикає світло в палатах, вимірює температуру тіла хворих і фіксує дані у температурному листку, проводить санітарну обробку хворих. Провітрює палати, збирає і відправляє матеріал на дослідження в лабораторію.

Протягом робочого дня сестра виконує призначення лікаря. Крім того медична сестра відповідає за зразкове утримання сестринського поста, справний стан медичного і господарського інвентаря; дотримується правил зберігання лікарських засобів; складає вимоги на лікарські засоби, предмети догляду за дітьми, замовляє машину для перевезення дитини до іншої лікувально-профілактичної установи. Стежить за точним виконанням хворими, а також молодшим медичним персоналом і відвідувачами встановлених правил внутрішнього розпорядку лікарні.

З 17 до 19 години медсестра повторно проводить термометрію, потім роздає ліки, робить ін’екції і маніпуляції, призначені на вечірні години, проводить вечірній туалет важкохворим і о 22 годині вимикає світло в палатах. З 22 до 7 годин ранку вона щогодини робить обхід відділення, звертаючи увагу на важкохворих.

Документація, що заповнюється постовою сестрою та правила її ведення.

4. Журнал здачі чергувань. В нього заноситься об'єм невиконаних призначень за попередню зміну у того або іншого хворого, а також лікарські призначення чергового лікаря, дані про роздачу сильнодіючих лікарських засобів, підготовку дітей до лабораторних і інструментальних досліджень на поточний день, визначають дітей що мають температуру, тяжкохворих, кількість і технічний стан інструментаря, предметів догляду і та ін. В журналі відмічаються дані про рух хворих: кількість госпіталізованих, виписаних, переведених.

2. Щоденник роботи середнього медичного працівника (ф.№ 039/у) (сестринський зошит)

В якому виписані на поточну зміну призначені маніпуляції, ін’єкції, лабораторні та інструментальні дослідження..

3. Журнал санітарно-освітньої роботи. В журнал записується дата і тема бесіди.

4. Журнал реєстрації оглядів на педікульоз. Огляд кожного хворого проводиться щотижнево.

5. Журнал реєстрації інфекційних захворювань.

В журналі фіксується прізвище, ім’я, рік дитини, що має інфекційне захворювання, діагноз, дата, контакти, прийняти заходи.

6. Журнал екстрених повідомлень записуються випадки екстреного характеру, що потребують термінового з’ясування причини виникнення та запобігання поширення патології (інфекційне захворювання, отруєння, небезпечна реакція на щеплення, лікарські препарати). Інформація про ці випадки терміново направляється в СЕС (санітарно-епідеміологічну станцію).

7. Температурний лист. Заповнюється щоденно

8. Лист лікарських призначень Медична сестра відмічає виконання призначень своїм підписом

Правила передавання чергувань наступній зміні.

Прийом і здача чергувань — найвідповідальніший момент роботи медичної сестри в здійсненні спадкоємності в лікуванні хворих. Медична сестра не має права самостійно покинути пост навіть в тому випадку, якщо не з'явилася її зміна.

Прийом і передача чергування медичними сестрами повинна проводитися поліжково. Медична сестра, що здає пост знайомить приймаючу пост медичну сестру з хворими дітьми, передає необхідні відомості про індивідуальні особливості лікування і догляду.

При заступанні на чергування медичні сестри (та, що здає і та, що приймає пост) спільно проводять обхід хворих, при цьому особливу увагу звертають на тяжкохворих, хворих, що мають температуру, санітарний стан палат, дотримання правил особистої гігієни. Заступаючи на чергування медична сестра приймає термометри, шприци, медикаменти, предмети догляду (поїльники, грілки, підкладні судна і ін.), інвентар, ключі від шаф з лікарськими засобами загального списку. Вона отримує складений наперед, список призначень на дослідження і направлення в різні лабораторії і кабінети. Необхідно перевірити наявність достатньої кількості чистої білизни на всю зміну. В кінці зміни медична сестра складає зведення руху хворих: кількість хворих у відділенні на початок доби, кількість, що поступили, вибули (окремо відзначаються переведені в інші відділення або лікувально-профілактичні установи, померлі). Ці відомості щодня передаються в приймальне відділення лікарні.

 

Організація роботи сестри процедурного кабінету. Основна документація.

На посаду медичної сестри процедурного кабінету призначається медична сестра яка добре володіє технікою внутрішньовенних маніпуляцій. Склад її професійних обов’язкеів:

- виконання внутрішньовенних, внутришньом’язових, підшкірних ін’єкції;

- забір крові з вени на лабораторні дослідження;

- визначення під контролем лікаря групи крові та резус-фактора;

- виконання гемотрансфузій;

- проведення обробки шприців та голок та здавання їх старшій медичної сестрі відділення.

- забезпечення процедурного кабінету необхідними медикаментами та дотримання правил їх зберігання.

- ведення обліку маніпуляцій (журнал маніпуляцій), та медикаментів (журнал обліку медикаментів);

- виконання санітарно-гігіеничного та протиепідемічного режимів процедурної кімнати;

- зберігання в належному стані медичних інструментів та обладнання.

 

Правила зберігання та обліку медикаментозних засобів і медичного інструментарію у процедурному кабінеті та на посту (за Н аказом МОЗ України № 275/8874 від 03.03.04).

Для зберігання ліків відводять спеціальні шафи, що мають систему шухляд, які маркуються та закриваються. У шафі є окремі полички для препаратів, які приймають внутрішньо, для зовнішнього застосування, стерильних розчинів, речовин з сильним запахом, легкозаймистих речовин (спирт, ефір), перев’язочних матеріалів.

Зберігати ліки необхідно у відповідому посуді: настої, мікстури – в літрових та півлітрових банках; краплі – в маленьких баночках, ліки, що руйнуються на світлі (йод, бром) – у темному посуді.

Мікстури, відвари, вакцини, краплі для очей швидко псуються, тому їх треба зберігати в холодильнику. Інші лікарські форми зберігають у сухому прохолодному місці.

Медична сестра самостійно не може змінювати упаковку на ліках, переливати ліки з одного посуду в інший. Категорично забороняється зривати етикетки, складати в один пакет різні таблетки та порошки, використовувати прострочені препарати.

Необхідно слідкувати за терміном зберігання ліків. Ліки, приготовлені в аптеці (мікстури, настої, відвари, слизи, очні краплі) зберігаються 2 доби. Для стерильних розчинів, емульсій - термін зберігання до 3-х діб, для інших форм – 10 днів. Термін придатності заводських препаратів 2-5 років. Усі рідкі форми лікарських речовин, у тому числі, білкові препарати (наприклад, сироватки, інсулін), деякі антибіотики, пробіотики, мазі, повинні зберігатися в холодильнику при температурі +2 - +10ºС.

Облік медикаментів веде старша медична сестра, в якої знаходиться зошит обліку лікарських препаратів, підписаний головним лікарем.

Згідно Наказу МОЗ України № 356 від 18.12.1997р. „Про затвердження порядку обліку наркотичних засобів, психотропних речовин та прекурсорів в державних та комунальних заходах охорони здоров’я України ”і відповідно до Наказу головного лікаря у відділеннях ста­ціонару обов'язковому предметно-кількісному обліку підлягають лікарські препарати, внесені до списку А (наркотичні анальгетики, психотропні препарати та прекурсори (ергометрину малеат, псевдоефедрин тощо).

Відповідальними особами в стаціонарі призначають завіду­вачів відділень та старших медичних сестер. Завідувач відділен­ня несе відповідальність за дотримання правил призначення, наявність умов для зберігання цих препаратів.

Безпосереднім виконавцем виписування, отримання, зберіган­ня та витрат медикаментів є старша медична сестра (ключ від сейфу та книга обліку цих препаратів знаходиться в неї). Наркотичні анальгетики вона виписує з розрахунку триденно­го запасу і передає їх у відділення на пост медичній сестрі. Книга обліку прошнурована, пронумерована. Підписана головним лікарем скріплена печаткою.

У листку призначень лікар обов'язково записує назву препа­рату, його концентрацію, разову дозу, спосіб уведення і кожної доби зазначає години введення препарату, наприклад 6.00, 14.00, 20.00.

Крім цього, на кожного хворого, який отримує наркотичні анальгетики, медична сестра заводить листок призначення нарко­тичних анальгетиків, де зазначає прізвище, ім'я, по батькові хво­рого, № медичної карти, дату госпіталізації, діагноз, концентрацію та назву препарату, уведену дозу, дату і час до­би, ставить свій підпис та отримує підпис лікаря.

Завідувач відділення засвідчує дозвіл на отримання хворим наркотичних анальге­тиків..

 

Організація роботи сестри в маніпуляційному кабінеті

У маніпуляційному кабінеті виконуються очисні та інші види клізм, промивання шлунка, взяття зішкрябів на ентеробіоз та ін.. Ці маніпуляції проводить палатна медична сестра. Вона відповідає за санітарно-гігіенічний стан маніпуляційної кімнати, за дезінфекцію та зберігання відповідного інструментарію.


Дата добавления: 2015-12-15 | Просмотры: 2174 | Нарушение авторских прав







При использовании материала ссылка на сайт medlec.org обязательна! (0.01 сек.)