Клінічна картина
l Клінічна картина ГА досить різноманітна, що пов’язано не лише з формою ГА, але й локалізацією апендиксу, причинами запалення, наявністю чи відсутністю ускладнень, реактивністю організму.
l Найбільш постійним та обов’язковим є больовий синдром
l Біль при ГА виникає раптово, наростає поступово, частіше постійного характеру, рідше з переймоподібними коліками.
l Ірадіація не характерна
l Інтенсивність значна може бути лише при емпіємі відростка (пульсуючим, нестерпним)
l При прогресуванні запалення на очеревину втрачається чітка локалізація, біль стає розлитим.
l Прямої залежності між формою ГА та інтенсивністю болю немає.
l Поверхневу пальпацію починають зліва, визначаючи через сорочку наявність болючості та її локалізації (с-м Воскресенського), резистентність м’язів.
l Глибоку пальпацію також починають з лівої здухвинної ділянки, визначаючи патологічні симптоми.
l Виключно важливе значення має симптомЩоткіна-Блюмберга, який з цієї області де він появляється, розповсюджується по мірі розвитку хвороби.
l - симптоми Ровзінга (виникнення болю в правій здухвинний ділянці при поштовхах в лівій при перекритій сигмовидній кишці),
l - Ситківського (поява або підсилення болю при різкому перевороті зі спини на лівий бік);
l - Бартьмьє-Міхельсона (підсилення болю в правій здухвинній ділянці при пальпації в положені на лівому боці),
l - Воскресенського (симптом “сорочки”- підсилення болю в правій здухвинній ділянці при швидкому ковзані рукою по передній черевній стінці від реберної дуги до пахової зв’язки і зворотньо);
l - Роздольського (виявлення максимальної болючості в правій здухвинній ділянці при постукуванні по передній черевній стінці);
l - Кримов а (значна болючість при введені пальця в правий паховий канал).
l -При ретроцекальному апендициті мають значення симптоми Образцова (біль в правій здухвинній ділянці при самостійному опусканні піднятої до гори (лікарем) ноги),
l - Яуре-Розанова (болючість при пальпації в проекції трикутника Пті).
l -При тазовому апендициті нерідко виявляється позитивний симптом Коупа (біль в глибині таза при ротації стегна зігнутої в коліні і кульшому суглобі).
l Помірний лейкоцитоз крові – до 9-12 тис., але нерідко кількість лейкоцитів не збільшується. В сумнівних випадках потрібне повторне (через 3-4 год.) дослідження крові на лейкоцитоз.
l ШЗЕ з початку приступу лишається нормальною, в наступні дні може бути прискореною.
l В аналізі сечі зміни не характерні. Збільшення еритроцитів та лейкоцитів можливе при ретроцекальному та тазовому положенні апендиксу.
l Не дивлячись на відсутність строгого паралелизму між морфологічними змінами та клінічною картиною ГА все ж можна відслідкувати певну специфіку проявів.
l При апендикулярній коліці характерний незначний ниючий біль в здухвинній ділянці; загальне самопочуття не страждає, температура тіла нормальна. При пальпації помірна болючість в здухвинній ділянці, без симптомів подразнення очеревини. Біль самостійно проходить через 2-3 години.
l При катаральному ГА типовими є біль, що переміщається (с-м Кохера), нудота, одноразова блювота. Загальне самопочуття задовільне. Тем-ра 37,2-37,4. Пульс відповідає тем-рі. Язик вологий. При пальпації-болючість в клубовій ділянці, резистентність м’язів. С-м Щоткіна –негативний. Всі с-ми ГА – позитивні. В крові – помірний лейкоцитоз (10-12 тис.).
l Пальпація: значна болючість, резистентність, позитивні с-м Щоткіна-Блюмберга, с-ми ГА., асиметрія черевної стінки.
l В крові: значний лейкоцитоз – до 16-18 тис. Зі зсувом формули вліво.
l В сечі – норма.
l При флегмонозному ГА біль постійний інтенсивний, нудота, блювота. Загальний стан: слабкість, нездужання. Тем- тіла – 38,0-38,5; пульс до 90 уд./хв. Язик вологий.
l ретроцекальний, ретроперитоніальний апендицит зустрічається в 9-21%випадків
l клінічна картина не виражена. Біль локалізується в правій клібовій ділянці більш вище, ніж зазвичай, може розповсюджуватись в правий поперек та праве стегно.
l Пальпація не визначить напруження та специфічний с-мів ГА.
l напруження м'язів і позитивні ознаки подразнення очеревини в зоні трикутника Петіта (симптом Габая)
l В аналізі сечі можуть виявлятись еритроцити та лейкоцити.
l Позитивні симптоми в зоні трикутника Петіта Яуре-Розанова та Пастернацького.
l медіальний (мезоцеліакальний) апендицит - рідка форма, клінічна картина пояснюється раннім захопленням у запальний процес петель і брижі тонкої кишки і характеризується більшою інтенсивністю болю, ранньою появою парезу кишківника, важчим загальним станом хворого, поширенням болю І напруження м'язів черевної стінки і ознак подразнення очеревини у параумбілікальну ділянку.
l Характерні швидкий розвиток деструктивних змін та розповсюдження процесу на всю черевну порожнину через недорозвиненність чепця.
l Бурхливий перебіг, переймоподібний біль, часті блювота, проноси. Температура носить гектичний характер. Пульт 90-100. Виражена інтоксикація.
l Напруження м’зів живота не виражене.
l Перший триместр - перебіг гострого апендициту, як правило, типовий. Диференціювати доводиться знаступними ускладненнями вагітності: ранній токсикоз вагітної, самовільний аборт, позаматкова вагітність. Верифікація діагнозу можлива на підставіаналізу результатів акушерського анамнезу, вагінального дослідження,пункції заднього склепіння піхви, ультразвукового дослідження органів тазу;
l Другий триместр - перебіг гострого апендициту, як правило, типовий
l Третій триместр - при неускладненній вагітності у зв'язку з можливим зміщенням сліпої кишки з апендиксом вагітною маткою до верху, розтягненням нею передньої черевної стінки, можлива диспозиція болю в животі при гострому апендициті, затруднення у визначенні напруження черевних м'язів,ознак подразнення очеревини.
Найбільш достовірну інформацію можливо отримати при пальпації пацієнтки у положенні на лівому боці. Диференціювати гострий аппендицит приходиться з правостороннім пієлітом вагітної, пізніми токсикозами, передчасними пологами.
Для верифікацій діагнозу використовується ультразвукове дослідження нирок, сечовивідних шляхів органів тазу, катетеризація сечовода, дослідження сечі.
Дата добавления: 2015-12-15 | Просмотры: 364 | Нарушение авторских прав
|